TALLINNA HOIU-LAENUÜHISTU TÜH
Tegevuslugu
Ettevōtte juhtkond, meeskond ja kontaktid
TALLINNA HOIU-LAENUÜHISTU TÜH hetkeolukord
Juba 5123 inimeseni on jõudnud selle ettevõtte bränding ja tema tegevusi jälgib 44 Storybooki kasutajat. Ettevõttele hinnanguid antud ei ole ja kommentaarid puuduvad samuti.
Tegevusaruanne 2023
Ülevaade organisatsioonist
Tallinna Hoiu-Laenuühistu (edaspidi THLÜ) on füüsiliste ja juriidiliste isikute hoiundus- ja laenundusalaseks teenindamiseks loodud finantseerimisasutus, mille eesmärgiks on ühistegevuse kaudu liikmetele teenuste osutamine. THLÜ on asutatud Tallinnas, 17.juunil 2010.aastal. Ühistu tegutseb liikmelisuse alusel ja on moodustatud territoriaalsuse põhimõttel, mille tegevuspiirkonnaks on Eesti Vabariigi territoorium. Alates 2015.aastast on oma liikmete teenindamiseks avatud hea asukohaga, kaasaegne ja mugav THLÜ esindus Tallinna kesklinnas aadressil Narva mnt 2, Tallinn. Lisaks Tallilnna esindusele on THLÜ avanud esinduse ka Tartu kesklinnas aadressil Küüni tn 7, Tartu.
THLÜ tegevus põhineb aastatega väljatöötatud ärimudelil, mis on nende aastate jooksul tõestanud oma efektiivsust. THLÜ majandustegevus on orienteerutud kindlale kliendigrupile ning tehingutele, seeläbi maandades majandustegevuses võetavaid riske. THLÜ-t võib pidada järjepidevalt suureneva liikmete arvuga arenevaks finantsettevõtteks, mille eduka käekäigu eest seisavad nii juhtkond kui ka töötajad ühiselt.
THLÜ põhiliseks väärtuseks on klientide rahulolu ühistu poolt pakkuvate teenustega. Nii peetakse esmatähtsaks väärtuseks hoiuseintresside stabiilset maksmist kliendile sobival tähtajal ning paindlike investeerimis- ja laenutingimuste pakkumist. Laenude väljastamisel keskendutakse nii laenuotsuse tegemise kiirusele kui ka laenude vastutustundliku väljastamise aspektile. Seega on THLÜ oluliseks printsiibiks – hinnata kliendi aega ja tema vajadusi läbi teeninduskvaliteedi.
THLÜ peamisteks klientideks on hoiustajad, kui investorid, kes saavutasid teatava majandusliku heaolu, kuid kasutavad ühistu teenuseid selleks, et veelgi suurendada oma kapitali, hoiustades ja kogudes intresse. THLÜ hoiuste intressimäärad üheaastaste tähtajaliste hoiuste pealt on 5,5% ning kaheaastased tähtajalised hoiused on juba 9% intressimääraga, mis on turul aja jooksul olnud üks kõrgemaid protsendimäärasid.
Tähtsamad sündmused 2023
Kuna praegu kehtiv hoiu-laenuühistute seadus on uuendatud viimati üle 10 aasta tagasi, kui enamik Hoiu-Laenuühistuid (edaspidi HLÜ) tegutsesid valdavalt lokaalselt, pakkudes laene piirkonna ettevõtetele ja oma rahalt teenimisvõimalusi kohalikele elanikele, siis nüüdseks riigis
HLÜde hoiuste maht on ületanud 90 miljoni euro piiri ja liikmete arv HLÜ-des on väga suur, on tekkinud sellest tulenevalt vajadus seaduse kaasajastamise järele. Millise tegevusega riik on ka alustanud. Eesti õiguse kohaselt saab ühistulises vormis finantsteenuseid osutada kahel võimalikul viisil asutades selleks kas hoiu-laenuühistu või ühistuspanga. HLÜ vorm on täna üks väheseid finantseerimisasutuse vorme, mis ei kuulu Finantsinspektsiooni järelevalve all, mida seevastus teevad kõik teised finantsteenuseid osutavad isikud. Viimasest tulenevalt on riigi plaan uue eelnõu kohaselt minna üle ühistupanga regulatsioonile, mis toob kaasa mitmeid uusi ja keerulisi nõudeid HLÜdele. Kuna meie ja HLÜde üldine seisukoht on, et ühistupanga vorm on tänasetele HLÜdele väga koormav ja keeruline, siis pakuti riigile välja „Keskühistu“ versioon, mille osas koostati ka eelnõu ning vastati mitmetele Ministeeriumi küsimustele. Sellest tulenevalt on ka THLÜ osalenud aktiivselt uue eelnõu teemalistes aruteludes, kirjavahetustes ning mõtete jagamises, sh ka kokkusaamisel Rahandusministriga. Eks uus 2024 aasta toob rohkem selgust, millises suunas HLÜd liikuma hakkavad, kas Keskühistu versiooni või Ühistupanga.
Aruande aastal jätkus tegevus põhikirja järgselt. 2023. aastal nii hoiuste kui laenude mahud kasvasid, 31.12.2023 seisuga on meil liikmeid kokku 2521. Laene väljastati nii era - kui juriidilistele isikutele. Liikmetele väljastati ainult tagatisega laene, milleks on kinnisvarahüpoteek.
Laenu väljastamise otsuseid tehti alati pärast taotleja korraliku maksevõime analüüsi. Laenutaotlusi arutas ning laenuandmise otsustas kolmeliikmeline laenukomitee.
Suurenes investorite huvi investeeringute järele. Meil on väga hea meel, et aja jooksul on pöördunud meie teenuste juurde tagasi nii investorid kui ka hoiustajad, kes kord juba on olnud meie kliendid.
Eeltoodut kokkuvõttes saavutas THLÜ 2023.aastaks püstitatud eesmärgid, suurendades oma positsiooni turul ning kasvatades nii hoiuste- kui ka laenuportfelli, nii era- kui juriidilste isikute osas. Eesmärgid täideti, tagades samaaegselt ühistu liikmete vajaduste kvaliteetne täitmine.
2023 majandusaastat mõjutav keskkond
Eesti Panga andmetel on ettevõtete majandustulemused viimase ajani püsinud valdavalt head ja tööpuudus madal. Lisaks on tänu varem kogutud puhvritele ettevõtete ja majapidamiste vastupanuvõime lühiajalisele majanduslangusele ja sissetuleku kadumisele säilinud. Majanduse edasise käekäigu suhtes on siiski palju ebakindlust. Lisaks on elukallidus kiirelt kasvanud ja intressimäärade tõus on praeguseks vaid osaliselt laenuteenindamise kuludesse edasi kandunud. Seetõttu valitseb endiselt risk, et maksevõime väheneb ja viivislaenude osakaal suureneb.
Eesti Panga märtsikuisel makroprognoosil põhineva baasstsenaariumi realiseerumise korral kerkib viivislaenude osakaal 2023. a veebruari 0,3 %-lt järgmisel aastal 0,6%ni. Kui euribor kasvaks 6%ni, ulatuks viivislaenude osakaal ettevõtete laenude puhul 1,2%ni, tarbimislaenude puhul 2,5%ni.
Tallinna Hoiu-Laenuühistu saadud hoiused ega väljastatud laenud ei ole seotud euriboriga ning omavad fikseeritud intressimäärad kogu
TALLINNA HOIU-LAENUÜHISTU TÜH kontaktid
Dropdown
Esita kaebus
Vali kommentaari tunnus, mida arvad, et see sisaldab:
Soovid teatada sobimatust kommentaarist.
Kas oled kindel?
Kas oled kindel, et soovid artikli kustutada?