VAIVARA TUULEPARK OÜ
Tegevuslugu
Ettevōtte juhtkond, meeskond ja kontaktid
VAIVARA TUULEPARK OÜ hetkeolukord
Juba 794 inimeseni on jõudnud selle ettevõtte bränding ja tema tegevusi jälgib 16 Storybooki kasutajat. Keskmiselt on ettevõtet hinnatud 4,0 punktiga aga kommenteeritud ei ole.
Tegevusaruanne 2023
Ettevõte asutati 24.02.2015 Roheline Elekter AS jagunemisel eraldumise teel, uueks tekkivaks ühinguks sai Vaivara Tuulepark OÜ, mis kavatses hakata rajama Vaivara Tuuleparki.
(cid:127) 2016. aastal sõlmiti hanke- ja peatöövõtuleping Eleon AS-ga (registrikood 11456200) Mustanina külasse, Vaivara valda, Ida-Virumaale tuulepargi rajamiseks. Lepingu kohaselt rajatakse 85 elektrituulikuga Eleon 3.4M Vaivara tuulepark kogumaksumusega 396,95 mlj. eurot.
Tuulepargi rajamise lepingus sätestatud lõpptähtaeg oli märts 2023, kuid lepingupartneristest mitteolenevate põhjuste tõttu, milleks on olnud riigipoolne sekkumine Tuulepargi rajamisesse, lepingu lõpptähtaeg lükkuda edasi kuni asjaolude selginemiseni ja kohtulahendite jõustumiseni.
(cid:127) 2023. aastal on ettevõtte põhitegevuseks tuuleparkide ehitustegevus ja tuuleenergeetika; (cid:127) aruande aastal juhatuse liikmetele tasu ei makstud ja töötajaid ei olnud; (cid:127) aruandeaastal majandustegevust, mis bilansis ei kajastu, kuid mõjutaks tulevastel perioodidel majandusnäitajaid, ei esinenud; (cid:127) majandusaastal ei omandatud, ei võetud tagatiseks ja ei võõrandatud oma aktsiaid; (cid:127) tuuleenergeetika mõjutab otseselt positiivselt keskkonda, hoides kokku CO2 ja teiste keskkonda saastavate heitgaaside paiskumist õhku, mis tekib põlevkivienergeetikas. Samuti detsentraliseerib tuuleenergeetika kasutuselevõtt elektrienergia tootmist ja võimaldab tarbida energiat tootmise läheduses, hoides sellega kokku suuri ülekandekulusid; (cid:127) majandusaastal valuutakursside, intressimäärade ja börsikursside muutumisega seonduvaid riske ei täheldatud.
(cid:127) juhtkond on teinud arvestuspõhimõtte muudatuse, võttes kasutusele tootmisühiku meetodi, mille kohaselt amortiseeritakse "Vaivara Tuulepargi arendusprojekti õiguste pakett" (immateriaalne põhivara) vastavalt projekti valmimise ja tegeliku võimsuse kasutuselevõtule. Muudatus, rakendatud alates 01.01.2023, võimaldab varade õiglasemat väärtuse jaotust amortisatsiooniperioodil ja täpsemat majandusliku kasu kajastamist. Eelmiste perioodide andmed on korrigeeritud, nagu oleks uus arvestuspõhimõte kehtinud kogu aeg, tagades seeläbi aruande võrreldavuse. Muudatuse täpne mõju ja korrigeerimised on kajastatud aastaaruandes.
(cid:127) 2023. aastal müügikäivet ei olnud ja majandusaasta kahjum oli 23 340 eurot, ettevõtte bilansimaht oli 31.12.2023 seisuga 32,1 mlj. eurot, omakapital 30,8 mlj. eurot ja osakapital 33,7 mlj. eurot.
Vaivara Tuuleparki arendamisega on kaasnenud mitmeid juriidilisi vaidlusi. 2014. aastal vaidlustas Kaitseministeerium ehitusload, kuid kohus lõpetas menetluse, leides, et kaebeõigus puudus. Ida-Viru maavanema protest menetleti ja lõpetati kompromissiga, mille kohaselt ehitusload viidi vastavusse Kaitseministeeriumi nõuetega ning jäid kehtima. 2020. aastal kinnitas Halduskohus ehituslubade vastavuse nõuetele, kuid hiljem rahuldati Justiitsministeeriumi määruskaebus, tühistades Vaivara Vallavalitsuse varasemad korraldused. AS Roheline Elekter on selle otsuse edasi kaevanud, menetlus jätkub.
Lisaks vaidlustas ettevõte maakonnaplaneeringu muudatused, mis piirasid tuulepargi arendamist. Tartu Halduskohus otsustas ettevõtte kasuks, kuid vastustaja on otsuse edasi kaevanud. Hetkel on osa vaidlusi ettevõtte kasuks lahendatud, kuid mitmed menetlused on veel pooleli. Vaivara
Tuulepark jätkab arendustegevust ja oma õiguste kaitsmist vastavalt seatud eesmärkidele.
Vaivara Tuuleparki arendajatel, kelleks on samad asutajad nagu Aidu Tuulepargi projektis, on arvestatav kogemus keeruliste juriidiliste ja regulatiivsete vaidluste lahendamisel. Aidu Tuulepargi arenduse käigus töötati välja kompromissid ja lahendused, mis võimaldasid projekti lõpule viia hoolimata ulatuslikest vaidlustest ja menetlustest. See kogemus loob tugeva aluse Vaivara Tuulepargi edasiseks arendamiseks, toetades eesmärki panustada jätkusuutliku taastuvenergia arendamisse Eestis.
Vaivara Tuulepargi arendamise kompromissile jõudmine ei ole oluline ainult arendajate, vaid ka riigi seisukohalt. Riik vajab uusi taastuvenergia allikaid, et täita kliimakohustusi, suurendada energiajulgeolekut ning edendada keskkonnasõbralikku majandust. Seetõttu peaks ka riik olema aktiivselt motiveeritud lahenduste leidmisel, sest sellised projektid on lahutamatu osa Eesti pikaajalisest energiavisioonist.
Peamised finantssuhtarvud: 2023 2022
Võlakordaja (%) 4 4
Kohustiste ja omakapitali suhe 0,04 0,04
Soliidsuskordaja 0,96 0,96
VAIVARA TUULEPARK OÜ kontaktid
Dropdown
Esita kaebus
Vali kommentaari tunnus, mida arvad, et see sisaldab:
Soovid teatada sobimatust kommentaarist.
Kas oled kindel?
Kas oled kindel, et soovid artikli kustutada?