METSAMAAHALDUSE AS hetkeolukord
Juba 6665 inimeseni on jõudnud selle ettevõtte bränding ja tema tegevusi jälgib 95 Storybooki kasutajat. Keskmiselt on ettevõtet hinnatud 5,0 punktiga ja kommenteeritud 1 kord.
Tegevusaruanne 2023
Sissejuhatus
Metsamaahalduse AS on asutatud 21. juunil 1996. aastal ja tegeleb peamiselt metsamajandamisega.
Ettevõtte põhitegevusteks on metsavarumine, kinnisvara (elamu, äri- ja maatulundusmaa) ost- müük, lisaväärtustamine, arendamine ja haldamine ning kruusa ja liiva kaevandamine.
Metsamaahalduse AS kuulub konsolideerimisgruppi AS Vestman Energia.
Alates 26.04.2017 on Metsamaahalduse AS metsad sertifitseeritud Ühinenud Metsaomanikud MTÜ metsamajanduse ja tarneahela FSC grupisertifikaadiga. FSC sertifikaat tagab selle, et puittoode pärineb hästimajandatudmetsast,mis pakubkeskkondlikke,ühiskondlikkejamajanduslikkehüvesid.Sertifikaat näitab, et metsaomanik majandab oma metsa vastutustundlikult. FSC sertifikaat annab metsaomanikele eelise keerulises majandusolukorras, kus puidu pakkumine ületab nõudluse.
Globaalse majanduse aeglustumine avaldas otsest mõju puidu hindadele, mis langesid kõigis puiduliikides ja sortimentides umbes 30% võrra võrreldes 2022. aastaga. See langus oli peamiselt tingitud puidu globaalse nõudluse vähenemisest. Lisaks mõjutas hindu ka Rootsi krooni nõrk kurss, mis võimaldas Rootsi eksportijatel saematerjali oluliselt odavamalt müüa kui Eesti ettevõtetel.
Metsamaahalduse raiemahud on viimastel aastatel olnud jätkusuutlikud, arvestades portfelli liigilist koosseisu ja vanust. Kuigi 2023. aastal tõusid raiemahud mõne protsendi võrra, vähenes müügitulu ligikaudu 19%. Okaspuupalkide hinnad langesid aasta alguses veelgi, stabiliseerudes kolmandas kvartalis.Keskmineokaspuupalgihindjäialla100euro/tm,mis põhjustas okaspuumetsaderaiemahtude vähenemise. IV kvartalis suurenes nõudlus okaspaberipuu järele, mis mõjutas selle hinna paranemist.
Soojal talvel ja gaasi odavnemisel langesid küttepuu ja hakke hind kõige rohkem 2023. aastal.
Kasepaberipuu nõudlus vähenes märkimisväärselt ning pärast suurt hinnalangust jäi selle hind aasta lõikes üsna stabiilseks.
Metsamajandamine hõlmab mitmeid tegevusi, sealhulgas metsade taastamist ja noore metsa majandusliku väärtuse suurendamist. Üheks oluliseks meetodiks on harvendusraie, mis võimaldab kujundada väärtuslikke tulevikupuistuid. Metsamaahalduse AS kasutab selleks Rootsis konstrueeritud ja toodetudMalwaharvestere,millelonmitmeideeliseid,sealhulgasväikemõjumaapinnaleningvõimekus manööverdada kitsastes ja märgades kasvukohtades. 2023. aastal jäi harvendusraiete maht samaks võrreldes eelneva aastaga.
Metsa taastamiseks on mitmeid võimalusi, nagu maapinna mineraliseerimine, okaspuu metsakultuuride rajamine ja noore metsa majandusliku väärtuse suurendamine valgustusraiega. Lisaks on oluline süsiniku sidumine ja loodusliku mitmekesisuse tagamine. Metsakasvatustööde maht on jätkuvalt kasvanud. 2023. aastal rajati Metsamaahalduse AS-i poolt uusi uusmetsastamise alasid eesmärgiga siduda süsinikku ja tagada looduslik mitmekesisus.
Üldiselt võib öelda, et metsamajandus on oluline majandussektor, mis mõjutab mitte ainult metsade majanduslikku väärtust, vaid ka looduskeskkonda tervikuna. Seetõttu on oluline tegevusi planeerides ja ellu viies arvestada nii majanduslikke kui ka keskkonnaalaseid aspekte ning leida tasakaal nende vahel.
Tõhusad meetodid metsa taastamiseks ja noore metsa majandamiseks on olulised, et tagada metsade jätkusuutlikkus ja nende kasutamise võimalus ka tulevastele põlvkondadele. Lisaks on oluline jätkata teadusuuringuid ja innovatsiooni metsanduse valdkonnas, et leida uusi ja tõhusamaid viise metsade majandamiseks ja kaitseks.
Tulud, kulud ja kasum 2023. aastal oli Metsamaahalduse AS müügitulu 7,3 (2022: 8,2) mln eurot.Müügitulust moodustas 90% (2022: 91%) ümarmetsamaterjali, energiapuidu ja kasvava metsa raieõiguse müük, 5% (2022: 5%) kinnistu müük ja 5% (2022: 4%) renditulu.
Metsamaahalduse AS 2023. aasta ärikasum oli 15,8 (2022: 11,1) mln eurot, puhaskasum 15,3 (2022: 10,1) mln eurot. Olulise osa kasumistandis bioloogilisevara ümberhindlus õiglasele väärtuselesummas 13,8 (2022: 5,8) mln eurot.
Olulised keskkonna mõjud äritegevusele
Eesti metsandussektori mõju äritegevusele on mitmetahuline ja võib olla nii positiivne kui ka negatiivne.
Ühest küljest on Eesti metsad rikkalikud ja mitmekesised, mis pakub suurepärast võimalust metsamajanduslikuks tegevuseks. Lisaks on metsandussektor oluline majandusharu, mis loob töökohti ja toob riigile sissetulekut.
Kommentaarid (0)