Kuidas toimub turba tootmine ja miks see on oluline keskkonnale?
Turba tootmine on oluline nii majanduslikust kui ka keskkonna seisukohast. Turvast kasutatakse peamiselt kasvatusmuldade, kütte ja elektritootmise jaoks. Eestis on turbavarud maailmas ühed suuremad ning turba tootmisega tegeleb mitu ettevõtet.
Turba tootmine algab kaevandamisega. Kui turba all on põhjavesi, siis tuleb kaevandamist alustada kuivendussüsteemi rajamisega. Seejärel kaevandatakse turvast 5-15 meetri sügavuselt. Turba kaevandamisel jälgitakse keskkonnamõjusid ning kaevandatav kogus on piiratud.
Kaevandatud turvas transporditakse kuivendusväljakutele, kus see kuivatatakse päikese käes või spetsiaalsetes kuivatites. Kuivatatud turvas transporditakse tootmishoonetesse, kus see läbib mitmeid töötlemisprotsesse. Turvast pestakse, purustatakse ja sõelutakse, et saavutada soovitud kvaliteet.
Turba tootmine võib mõjutada keskkonda, kuna kaevandamine võib kahjustada elupaiku ja põhjavett. Seetõttu on turbatootmine reguleeritud ning kaevandamise ajal jälgitakse pidevalt keskkonnamõjusid. Lisaks sellele on võimalik turba tootmist teha ka keskkonnasäästlikumalt, kasutades näiteks taastuvenergiat.
Kokkuvõtteks võib öelda, et turba tootmine on oluline majandustegevus, kuid sellega kaasneb ka keskkonnamõju. Seetõttu on oluline, et turbatootmisel jälgitaks keskkonnamõjusid ning püütaks turba tootmist teha võimalikult keskkonnasäästlikult.
Turvast ja erinevaid turbatooteid saate osta meilt
Kommentaarid (0)