Millised on energia- ja ehitustehnoloogia tulevikusuunad?
Onnineni Energiapäeva osalejate arutelu käigus tõdeti, et päikesepaneelid, soojuspumbad ja elektriautod pole enam uudsed, kuid nende tehnoloogiate sees ja kõrval leiavad aset huvitavad arengud. Vähemaga saab rohkem. Allpool on välja toodud mõned ideed, mis laiendavad oluliselt säästlikuma ja mugavama majandamise võimalusi:
- Päikeseelektrijaamade tehnoloogia võimaldab tootmise ja tarbimise ajaperioode üksteisest lahku viia. Salvestusseadmete turuletoomine on aidanud seda saavutada.
- Uuemad salvestusseadmed on saadaval modulaarse lahendusena, mis võimaldab igal elektripaigaldise omanikul hinnata, milline maht on tema jaoks mõistlik ja taskukohane.
- Kompaktsete optimeerijate kasutamine suurendab päikesepargi tootlust, tõstab ohutust ning võimaldab monitoorida elektrijaama tööd iga üksiku paneeli tasemel.
- Paigalduse planeerimise tarkvara integreerimine Google Mapsi rakendusega võimaldab arvestada kõigi kohalike oludega ja lihtsustab paigaldust.
- Soojuspumpade targa automaatika lahendused võimaldavad tõsta nende säästlikkust ja vähendada tasuvusaega.
- Targa võrgu arenduse korral saab soojuspumpade abil elektritarbimist tõhusalt juhtida ning vajadusel säästa elektrivõrku ülekoormuse eest.
- Enamik soojuspumpasid suudab juba suhelda ka päikeseelektrijaamade inverteritega. See võimaldab soojuspumpade toimimist optimeerida vastavalt päikeseelektrijaama toodetud elektrienergia kogusele. Kui päikesepaneelid toodavad rohkem elektrit kui kohapeal vaja läheb, saab seda kasutada soojuspumpade käitamiseks ning sellega kaasnev elektrikulu nullilähedaseks viia.
Lisaks nutikale juhtimisele arenevad ka soojuspumpade tehnoloogiad ise. Näiteks on viimastel aastatel turule tulnud nn õhk-vesi soojuspumbad, mis võimaldavad kütta hooneid ka madalamatel temperatuuridel. Samuti on täiustunud soojuspumpade tihendid ja kompressorid, mis võimaldavad vähendada nende hooldusvajadust ja pikendada nende kasutusiga.
Ehitustehnoloogia poole pealt võib tulevikus oodata rohkem tähelepanu modulaarsele ehitusele ja digitaliseerimisele. Modulaarne ehitus võimaldab ehitada hooneid kiiremini ja paindlikumalt ning vähendada ehitusjäätmeid. Samuti võib oodata senisest rohkem tähelepanu digitaalsetele töövahenditele ehitusprotsessi juhtimiseks ja automatiseerimiseks, mis võimaldavad vähendada vigade arvu ja tõsta ehituskvaliteeti.
Üks oluline trend ehitussektoris on ka jätkusuutlikkus. Ehitusmaterjalide tootmisel ja transportimisel tekkiv keskkonnamõju on suur ning seetõttu pööratakse üha enam tähelepanu keskkonnasõbralike ehitusmaterjalide kasutamisele ja ringmajanduse põhimõtete rakendamisele ehituses. Näiteks võib tulevikus oodata senisest rohkem taaskasutatavate materjalide ja materjalide, mis on toodetud madalama süsinikujalajäljega.
Kommentaarid (0)