GRAANUL INVEST AS hetkeolukord
Juba 27 795 inimeseni on jõudnud selle ettevõtte bränding ja tema tegevusi jälgib 440 Storybooki kasutajat. Keskmiselt on ettevõtet hinnatud 5,0 punktiga aga kommenteeritud ei ole.
Tegevusaruanne 2024
Ülevaade
AS Graanul Invest (edaspidi: “Graanul Invest“, “Ettevõte“ ja koos tütarettevõtetega “Kontsern“) on rahvusvaheline ettevõte, mille peamine tegevusala on taastuvenergeetika: puidugraanulite tootmine ja biomassist elektri- ja soojusenergia tootmine.
Ettevõte on asutatud 2003. aastal ning kontserni äritegevus toimub neljas riigis: Eestis, Lätis,
Leedus ning Ameerika Ühendriikides.
Graanul Invest on üks maailma suurimatest puidugraanulite tootjatest tootmisvõimsusega 2,7 miljonit tonni. Kontserni puidugraanulitehased asuvad Eestis (4), Lätis (6), Leedus (1) ja
Ameerika Ühendriikides (1).
Graanul Investi energiatootmisüksused asuvad suuremate graanulitehaste kõrval varustades neid soojus- ja elektrienergiaga. Elektri- ja koostootmisjaamad on ehitatud arvestades graanulitehase soojusenergiavajadust, mille tulemusel kogu toodetav soojusenergia kasutatakse ära aastaringselt efektiivselt graanulite tooraine kuivatamisprotsessis.
Koostootmisjaamade summaarne tootmisvõimsus on 41 MW elektrienergiat ja 100 MW soojusenergiat. Jaamad paiknevad Eestis (3) ja Lätis (3). Kontsernil on ka neli laeva, mida kasutatakse Euroopa klientide graanuli tarneteks.
Puidugraanulite tootmisel kasutatakse puidutööstuste jääke ning ümarpuitu, mis oma madala kvaliteedi tõttu ei leia kasutust teistes puidutööstuse ettevõtetes ning mille parim majanduslik kasutusotstarve on energeetikas. Puidugraanulid on süsinikuneutraalne kütus, mille laialdasem kasutamine aitab vähendada kivisöe ja teiste fossiilsete kütuste tarbimist ehk vähendada süsiniku jalajälge.
Puidugraanulite turg 2024
Hawkins-Wrighti esialgsel hinnangul tõusis puidugraanuli nõudlus peaaegu 49 miljoni tonnini, lõpetades kaks aastat kestnud stagnatsiooni ja saavutades 9% kasvu võrreldes 2023.
aastaga.
Võrreldes 2023. aasta lõpuga ei toimunud 2024. aasta esimesel poolel puidugraanulite turul suuri muutusi. Tööstusgraanuli nõudlus püsis madal, veidi suurem oli huvi
Ühendkuningriigis CfD-toetusega üksustes, kuid mujal oli nõudlus väiksem nii suuremate elektrijaamade plaaniliste kui ka plaaniväliste seisakute tõttu. Madalamad elektrihinnad ja vähenenud elektri tootmine piiras tööstusgraanulite täiendavate ostude vajadust. Kõrged laovarud jätkasid tootmise ja hindade survet ning tarnijad keskendusid peamiselt lepinguliste tarnete täitmisele. Samal ajal järgnesid tooraine hinnad enamikus Euroopa piirkondades, eriti Balti riikides, allapoole suundumist, pakkudes mõningast leevendust graanulitootjatele.
Aasta teises pooles oli üldine meeleolu optimistlikum, kuna küttehooaja eel paranenud tootmismajandus andis paljudele turuosalistele suurema kindluse taseme. Ühendkuningriigi biomassist elektri tootmine, kus MGT töötas sügisest hästi, jõudis kolme aasta kõrgeimale tasemele, juhtides Euroopa tööstusliku puidugraanuli nõudluse taastumist. Pakkumine ületas endiselt nõudlust, kuid aasta lõpuks oli seda vähem tunda ja enamik Euroopa graanulitootjaid jätkas lepinguliste tellimuste täitmist ning tootmismahtude strateegilist kohandamist ja vähendamist turutingimustele vastavalt.
Samuti peegeldasid turuhinnad biomassi tarbimise taastumist Euroopa ja Aasia turgudel.
Suve lõpus langesid hinnad madalaimale tasemele alates 2022. aasta jaanuarist, kuid
Kommentaarid (0)