NELI ELEMENTI OÜ hetkeolukord
Juba 1661 inimeseni on jõudnud selle ettevõtte bränding ja tema tegevusi jälgib 3 Storybooki kasutajat. Keskmiselt on ettevõtet hinnatud 2,0 punktiga aga kommenteeritud ei ole.
Tegevusaruanne 2023
Neli Elementi OÜ tegeleb vikerforelli kasvatamise ja vikerforellimarja tootmisega Roosna-Alliku kalakasvanduses, Järvamaal. 2023. aastal turustati 1,5 - 2,5 kg suurust elus kaubakala hobikalapüügi teenust pakkuvatele ettevõtetele - püügitiikide pidajatele. Soolatud forellimarja turustati Stockmann AS kaubamajas.
Kalakasvatust kui tegevusala iseloomustab varude suur osakaal käibevara kategoorias - erinevad kala kasvujärgud.
Hoolimata viimastel aastatel toimunud rasketest tagasilöökidest on ettevõte olnud pidevas arengus.
2021. aasta 1. septembriks oli firma sunnitud Põllumajandus- ja Toiduameti ettekirjutuse kohaselt kõik kalafarmis olnud vikerforellid välja püüdma, rookima ja realiseerima, kuna kaladel oli varasemate mikrobioloogiliste analüüside käigus leitud ühe spetsiifilise lõhilaste viirushaiguse
IHN esinemist. IHN ei ole inimestele mingilgi kujul ohtlik ning seetõttu oli võimalik kalatoodang rahuldava hinnaga inimtoiduks realiseerida.
Kogu kalakasvandus tühjendati kaladest, lasti veest tühjaks ning desinfitseeriti kaks korda. Kalakasvandus seisis tühjana 45 päeva ning sellel ajal teostati kalabasseinide raudbetoonist välisseinte renoveerimine.
Samal ajal teostati Roosna-Alliku Vanaveski järve setetest (mudast ja liigtaimestikust) puhastamise mastaapne töö.
Vanaveski järvest saab kalakasvandus oma vee. Keskkonnaameti kooskõlastusel lasti Vanaveski järv veest tühjaks ning 15 päeva töötasid järve põhjas kaks suurt ekskavaatorit ning suur buldooser.
Kuigi Vanaveski järv on Natura 2000 kaitsealune riigile kuuluv järv, tasus kogu puhastustöö eest Neli Elementi OÜ. Vanaveski järve puhastamine läks firmale maksma u 50 000 eurot. Seda summat ei ole bilansis kajastatud, kuna järv kuulub riigile. Küll aga saab kalakasvandus puhastatud järvest nüüd kvaliteetsema vee ning seetõttu on paranenud kalade kasvutingimused ning realiseeritava kala kvaliteet.
Ettevõtte 2021. aasta tegevuskahjum oli põhjustatud kalakasvatustegevuse ajutisest sunnitud katkestamisest (45 päeva), samal ajal teostatud suurtest investeeringutest ning seejärel uuesti sisse ostetud kallihinnalisest noorkalast. Kokkuvõttes võimaldas see sunnitud pausi aeg saavutada firmal järjekordse kvalitatiivse arenguhüppe.
2021.a oktoobris sisse ostetud uued erineva suurusega noorkalad kasvasid 2022. ja 2023. aastal edukalt, mis võimaldas ettevõttel jälle suures mahus elus kaubakala realiseerida. Uue kala kasvatus ja müük kulges edukalt ning kasumlikult. 2023 müügitulu oli rekordiline.
2023. aastal korraldas Neli Elementi OÜ ettevõtte territooriumil asuva kalakasvandust varustava kunstlikult rajatud eelsoojendusjärve mudast puhastamise tööd. 50 % tööde maksumusest saadi investeeringutoetust PRIA-lt. See võimaldas kasvatatavate ja turustatavate kalade maitse täiesti puhtaks saada. Roosna-Alliku forellid on nüüd esmaklassilise kvaliteedi ja puhta maitsega.
Samuti teostas PRIA 2023. aasta alguses väljamakse 50 % uue kalade sorteerimise pumbasüsteemi maksumusest, mis oli soetatud 2022.
aastal.
Paraku oli 2023. aasta suvi terve sajandi rekordiliselt kuum ja sademetevaene. Roosna-Alliku allikad kuivasid ära ning sügisel ei jätkunud kalakasvatuseks piisavalt vett, samuti tõusis vee temperatuur liiga kõrgeks. Septembris 2023 toimus nende halbade tegurite tõttu suurem kalade hukkumine. Seetõttu kujunesid ka ettevõtte majandustulemused kokkuvõttes tunduvalt halvemaks eeldatust ning aasta lõpetati väikese kahjumiga.
-----------------------------------
Laenukohustused tekkisid firmale 2015.a, kui investeeriti uutesse seadmetesse ja osade kalakasvatusbasseinide rekonstrueerimisse. See on võimaldanud 2016.a alates toodangu hulka ja müügikäivet märgatavalt tõsta. Kokku investeeriti põhivarasse Swedbanki laenu, PRIA toetuse ning omavahendite abil 222 305 EUR.
Investeeringute teostamiseks sai firma 2015-2016 sihtfinantseeringuna tagastamatut toetust PRIA-lt kokku 94 586 EUR. Toetus jäi bilansis üles kohustusena 5 aasta jooksul, kuna toetuse saamise üheks tingimuseks oli, et firma jätkaks tegevust vähemalt 5 aasta jooksul.
Investeeringute teostamiseks võttis firma 2015.a Swedbankist pikaajalist laenu 100 000 EUR, mis esialgse lepingu järgi tuli tasuda viie järgneva aasta jooksul. 2020.a laenujääk refinantseeriti kuni 2025. aastani. Tagasimakseid on teosatud korrektselt vastavalt graafikule.
Kommentaarid (0)