Hooldus – Klaverid.ee
Klaver on hoolimata oma keerulisest ehitusest märkimisväärselt vastupidav instrument. Ikkagi on teatud sammud, mida tuleks jälgida kindlustamaks oma klaverile pikim võimalik eluiga.
- Hoidke klaverit otsese päikesevalguse eest. See põhjustab teatud kohas õhus kuiva ala ja pleegitab Teie klaveri viimistlust. Just nagu päikese käes olemine põhjustab kuivust, võib äkiline tuulepuhang ja välisõhu sissetungimine põhjustada järsu niiske õhu mõju. Klaverid on tehtud puidust ja puit paisub ning tõmbub kokku kui niiskustase õhus muutub. Viimistlusmaterjal, mis katab puitu, muutub defektseks kui puit selle all on sunnitud kohanema liigsete muutustega. Klaveri liim- ühenduskohad purunevad, kui need on allutatud ekstreemselt niiskele või kuivale õhule. Niiskes keskkonnas on probleemideks veel kinni jäävad mehhanismi detailid, mille tõttu klahvile vajutades ei pruugi heli tulla või sootuks võivad osad klahvid kinni jääda. Seega on klaviatuuri tunnetus täielikult ebaühtlane.
- Hoidke klaverit hääles, laske häälestust kontrollida vähemalt paar korda aastas. Kui häälestamine toimub tihti, siis ei pea hooldusmeister peaaegu üldse häälestusvirbleid liigutama. Mida vähem keeli ja virbleid liigutada, seda tõenäolisem on nende jäämine paika, kuhu nad keeratakse. Selle tulemusel püsib klaver paremini hääles.
- Laske haamreid kulumise korral ümber töödelda ning vahetada.
- Mehhanismi tuleks reguleerida iga 3-5 aasta järel sõltuvalt kasutamise aktiivsusest. Kontsertpianistil, kes harjutab 8 tundi päevas, võib mehhanismi reguleerimist vaja minna isegi mitu korda aastas, et tagada perfektne töökord.
- Parim võimalus oma klaveri säilitamiseks ja hoidmiseks on tekitada kodus ühtlane sobilik niiskustase. (42% on klaverite jaoks ideaalne). See mõjub samuti hästi ka Teie mööblile ja isegi hingamisteedele.
- Hea on hoida klaver eemale ka soojusallikatest, päikesevalgusest, välisustest, avatud akendest, vanadest tõmbetuult läbi laskvatest akendest või ustest ning välisseinadest, Mis pole korralikult soojustatud.
Ärge kunagi üritage ise klaverit kolida, taastada või viimistleda! Kolimisel ja suuremal liigutamisel on vaja asjatundjate abi. Klaverid on liiga suure kaaluga, kogukad ning kallid, et saada ise turvaliselt ümber paigutatud. Samamoodi on ka klaverite restaureerimine oskus, mida õpitakse pikki aastaid. Halvasti tehtud viimistlus või paranduskatse kasvatab tegelikku hinda, mis tuleb hiljem uuesti üle tegemiseks välja käia. Kokkuvõttes läheb veel rohkem raha asjatundja palkamiseks ning ka klaveri enda turuväärtus langeb oluliselt.
Kommentaarid (0)