SOLBRITT AS hetkeolukord
Juba 9045 inimeseni on jõudnud selle ettevõtte bränding ja tema tegevusi jälgib 228 Storybooki kasutajat. Keskmiselt on ettevõtet hinnatud 4,6 punktiga ja kommenteeritud 6 korda.
Tegevusaruanne 2022
AS Solbritt põhiliseks tegevusalaks on imiku-ja jätkupiimasegude ning piimapõhiste pulbrite ja pulbrisegude tootmine ja müük. AS Solbritt toodang on eelkõige suunatud imikutele,kelle emadel ei jätku piisavalt rinnapiima,et tagada lapse normaalne areng.Osa toodangust on suunatud ka rasedatele ja rinnaga toitvatele emadele,et suurendada rinnapiima kogust ja kvaliteeti.
2021. aasta lõpust 2022. aasta lõpuni toimus tooraine, pakendi ja energiaressursside järsk, enneolematu hinnatõus. Loomulikult on ostetud materjalide ja ressursside hinnakõikumisi ette tulnud ka varem. Kuid üldiselt võib sel perioodil öelda, et mõne komponendi hinnatõusu kompenseeris teiste jaoks turuhindade langus. Ja Rapla tehases imikutoidu tootmise perioodil 2005-2021 ehk 16 aasta jooksul vastas keskmine hinnatõus ja seega ka keskmine tootmiskulude kasv Eesti keskmisele inflatsioonile. Seega ületas tootmiskulude kasv 2022. aasta kevadeks oluliselt müügihindu. Ettevõte muutus praktiliselt kahjumlikuks.
Tehnoloogiline protsess on pidevas muutumises ja areneb vastavalt turu nõudmistele.AS Solbritt majandustegevus on jätkusuutlik ja aastaringne, ning ei ole aastaaegadest mõjutatav.Toodangu säilivusaeg on 18-24 kuud,mis võimaldab järjepidevalt toota. AS Solbritt on oma piirkonna suurimaks tööandjaks.
AS Solbritt on piirkonna keskmise suurusega ettevõte,kes jälgib pidevalt keskkonnale tehtavat jalajälge.
Lähim Natura 2000 ala asub meie tehasest 2,4km kaugusel.Seoses maagaasi suurenenud hinnaga oleme üle läinud kütteõliga kütmisele.Uuendame keskkonaload,mis puudutavad õhusaastet ja veeressursside kasutamist.
AS Solbritt poolt teostatavad tehingud toimuvad ainult eurodes.Seoses võetud laenudega oleme teadlikud Euribori intressimäära tõusust ja selle mõjust tagastatavatele laenudele. Inflatsioon ja energiahindade tõus mõjutavad järgmiste majandusaastate tulemusi.
24 veebruaril 2022.a.alanud sõda Ukrainas mõjutab kogu maailma majandust ,ning ka AS Solbritt puutub kokku materjalid ja tooraine tarneraskustega.
2022.a.oli ettevõttele raske aasta, ehkki tellimuste maht suurenes, ning imiku-ja jätkupiimasegu toodeti 2298t (2021.a.2028t) müügikäive tõusis 10 772 575 eurolt 14 606 063 eurole.Raskusi põhjustasid pidevad hinnakõikumised, tarneraskused, kvalifitseeritud tööjõu otsimine, vajadus uuendada ja moderniseerida seadmeid.
Aruandeperioodil investeeriti põhivarasse 4 tuh. eurot (2021.a. 57 tuh. eurot). Lähiaastatel suuri investeeringuid põhivarasse planeeritud ei ole.
Müügitulust on 92% eksport (2021.a. 92%). Ettevõtte käibekasv sõltub peamiselt eksporditurgudel toimuvast. Alates Ukraina – Vene sõjast 2022.a. algusest on Venemaa ja Valgevene suunaline eksport peatunud. Peamised ekspordiriigid on Kambodža, Usbekistan, Liibüa ja Iraak.
Müügitulu ei sõltu hooajalisusest ega tsüklilisusest.
Tootvalikus püüame täita klientide kõrgendatud nõudmisi, tuues turule erinevaid tooteid (laktoosivabad,hüpoallergeensed,palmirasvata,kitsepiima baasil ning mahetooted) Ettevalmistused mahepõllumajandusliku toote turule toomiseks jätkuvad. Uute toodete juurutamisel kaasame mitmeid teadus ja arenduskeskusi:Tallinna Ülikooli Toiduinstituut ning Toidu-ja
Fermentatsiooni Teadusarenduskeskus (TFTAK) Nemad aitavad välja töötada teaduslikult põhjendatud tehnoloogia hüpo-allergeensete (HA) piimasegude tootmiseks,loodame nende ja palmirasvata toodetega turule jõuda.Tähelepanu koondame ka KOSHER toodetele, milleks peame leidma vastavaid komponente (DHA).
Müügiosakond tegeleb pidevalt uute klientide,turgude ja hankijate otsimisega.Alates 2021.a.vahendab Eesti turul meie tooteid AS AbeStock.
Ettevõte omab ISO, HALAL, HACCP, GMP sertifikaate ja pidevalt toimuvad nii sise- kui ka välisjärelevalve auditid tagamaks toodete kvaliteet.
Praeguste seadmete juures on tehase maksimaalne tootmisvõimsus 300 tonni imikutoitu kuus. Arvestades Eesti tänast kõrget elu- ja tootmiskallidust, tuleb tehase stabiilseks tööks maksimaalset võimsust tõsta vähemalt 450 tonnini kuus.Solbritti juhatuse ja omaniku 2023/24 üks peamisi eesmärke: investeerimisvõimaluste leidmine seadmete moderniseerimiseks ja tootmismahtude suurendamiseks koos kliendibaasi laiendamise ja keskmise müügihindade taseme tõstmisega.Kaasata PRIA meede"Investeeringud põllumajandustoodete töötlemiseks ja turustamiseks",mille kaudu on planeeritud investeerida raha uute seadmete ostmiseks.
Erinevate kriiside mõjul viimastel aastatel on alates 12.10.2023 ettevõte saneerimises põhjuseks surve tarnijatelt ja laenuandjalt kohustuste tasumise osas. Saneerimiskava kinnitati kohtu poolt 29.09.2023. Saneerimise käigus põhinõudeid ei vähendata, pangalaenu maksetähtaeg pikendati aasta võrra ning 2024.a. osas saadi pangalaenule maksepuhkust. Tarnijate põhinõuded tasutakse maksegraafiku alusel 7 aasta jooksul kuni 31.12.2029.
Ettevõtte omakapital on bilansipäeva seisuga negatiivne ja lühiajalised kohustised ületavad käibevara. Antud asjaolu mõjutab ettevõtte majandustegevust, kuid saneerimise tulemusena loodab ettevõtte juhtkond majandustegevust jätkata.
Finantssuhtarvud 2022 2021
Omakapitali rentaablus Puhaskasum/omakapital*100 n/a n/a
Varade puhasrentaablus Puhaskasum/varad kokku*100 n/a n/a
Omakapitali määr Omakapital/varad kokku*100 -8,86 % 22,79%
Käibevara/lühiajalised
Kohustuste kattekordaja 0,65 1,21 kohustused
Kommentaarid (0)