NORDIC HYPO AS hetkeolukord
Juba 5096 inimeseni on jõudnud selle ettevõtte bränding ja tema tegevusi jälgib 25 Storybooki kasutajat. Ettevõttele hinnanguid antud ei ole ja kommentaarid puuduvad samuti.
Tegevusaruanne 2023
Ettevõtte tutvustus
Nordic Hypo on Eesti kapitalil põhinev hüpoteeklaenude väljastamisele spetsialiseerunud ettevõte, kellel on finantsteenuste osutaja tegevusluba.
Ettevõtte klientideks on eelkõige väikese ja keskmise suurusega ettevõtted erinevatest sektoritest, aga ka eratarbijad. Nordic Hypo meeskond koosneb kogenud spetsialistidest, kellel on pikaajalised kogemused finantsteenuste valdkonnas.
Nordic Hypo AS moodustab koos kahe tütarettevõttega - 1Credit OÜ ja 1Credit Narva OÜ - konsolideerimisgrupi, mille emaettevõtteks on Nordic
Hypo Holding OÜ (omandatud osaluse suurus 100%). Nordic Hypo osaluse suurus mõlemas tütarettevõttes on 100%. Konsolideeritud majandusaasta aruanne koostatakse ainult Nordic Hypo AS tasandil.
Järgime oma tegevuses järjepidevalt vastutustundliku laenamise põhimõtteid ja kõiki krediidivaldkonna regulatsioone. Toetame ühiskondlikult olulisi ettevõtmisi sponsorluse kaudu. Oleme juba aastaid toetanud sponsorlusprojekti, mis keskendub peamiselt haridusele.
Nordic Hypo tegevusega ei kaasne olulisi keskkonna- ja sotsiaalseid mõjusid. Küll aga avaldame lootust, et läbi meie finantseerimistegevuse oleme aidanud kaasa paljude töökohtade loomisele ja säilitamisele. Tänu Nordic Hypo finantseerimisele on ehitatud palju tänapäevast energiatõhusat elamufondi ning seeläbi oleme paljudele peredele võimaldanud saada oma kodu.
Tegevuskeskkond 2023. aasta tõi kaasa keerulised majandustingimused nii globaalsel kui kohalikul tasandil. Peamist mõju selles avaldasid piirav rahapoliitika ja suurenenud ebakindlus. Euroopa majandus kannatas nõrga nõudluse, ekspordi vähenemise ja Ukraina sõja jätkumise tõttu. Majanduskasv on aeglustunud, millele aitas kaasa eelmise aasta energiahindade kasvu püsiv mõju ja rahapoliitika jätkuv karmistamine.
Inflatsiooni püsimine on sundinud Euroopa Keskpanka rahapoliitikat jätkuvalt karmimaks muutma. 2023. aastal tõsteti nii baasintressimäärasid kui Euribori. Kui 2022. aasta lõpus oli Euribor 2,8%, siis 2023. aasta lõpus ulatus see 3,9%-ni. Tõusvad intressimäärad viitavad nii laenunõudluse vähenemisele kui tagasilangusele laenude teenindamisel.
Eesti majanduse maht vähenes Statistikaameti hinnangul 2023. aastal 3%. Võrreldes varasemate kriisidega on seekordne osutunud algselt arvatust tõsisemaks, mis tähendab, et on ajaliselt pikem ning eelduslikult võtab taastumine rohkem aega, sest enne peab hakkama paranema väliskaubanduspartnerite olukord. Kahanenud on nii investeeringud, eksport kui tarbimine. Majapidamiste tarbimist hoiab tagasi vajadus taastada rahavaru ja suurendada säästusid. Positiivne asjaoluna saab välja tuua, et hinnatõus on raugenud ja tööturu näitajad püsivad jätkuvalt head. Kolmanda kvartali tööjõu-uuringu kohaselt oli Eestis hõive väga kõrge (69,1%) ja töötuse määr 7,3%, mis on Eesti tingimustes pigem tagasihoidlik näitaja. Kuigi hinnatõusu tempo aasta lõpus pidurdus, siis oli aastane hinnatõus kõrge, jäädes 9% ümbrusesse.
Laenuturu ülevaade
Finantsinspektsiooni poolt avaldatud finantsteenuste turu ülevaates mõjutasid Eesti finantsteenuste turu arengut kõige rohkem intresside tõus ja aktsiaturgude väike kasv. Kiiresti tõusnud intressimäärad pärssisid ühelt poolt pankade ja krediidiandjate laenuportfellide kasvu, kuid teiselt poolt võimaldasid hoiustada arvelduskontodel seisvat raha parema hinnaga. Krediidiandjate andmetest nähtub, et eraisikud laenasid tarbimise rahastamiseks vähem kui aasta tagasi. Vähenesid nii sõlmitud lepingute arv kui väljastatud kogusumma. Pankade väljastatud laenude kogujääk kasvas aeglasemalt kui aasta tagasi.
Eesti Panga poolt koostatud finantsstabiilsuse ülevaate kohaselt on ettevõtted ja majapidamised laenude teenindamisega seni üsna hästi toime tulnud, kuid ettevaates on siiski põhjust eeldada probleemsete laenude mõningast kasvu, sest majanduse seis on olnud tavapärasest kehvem juba pikemat aega.
Finantsnäitajad
Arvestades keerulist majanduskeskkonda on Nordic Hypo finantsnäitajad stabiilsed ja ettevõte lõpetas majandusaasta kasumlikult.
Laenumüügimahud on 2% kasvanud võrreldes eelmise majandusaastaga. Uute väljastatud laenude maht oli 2023. aastal 13,9 miljonit eurot ja 2022. aastal 13,7 miljonit eurot.
Vaadeldes Nordic Hypo konsolideerimisgruppi tervikuna, on laenuportfell võrreldes eelmise majandusaastaga kasvanud 22,6 miljonilt eurolt 23,8 miljoni euroni (kasv 5%). Sarnaselt varasemate aastatega moodustavad suurima osa laenuportfellist hüpoteegiga tagatud laenud nii eraisikutele kui ettevõtetele. Viimastel majandusaastatel ongi peamine fookus liikunud järjest enam ettevõttelaenudele. Kokku moodustasid ettevõtetele antud laenud 2023. aastal 95% portfellist, aasta varem oli vastav näitaja 94%. Kokku menetleti lõppenud aastal 1000 laenutaotlust. Portfelli kvaliteedi säilitamiseks anti laene 17%-le taotlejatest.
Nordic Hypo hinnangul on turbulentne keskkond hakanud ettevõtte laenuportfelli kvaliteedile 2023. aastal mõju avaldama. Kui 2023. aasta esimesel poolel polnud laenuportfelli kvaliteedis näha halvenemise märke, siis teisel poolaastal oli mõningane kvaliteedilangus nähtav.
Majanduslangus on hakanud laenuklientidele teatavat negatiivset mõju avaldama ja seeläbi on kasvanud viivisportfelli osakaal. Samas pole tekkinud eraldiseisvalt suurt laenumakseprobleemi ja seetõttu pole 2023. aastal laenunõuete allahindlusreservi suurendatud. Provisjonide tase
Kommentaarid (0)