5 olulist esmaabi oskust, mida kõik peaksid teadma
Esmaabi on kriitiline oskuste kogum, mis võimaldab inimestel pakkuda kohest abi meditsiinilistes hädaolukordades. See võib olla elu ja surma küsimus ning on hädavajalik, et kõik, olenemata nende ametist või elustiilist, omaksid esmaabi põhimõtete baasteadmisi.
Effektiivne esmaabi hõlmab kiiret hindamist, rahulikku otsustamist ja sobivate tehnikate rakendamist vigastatud või haige inimese stabiliseerimiseks kuni professionaalse meditsiiniabi saabumiseni.
1. CPR (kardiopulmonaalne elustamine)
Südame seiskumine võib juhtuda igal ajal ja igal pool. Südame seiskumise tunnuste, nagu reageerimatus ja hingamise puudumine, äratundmine on elupäästva sekkumise jaoks kriitiline.
CPR sooritamine hõlmab rindkere kompressioone ja päästehingamist. Praegune juhend soovitab suhet 30 kompressiooni kahe hingetõmbe kohta, rõhuga kvaliteetsetele rindkere kompressioonidele kiirusega 100 kuni 120 minutis.
2. Automaatse välise defibrillaatori (AED) kasutamine
AED-d on mõeldud elektrišoki andmiseks südamele, mis kogeb äkilist südame seiskumist. Nende olemasolu ja õige kasutamine võib oluliselt suurendada ellujäämise võimalusi.
AED kasutamine hõlmab seadme sisselülitamist, padjandite õiget paigaldamist ja häälsignaalide järgimist. On oluline tagada, et šoki andmise ajal ei puudutaks keegi kannatanut.
3. Verejooksu kontrollimine
Verejooksu tüübi tuvastamine on oluline õige tegevuskava määramiseks. Arteriaalne verejooks nõuab koheset tähelepanu suure verekaotuse riski tõttu. Otsene surve, kõrgemale tõstmine ja survepunktide kasutamine on levinud meetodid verejooksu kontrollimiseks. Raskematel juhtudel võib olla vajalik žgutt.
4. Šokiravi
Šokk on eluohtlik seisund, mis tekib siis, kui keha ei saa piisavalt verevoolu. Sümptomiteks on külm, kleepuv nahk, kiire hingamine ja nõrkus. Esmaabi šokis kannatanule hõlmab inimese lamama panemist, jalgade kõrgemale tõstmist ja nende soojas ning mugavas hoidmist kuni erakorraliste teenuste saabumiseni.
5. Seljavigastustega tegelemine
Seljavigastused võivad tekkida kukkumiste, autoõnnetuste või spordivigastuste tagajärjel. Vigastuse koha valu, tuimus või halvatusnähtude äratundmine on elulise tähtsusega. On ülioluline immobiliseerida selgroog ja vältida kannatanu tarbetut liigutamist. Kui CPR on vajalik, kasutage lõua-tõstmise tehnikat ilma pead tagasi kallutamata.
Tõstke oma meeskonna hädaolukordadeks valmisolekut KAASIK KOOLITUS OÜ ekspertide esmaabi koolitusteenustega.
Kommentaarid (0)