Millised on võrdõiguslikkuse valdkonna suurimad väljakutsed ja lahendused?
Võrdõiguslikkus on tõsine teema, mis nõuab meie ühiskonna tähelepanu ja tegevust. Ehkki Eesti Vabariigi põhiseadus tagab kõigile seaduse ees võrdse kohtlemise ning diskrimineerimiskeelu, on meil siiski veel palju teha, et tagada võrdne kohtlemine kõigile inimestele.
Valdkonna suurimaks väljakutseks on ühtse ühiskondliku arusaama kujundamine sellest, et kõik inimesed on erinevad, kuid neid tuleb kohelda võrdselt ja võimaldada neile võrdsed võimalused. Ühtlasi tuleb eristada de jure ja de facto võrdsust, mis teeb teema mõtestamise keeruliseks. Võrdsete võimaluste tagamine erinevate ühiskonnagruppide ja indiviidide jaoks on aga väga oluline, et tagada õigluse ja tasakaalu säilimine ühiskonnas.
Riigikohus on kinnitanud, et võrdse kohtlemise juurde kuuluvad kõik eluvaldkonnad ning Eesti Vabariigi põhiseaduse §12 sätestab, et kõik inimesed on seaduse ees võrdsed. Kuid siiski on olemas diskrimineerimise keelu alused, milleks on näiteks vanus, seksuaalne sättumus ja puue. Laste õiguste tagamisel on aga veel palju teha, sest täiskasvanute õiguste kaitse on juba aktiivne. Seetõttu peab lastele tagama võrdsed võimalused täiskasvanutega võrreldes, kuna paljudel lastel puudub vajalik kogemus ja hindamisvõime, et ise otsuseid vastu võtta.
Laste ebavõrdne seisund oli eriti silmatorkav Covid-19 pandeemia ajal, kui lapsed pidid distantsõppe ajal hakkama saama omapäi, ilma toetuseta ja vajalike vahenditeta. Täiskasvanutele aga tagati kaugtöö korral kõik võimalused ülesannete distantsilt mugavaks ja efektiivseks lahendamiseks. Oluline on seetõttu tagada lastele sobivad tingimused digitaalõppeks ning võrdsed võimalused täiskasvanutega võrreldes.
Tule tutvu meie blogiga ja loe veelgi põhjalikumalt võrdõiguslikkuse valdkonna suurimatest väljakutsetest ja lahendustest! Saad teada, millised on meie ettevõtte vaated ja ideed selles valdkonnas ning milliseid teenuseid pakume.
Klikka siia, et külastada meie blogi!
Kommentaarid (0)