RESTATE OÜ hetkeolukord
Juba 982 inimeseni on jõudnud selle ettevõtte bränding ja tema tegevusi jälgib 4 Storybooki kasutajat. Keskmiselt on ettevõtet hinnatud 2,3 punktiga aga kommenteeritud ei ole.
Tegevusaruanne 2023
RESTATE! kontsern tegutseb kinnisvara arendus-, juhtimis- ja konsulteerimise valdkondades pakkudes oma partneritele ja klientidele kinnisvara terviklahendusi alates ostmisest, arendamisest ja haldamisest lõpetades müügi ja nõustamisteenustega. Kogenud kinnisvaraarendajana on RESTATE! teostatud projektide loetelus pea 85 000 m² kaubandus-, kontori-, lao- ja elamupindasid Tallinnas ja Harjumaal. RESTATE! varahalduses on üle 55 000 m² äripindasid üle Eesti ning aastas vahendatakse enam kui 15 000 000 € väärtuses kinnisvara üüri- ja müügitehinguid.
2023. aasta seisuga on RESTATE! meeskonnal töös 32 arendusprojekti, mille tulemusena tekib järgmise viie aasta jooksul Tallinnas ja selle lähiümbruses juurde enam kui 200 000 m² kaubandus-, kontori-, lao- ja elamupindasid. Ettevõtte konsolideeritud bilanssi maht ületas 2023. aastal 48 miljoni euro piiri, millest omakapitali tase oli ligi 11 miljonit eurot 2023.a. oli Eesti majanduses heitlik aasta, mis mõjutas oluliselt ka kinnisvara valdkonda. 2021. aasta buumiv kinnisvara valdkond muutus 2022. aasta teisel poolel kasvava finantshinna, kõrge inflatsioonilise keskkonna ja väheneva nõudluse tõttu. 2023.a. jätkus majanduse ja koos sellega ka kinnisvaraturu jahenemine. 2023. aastal kahanes majandus -3,1% ja Eesti kinnisvara ostu-müügi turg -17,8%. Majanduse kindlustundeindikaatorid olid ajalooliselt madalad ja peegeldasid nõudluse vähenemist ka kinnisvara valdkonnas.
Kinnisvara arendustegevusele suurimat mõju avaldas 2023. aastal kiiresti kasvanud 6-kuu Euribor, mis saavutas oma tipu oktoobris 4,138% tasemel. Selle tagajärjel muutus arendustegevuse finantseerimine oluliselt kallimaks – suurim mõju projektide finantseerimisele saavutaski 2023. aastal. Kasvanud kapitalihind neelas osa arendusprojektide tulukusest ning valmisprojektide müük jäi langenud nõudluse ja kahanenud pakkumishindade tõttu ootele.
Suurt mõju avaldas ettevõtte tegevusele tarbijahinnaindeksi muutus, mis kolmandat aastat järjest oli keskmisest oluliselt kõrgemal - 2023. aasta THI muutus 9,2% võrra. Pikaajalisest keskmisest kiirema inflatsiooni tõttu sai paljude üürikinnisvara objektide üürilepinguid indekseerida keskmisest kõrgema protsendi võrra, mis kasvatas ka objektide tulusid ja väärtust. Süveneva majanduskriisi tõttu mõnede objektide vakants suurenes ning kohati ka üürnike üürivõlgnevus kasvas.
Laialdane inflatsioon mõjutas ka arendustegevust kallinenud ehituse kaudu. Ehitushinnaindeksi muutus oli 2023. aastal 6,1%.
Arvestades, et 2021-2022.a. ehituse kallinemine oli juba vastavalt 8,3% ja 17,8%, on viimase kolme aastaga toimunud erinevate makromajanduslike ja geopoliitiliste faktorite koosmõjul tugev ehitustegevuse kallinemine.
Prime-kinnisvara tootlused (yieldid) olid 2023. aastal arendaja jaoks ebasoodsal tasemel ning ei lubanud arendatud objekte realiseerida planeeritud tootlustega. Prime lao-tootmis- ning kaubanduskinnisvara yieldid jõudsid keskmiselt 6,7% tasemelt 2022.a.
aastal kuni 7,2-7,75%-ni 2023.a. lõpuks.
Kinnisvara valdkonnas tegutseva ettevõte äritegevus on mõjutatud majandustsüklist, kinnisvaraobjektide arendus-ehitustsüklist, intressimäärade keskkonna tsüklist, väiksemal määral hooajalisusest (üldiselt üüriturul on kevad ja sügis kõrghooajad ning vähemaktiivsed talv ja mõnel määral suvi). Majandustsükkel määrab ära keskkonna ja turu aktiivsust, turuosaliste ootusi käesoleval perioodil, üldist nõudlust, tehingute arvu ja survet hindadele. Buumiperioodidel (nt 2021-2022.a. I poolaasta) suureneb nõudlus kinnisvara järele, kinnisvarahinnad tõusevad ja tehingute arv suureneb. Majanduslanguse perioodidel (2022.a. II poolaasta - 2024.a.
I poolaasta) võib kinnisvaraturg kogeda vähenenud nõudlust, hinnalangust ja tehingute langust.
Otsest mõju ettevõtte finantstulemustele avaldab objektide arendus-ehitustsüklist tulenev käesoleval aastal valmis ehitatud ja realiseeritud arendusprojektide arv. Kinnisvaraobjekti arendus- ja ehitustsükkel on mitmetahuline protsess, mis hõlmab mitmeid etappe alates kinnisvaraarenduse idee algusest ja sobiva kinnistu ostust kuni objekti valmimiseni, kasutuselevõtuni ja müügini. Sõltuvalt projekti eripärast võtab aega alates kahest kuni 10 aastani ja rohkemgi ning koosneb järgmistest etappidest: - eelarenduse etapp, - projekteerimise etapp, - ehituse etapp, - valmimise ja müügi etapp, - järelvalve ja hoolduse etapp.
Kinnisvaraobjekti arendus- ja ehitustsükkel on pikaajaline protsess, kus edukus sõltub mitmetest teguritest, sealhulgas turu tingimustest, õigeaegsest otsustamisest ning projekti õiges ajastamisest vastavalt majandus- ja kinnisvaraturutsüklile, juhtimisest ja koostööst erinevate sidusrühmadega.
Käesolev 2023. aasta on olnud ettevõttele üldiselt edukas. Kontsern arendas valmis Tallinnas ja Harjumaal 4 hoonet: Tala 2 Tallinn (Solo Stockoffice), Suurvälja tee 5 Kiili vald (Ringtee Stock), Lepatriinu tee 8 Saku vald (Sinine Maja), Viljandi mnt 168 Kiili vald (Luige
Kaubanduskeskus) ning alustas 2 hoone ehitusega: Tähesaju tee 21 Tallinn (Meteo Maja) ja Lepatriinu tee 4 Saku vald (Roheline maja). On realiseeritud mitmeid hoonestamata kinnistuid Restate poolt arendatud Tänassilma ja Ringtee logistika- ja tööstusparkides.
Soetatud on mitmeid kinnistuid tulevasteks ärikondlike hoonete arendusteks: Tähevälja ja Juula-Liia kinnistud Saku vallas, Roosivälja tee 1 Rae vallas ning Papi-Papiniidu kinnistud Kiili vallas.
Ettevõtte tegevusel on olulised keskkonna- ja sotsiaalsed mõjud, mis mõjutavad nii kohalikku kogukonda kui ka laiemat keskkonda.
Kommentaarid (0)