5 näpunäidet aiakujunduses, mida järgida
Oma koduaia kujundamine võib hea ruumilise ettekujutuse ja taimede tundmise korral olla meelepärane tööväline tegevus, kuid võib osutuda ka küllaltki keeruliseks. Võib juhtuda, et algselt planeeritud mõte, mis sai ka teostatud, ei sobitu kuidagi tulevaste ideedega aiakujunduse osas. Mitmete ressursside säästmiseks on otstarbekas koostada läbimõeldud terviklahendus, mille järel asuda rajamistöödeni etapiliselt. Järgnevalt on välja toodud 5 soovituslikku nõuannet.
1. Koosta aiakujundusplaan
Aiakujundusplaan esitab terviklahendust koos täismõõtmetes taimedega. Eriti oluline on tunda just eelistatud puu võra kuju ja mõõtmeid. Tasub teada, et ühe liigi puittaimel võib olla mitmeid sorte, mis üksteisest erinevad just kasvukõrguse, kasvukiiruse ja võrakuju poolest.
Lisaks on aiakujundusplaanil võimalus läbi töötada kiviparketi ja aiaobjektide paiknemine koos materjalide kasutamisega. Ümbritseva keskkonna ja eluhoonega suhestumiseks tuleb mõelda, kuidas mõjub betoonkivi, kas meelepärasem ja loomulikum saab olema looduskivi või sobitub üldise kontseptsiooniga hästi ka looduskivi imitatsiooniga betoonkivi.
Aiakujundusplaan aitab säästa aega ja hoida ära läbimõtlemata kulutusi.
2. Aed kogu perele
Väliruum saab hea planeerimise korral olla väärtuslik paik kogu perele. Sarnaselt siseruumile puuduvad hooldusvabad lahendused ka aiakujunduses. Võimalikult vähest hooldust vajav aed on realistlik soov, kui läbi mõelda istutusalad koos taimevalikuga ja muruhoolduseks (sealhulgas järelviimistluseks) kuluv aeg.
Tegevused täiskasvanutele ja lastele tuleks planeerida vähemalt 5 aastaks. Kindlasti on oluline arvestada, millisel ajal planeeritud tegevusi tõenäoliselt tehakse. Mikrokliima rajatud aiaosas mõjutab, kas tunneme end aias hästi – kas aiafunktsioon on loodud mitmeid aspekte arvesse võttes.
3. Rajamistööd
Aiakujundusplaani järgi on väga hea töid planeerida ja neid etapiti teostada. Isikliku valmisoleku korral võib töid teostada ise või tellida rajamine valdkonna spetsialistilt.
Maastikuehitaja eriala ettevalmistusega rajajatel on kogemus töötada aiakujundusplaaniga, omades lisaks keerukamate ülesannete lahendamise oskust. Aedniku erialaga istutustööde teostaja teab, milline on õige istutusala ettevalmistus, istiku liiki ja suurust arvestades sobiv istutuskõrgus ning istutusjärgsed hooldusvõtted.
4. Töö kvaliteet
Tunne huvi, milline on teostatud töö tulemus ja kvaliteet. Oluliste puuduste korral julge küsida töö parandamist. Ka puukoolist ostetud istikud võivad olla kahjustatud, näiteks pikast põuaperioodist, pikalt liiga väikeses taimepotis kasvamisest või tellitud transpordi käigus tekkinud vigastusest tingituna.
Fotod rajamistööde etappidest võivad aidata hilisemate pretensioonide lahendamisel.
5. Aiahooldus
Juhul, kui aiakujunduse või taimehoolduse osas tekivad küsimused, võta julgelt vastava ala spetsialistiga lisainfo saamiseks ühendust. Olulisemad on näiteks istikute talvine ja varakevadine kaitse, samuti piirdeaiata koduaias metsloomade eemal hoidmise võtted.
Võtke ühendust SEIKLAND OÜ aiaplaneerijaga, et paljusid olulisi aspekte arvesse võttes luua teie elustiiliga sobituv aiakujundus.
Kommentaarid (0)