Eeltöö aia planeerimiseks
Aiakujunduse ideega alustamine on põnev ettevõtmine, mis eeldab hoolikat mõtlemist ja planeerimist. Hästi planeeritud aed mitte ainult ei tõsta teie kinnisvara väärtust, vaid loob ka funktsionaalse keskkonna teie elustiili ja igapäevaseid vajadusi arvestades. Planeerimine on oluline, et tagada aia pikaajaline esteetilisus ja mõõdukas hooldusvajadus.
Enne aiaplaani koostamist on oluline hinnata aia olemasolevat olukorda, näiteks säilitatavaid ja likvideeritavaid objekte. Arvestage oma aia suuruse ja iseloomulike tunnustega. Olemasoleva kõrghaljastuse puhul on esmalt hea teha visuaalne hindamine ja vajadusel tellida juurde põhjalik dendroloogiline hindamine, mille käigus teostatakse üksikpuude inventeerimine ja haljastusklassidesse määramine. Lisaks on vajalik kirjeldada aia reljeefi, kus täpsete kõrguste mõõtmiseks kaasatakse kvalifitseeritud geodeet.
Eeltöö juurde kuulub veel piirkonnaga, aiaga ja tehnovõrkudega seotud piirangute tundmine. Kitsendused kaitsevad traditsiooniliste võtetega kaasneda võivaid riske ja ohtusid keskkonnale, väljakujunenud miljööle või tehnovõrkudele.
Oma aia eesmärkide seadmine
Olgu teie visiooniks võimalikult vähest hooldust vajav koduaed uusarenduspiirkonnas või uuenduslik aiakujundus maakodus, on aia planeerimine võtmetähtsusega samm.
Mõelge materjalidele, värvitoonidele, aia hooldusvalmidusele ja üldisele tundele, mida soovite saavutada. See aitab teil valida taimi ja kujunduselemente ühtse terviklahenduse loomisel.
Teie aed peaks olema teie elustiili ja kavandatavaid välitegevusi toetav. Kas vajate aiaosa lähedastega kohtumiseks, lastega sportmängude mängimiseks või lõõgastumiseks? Kas soovite tarbeaeda, mis pakub aed- ja köögivilju hooajaliseks tarbimiseks või eelistate sügiseti konserveerida? Nende funktsioonide läbimõtlemine tagab, et teie aed vastab teie igapäevastele vajadustele.
Aia kujundusjoon
Oluline on valida aiakujunduse stiil – range või vabakujuline. Kui ranget stiili iseloomustavad sirged lõigud, kandid, vahel sümmeetriline kujundusjoon, siis vabakujuline tähendab looklevaid jalgradasid, asümmeetrilisi istutusalasid ja grupiti istutatud puude ja põõsaste gruppe.
Range kujundusstiili juurde võib pidada ka elupuude ridaistutust kinnistu piiridel. Niisugune raamistus pakub aiakujunduses sageli soovitud vaatebarjääri naabrite või tänavavaate eest, kuid harmoonilise ja looduslähedase aia kujundamiseks on parem kasutada puude ja põõsaste vaba paigutust. Üldiselt on oluline luua vaatebarjäär eelkõige nendele vaatesuundadele, kuhu soovime kõige enam privaatsust.
Taimede ja materjalide valimine
Õigete taimede valimine piirkonnale iseloomulikku kliimasse on aia pikaajalise esteetilisuse seisukohalt väga oluline. Tutvuge oma piirkonna taimede külmakindluse tsooniga ja valige koostöös aednikega taimed, mis teie kohalikes tingimustes edenevad.
Kombineerige lehtdekoratiivseid põõsaid ja püsitaimi okaspuudega. Valige erineva õitsemisajaga liike, sobitage värvitoone eluhoone välisilmega või interjööri tüüpilise värvilahendusega.
Asukohale iseloomulike materjalide ja taimeliikide kasutamisega tagate, et teie aed on kooskõlas ümbritseva keskkonnaga.
Istutustööde praktilised aspektid
Kasvukohatingimustega sobituv taimevalik tagab aia pikaajalise esteetilisuse. Kuigi taime kasvukoht valmistatakse sobiva istutusaugu ja kasvumullaga ette, siis kohalikku mulla liiki on kasulik teada. Testige mulla reaktsiooni, hinnake kevadise lumesulamis- või vihmaperioodi ajal sademevee pinnasesse imbumise kiirust. Mulla niiskus ja tüüp annavad esmase ülevaate, millises mahus istutusala ettevalmistus tuleb ette võtta.
Istutatud puid ja põõsaid tuleb juurekava arendamiseks kasta. Esimesel aastal uues kasvukohas taim kasvatab eelkõige juurestikku, seetõttu võra juurdekasv on alguses tagasihoidlik. Kastmine on oluline ka vihmastel päevadel, sest harilikult hoovihmade tulemusel niisutab vihmavesi vaid 3–4 cm maapinna ülemisest kihist ega jõua kogu juurepallini. Kasta tuleb korraga pigem rohkem ja harvem, kui tagasihoidlikult ja sageli, et koolitada taimi kuivuse korral juuri sügavamale arendama. Maapinnalähedase juurestikuga puud on tuuleõrnemad, lisaks on niisugustel puudel suurem oht põuaperioodi kuivusest kahjustatud saada.
Küsige puukoolides ja aiandites töötavatelt aednikelt nõu noorte taimede väetamise ja hoolduse vajaduse kohta, et tagada taime pikaealine esteetilisus.
Erialase ettevalmistusega aiakujundaja
Kui soovite luua isikupärase aia, kus on arvestatud paljusid erinevaid maastikuarhitektuurseid vaatenurki, on teadlike valikute tegemisel suureks abiks just aiakujundajad.
Tundke kindlasti huvi, millisel kujul aiakujundusteenust pakutakse. Mõni aiadisainer koostab aiakujundusplaani käsitsi, kuid sel juhul on keeruline töösse sisse viia plaanitäiendusi ja muudatusi. Kindlasti peab teenusepakkuja tundma kasvukohale valitud taimeliike ja valitud sorte, et vältida eksimist võrakuju, täiskasvanud puu mõõtmete ja muutlikele ilmastikuoludele vastupidavuse osas.
Valmis alustama aiakujundajaga koostööd unistuste aia planeerimisel? Võtke ühendust SEIKLAND OÜ-ga, et koostada paljusid vaatenurki arvestav kujunduslahendus, mis on kohandatud teie elustiili ja esteetiliste eelistustega.
Kommentaarid (0)