UTILITAS TALLINNA SOOJUS AS

Ärimeedia ja uudisvoog
?
Juba 1318 inimeseni on jõudnud selle ettevõtte bränding aga tema tegevusi ei jälgi ükski kasutaja. Ettevõttele hinnanguid antud ei ole ja kommentaarid puuduvad

UTILITAS TALLINNA SOOJUS AS hetkeolukord

Juba 1318 inimeseni on jõudnud selle ettevõtte bränding aga tema tegevusi ei jälgi ükski kasutaja. Ettevõttele hinnanguid antud ei ole ja kommentaarid puuduvad samuti.

Tegevusaruanne 2024

AS Utilitas Tallinna Soojus (edaspidi UTS) kuulub energiakontserni Utilitas, mis pakub kaugkütteteenust ja toodab soojust ja elektrit kümnes linnas Eestis ja Lätis ja lisaks sellele arendab ja opereerib taastuvenergia tootmis- ja salvestusvõimsusi Eestis, Lätis ja Leedus. UTS aktsiatest kuulub 66,66% kontserni emaettevõttele OÜ Utilitas ning 33,34% Tallinna linnale. AS Utilitas Tallinna Soojus eesmärgiks on Tallinna ja Maardu ühtse kaugküttevõrgu arendamine ja käitamine, ettevõte haldab ligi 528-kilomeetrist kaugküttevõrku. 71,6% kaugküttevõrgust moodustavad täielikult renoveeritud/eelisoleeritud või uued torustikud (2023.a 520 km ja 68,8%). Sealhulgas on renoveeritud umbes 90% Kesklinna, Maardu ja Lasnamäe magistraalidest. Kaugenergia teenuse pakkumiseks käitas Utilitas Tallinna Soojus 2024. aastal 1 koostootmisjaama, 3 tsentraalkatlamaja (Mustamäe, Ülemiste,

Kristiine) ja 40 väikekatlamaja, 3 jahutusjaama ning 2 päikeseelektrijaama. Utilitas Tallinna Soojus osutas 2024.

aasta lõpu seisuga kaugkütteteenust üle 4 900 hoonele (2023.a. ligi 4 800), sh 173 888 kodumajapidamisele (2023.a. 172 650).

Utilitas Tallinna Soojuse eesmärk on vähendada sõltuvust imporditavatest fossiilsetest kütustest, selleks et maksimeerida varustuskindlust, vähendada keskkonnajalajälge ning tagada stabiilsem ja taskukohasem hind tarbijatele. Mida kiiremini viiakse imporditud fossiilse kütuse osakaal miinimumini, seda väiksem on sõltuvus geopoliitilistest riskidest, mille mõju kütusetarnetele ja hinnale on viimase paari aasta jooksul ilmekalt esile tulnud.

Kiirete lahendustena paigaldas Utilitas 2022. ja 2023. aastal maagaasi kasutuse vähendamiseks Mustamäe ja Väo koostootmisjaamadesse teise astme suitsugaaside pesurid ja soojuspumbad. 2024. aastal olid uued seadmed juba täielikult töös ning võimaldasid kokku hoida umbes 100 GWh fossiilset maagaasi väärindades veelgi rohkem kodumaist taastuvkütust.

Lisaks olemasolevate tootmisseadmete efektiivsuse maksimeerimisele on vajalik järgmise suurema efekti saavutamiseks teha investeeringud uutesse tootmisvõimsustesse. Nii näiteks on võimalik soojuspumptehnoloogia abil kaugenergia tootmiseks ära kasutada reovees sisalduv energia. Lisaks saab kasutada ka merevees leiduvat soojus- ja jahutusenergia potentsiaali. Innovaatilise lahendusena on Utilitas Tallinna Soojus rajamas Paljassaarde nii reo- kui merevett kasutavat suuremahulist soojuspumbajaama, mis valmib 2026/2027 küttehooajaks. 2024.

aastal sõlmiti seadme tarneleping, 2025. aastal alustatakse ehitustöödega.

Koos juba teostatud investeeringutega, võimaldab see vähendada maagaasi kasutust pealinna kaugküttes alla 10% hiljemalt aastaks 2027, millega väheneks fossiilkütuste kasutus enam kui 500 GWh võrra. Selle ambitsioonika plaani elluviimise üheks oluliseks sammuks oli ka Utilitase ja Tallinna linna vahelise koostöövormi uuendamine 2023. aasta juulis, mil otsustati luua ühine valdusettevõte AS Utilitas Tallinna Soojus, millest 66,66% kuulub OÜ-le

Utilitas ja 33,34% Tallinna linnale. 31.12.2024 seisuga on ettevõttel 100%-line osalus ettevõtetes AS Tallinna

Soojus ja AS Utilitas Tallinn. AS Utilitas Tallinn Soojus nõukogus on kolm Utilitase ja kaks Tallinna linna määratud liiget, ettevõtte tegevjuhtimist korraldab Utilitas.

AS-i Utilitas Tallinna Soojuse loomine tõi kokku kahe osapoole huvid tagamaks keskkonnasõbraliku kaugkütte kättesaadavus ja elutähtsa teenuse toimepidevus Tallinna linna territooriumil. Lisaks on ühiseks eesmärgiks viia lõpuni kaugküttevõrgu uuendamine vastavalt Tallinna ühtse kaugküttevõrgu arengukavale (TalTech 2020), vähendada imporditud fossiilsete kütuste osakaalu minimaalseks ja liikuda süsinikuneutraalse kaugkütte- ja jahutuse varustuse suunas. Sama oluline on jätkata ka kaugkütte ja -jahutusvõrgu laiendamist, langetada võrguvee temperatuuri, võimaldada uutele klientidele mugavat liitumist ning vastavalt tehnilistele ja hüdraulilistele võimalustele viia võrk linnaosadesse, mis täna kasutavad peamiselt fossiilseid kütteallikaid. Lisaks tehakse koostööd investeeringute planeerimisel ja elluviimisel, tagades seeläbi koostööprojektide raames nii teede ja tänavate, kaugkütte- ja jahutuse kui ka vee- ja kanalisatsiooni torustike rekonstrueerimisel ja ehitamisel väiksem mõju linlastele ja kokkuhoid investeeringute teostamisel.

Selleks, et vähendada kulusid ja raporteerimiskohustusi ning lihtsustada struktuuri, viidi 2025. aasta märtsikuus läbi tütarettevõtete AS Tallinnas Soojus ning AS Utilitas Tallinn ühendamine emaettevõttega AS Utilitas Tallinna

Soojus. Tütarettevõtete kõik varad, kliendilepingud, koostööpartnerite lepingud ja töötajate töölepingud läksid üle

AS-i Utilitas Tallinna Soojus. Aktsionäridevaheline lepe, mis sõlmiti 2023. aastal, kehtib muutmata kujul ning hea partnerlus pealinna kaugenergia arendamisel jätkub samadel alustel.

Kaugkütet toodetakse tsentraalsetes tootmisseadmetes, mis võimaldab kasutada parimat võimalikku tehnoloogiat, tootmises väheväärtuslikke kütuseid ja heitsoojust ning rakendada koostootmise eeliseid, vähendades seeläbi negatiivset mõju keskkonnale. Utilitas Tallinna Soojuse kaugkütte- ja kaugjahutussüteemi on tunnustatud

Kommentaarid (0)


Kas oled kindel, et soovid artikli kustutada?

Dropdown

kõik artiklid

Kas oled kindel, et soovid artikli kustutada?

Loader

Loader

App Ad

Storybook Chrome laiendus

Storybooki laiendus ütleb Sulle, mis firma veebilehel Sa parajasti viibid ja kui usaldusväärne see firma täna on. laadi laiendus alla

Näed helistaja tausta! Storybooki Äpp toob Sinuni otsekontaktid 400 000 Eesti ettevõtte ja isikute kohta (juhid, ametnikud). Andmed on rikastatud maksevõime ja finantsinfoga.