EESTI EVANGEELSE LUTERLIKU KIRIKU PILISTVERE ANDREASE KOGUDUS MTÜ hetkeolukord
Juba 476 inimeseni on jõudnud selle ettevõtte bränding ja tema tegevusi jälgib 11 Storybooki kasutajat. Ettevõttele hinnanguid antud ei ole ja kommentaarid puuduvad samuti.
Tegevusaruanne 2023
Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku Pilistvere Andrease kogudus on osa ühest, pühast üleilmsest ja apostlikust kirikust, mille eesmärk on juhtida inimesi pääsemisele ja tõe tundmisele. Koguduse ja kiriku ülesanne on Jumala Sõna kuulutamine ja pühade sakramentide jagamine ning sellest tulenevalt laste-, noorte-, haridus-, diakoonia- ja misjonitöö tegemine. Kogudus elab koos kihelkonna inimestega püüdes panustada igapäevaselt oma kõiki vahendeid kogukonnas laiema ühise hüve loomisel.
Pilistvere kogudus tegutseb aktiivselt laias mõttes kogukonna arendamisega, et vana kihelkonnakeskus oleks hooldatud ja korras. Järjepidev ranna- ja puhkeala hooldus, Kommunistliku Genotsiidiohvrite Memoriaali haldamine, kalmistu hooldus, küla korrashoid ja puhkeala arendamine tagavad selle, et Pilistvere on ilus maakoht.
Seisuga 31.12.2023 oli EELK Pilistvere Andrease koguduses 533 liiget, neist 36 liikmeannetajat. Aktiivne ja koguduse tegemistes osalev inimeste arv oli ligikaudu 30 inimest. 2023. aastal peeti koguduses 78 jumalateenistust, palvust ja kontserti või muud koguduse sündmust.
Kogudusel on sõpruskogudused Soomes Pälkänel ja Säkyläs. Samuti on hea koostöö Töölö, Helsingi, Äänekoski ja teiste Soome kogudustega kristliku kasvatustöö korraldamisel.
Teeme koostööd Põhja-Sakala vallaga ja Järva vallaga, need on Pilistvere kihelkonna territooriumil asuvad omavalitsused. Ühiselt hooldatakse
Pilistvere kalmistut, Kommunistliku Genotsiidiohvrite Memoriaali, kirikuküla ja koguduse rajatud paisjärve puhkeala. Kokku on iga-aastase hoolduse all ca 30 hektarit maad. Samas peab tõdema, et omavalitsuste panus kogukonna avaliku ruumi korrashoiu ja halduse tagamiseks ei ole piisav. Kogudus peab organiseerima märkimisväärses mahus täiendavaid vahendeid, et katta kogukonna hüvanguks tehtud kulutusi ning panustama ka vabatahtliku tööga.
Pilistvere koguduse eripära on selles, et sõpruskoguduste poolt makstavate toetuste osakaal kristlike laagrite vastuvõtmise ja majutamise korraldamise eest on olulise tähtsusega ning need vahendid on võimaldanud hooldada ja arendada kogukonna avaliku ruumi puhkealasid, mälestusmärke jpm. Aastal 2023 toimus 6 Soome leerilaagrit ning aastaks 2024 on planeeritud 5 leerilaagrit.
Kogudus võtab lisaks Soome laagritele vastu nii Eesti kogudusi kui ka erinevate organisatsioonide laagreid ja seminare.
2024. aasta suuremaks eesmärgiks on alustada koguduse laagrikeskuse ja seminari ruumide turundamisega ning sellega tagada laagrikeskuse täituvus talvisel hooajal septembrist maini.
Pilistvere koguduse majanduslik olukord on taastunud, kuid ka samas on suur üldine hinnakasv, 2023. aastal oli koguduses 4 töötajat. Vastavalt võimalustele on 2024. aastal samuti kavandatud osalise tööajaga töökohtade loomine.
2023. aastal sai kogudus rahastuse Kohaliku omaalgatuse programmist, mille eesmärgiks oli korrastada ranna- ja puhkeala, soetada randa tarvikuid (võrk- ja rannapallid, ujumisrõngad) ning rajada uus sild saare ja puhkeala vahele. Uus sild võimaldab turvalist liikumist saarele ja sealt tagasi ning silla laius võimaldab tehnikaga liikuda saarele, mis tagab parema haljasala niitmise. Projekti eesmärgiks on lisaks motiveerida inimesi liikuma värskes õhus ning rohkem kasutama Pilistvere ranna-ja puhkeala. Aruande esitamise ajaks on paika saanud sild ning valminud päikesevarjud ja rannatoolid. 2024.a suveks on projekt lõppenud ning puhkeala saanud uue ilme.
Vastavalt Päästeameti nõuetele oli 2023. aastal kavandatud laagrikeskuse rekonstrueerimistööd, sh luua varuväljapääs, teostada tuletõkkesektsioonid, paigaldada tulekindlad uksed ning ATS süsteem kõikidesse tubadesse. Ehitustööd finantseeritakse täielikult 2023.aastal raieõiguse müügitulu arvelt. Samuti sai kogudus Gustav-Adolf-Werk (GAW) projekti kaudu rahastust automaatse tulekahju süsteemi (ATS) paigaldamiseks. Aastaaruande koostamise hetkeks on koguduse laagrikeskusesse paigaldatud ATS süsteem, alustatud tuletõkkesektsioonide teostusega ning varuväljapääsu ehitamisega. Rekonstrueerimistööde planeeritud lõpp on juuni 2024.
2023. aasta suvehooajaks planeeritud laagrikeskuse värskendus, sh lõuna veranda rekonstrueerimine ja mänguruum valmisid mais 2023 ning on laagritel aktiivses kasutuses.
Kogudus on aktiivne organisatsioon, mis tegutseb järjepidevalt kogukondliku mõtteviisi edendamisega. Tegutseme selle nimel, et kodanikuühiskonna head tavad ja põhialused toimiksid ka väikestes valdades, kus probleemid selles valdkonnas on sageli väga suured.
Püüame leida lisaraha maaelu hoidmiseks ja edendamiseks. Koguduse pastoraadis tegutseb kristlik kogukonnamaja, kus peetakse erinevaid laste-, noorte- ja leerilaagreid ja üritusi, peamiselt Eesti ja Soome koguduste poolt. Vajadusel on pastoraat peavarjuks ka keerulistest peredest pärit noortele ja täiskasvanutele, kes vajavad ajutist peavarju ja järelemõtlemise aega.
Kogudus panustab oma vahendeid Pilistvere küla hooldusesse ja korrashoidu. Lisaks oleme alustanud koostööd Pilistvere külaseltsiga.
Tegutseme ühiselt, et küla ilme paraneks ja hooletusse jäänud hooned ei mattuks võsasse. Tihedalt teeme talgutöid ja pöörame suurt tähelepanu noorte töökasvatusele. Rakendame noori ja anname neile võimaluse osaleda kogukonna ettevõtmistes. Kogudus tegutseb aktiivselt sotsiaalse ettevõtlusega. Pastoraat ja noorte suvekohvik Ingel tegutsevad põhimõttel, et saadud tulu suunatakse kogukondlike probleemide lahendamisse. Meie puhul on olulised suunad noorte tööoskuste ja töökasvatuse valdkonnas, sotsiaalselt tõrjutud noorte aktiivne kaasamine, sotsiaalsete töökohtade loomine, küla hooldus ja arendus ning uute teadmiste toomine maale koolituste kaudu.
Kommentaarid (0)