PÜHIMA PÄÄSTJA PÜHA BIRGITTA ORDU KLOOSTER PIRITAL MTÜ hetkeolukord
Juba 413 inimeseni on jõudnud selle ettevõtte bränding ja tema tegevusi jälgib 5 Storybooki kasutajat. Keskmiselt on ettevõtet hinnatud 4,8 punktiga ja kommenteeritud 36 korda.
Tegevusaruanne 2023
.
Pühima Päästja Püha Birgitta Ordu on rooma-katoliku kiriku ordu, mille asutas 1374.a. Püha
Birgitta (sündinud 1302 või 1303 Rootsis, kodanikunimega Birgitta Gudmarsson, pühakuks kuulutatud 1391).
Eestis tegutseva orduharu rajas rootslanna Elisabeth Hesselblad 1911.a. (õndsaks kuulutatud 2000.a.) Tegemist on kõige avatuma birgitiinide ordu haruga, mis on suunatud oikumeenilisele tööle ja kuhu kuulub üle maailma kokku üle 500 nunna. Kokku on Ordul 35 kloostrit (USA-s,
Soomes, Taanis, Rootsis, Mehhikos, Indias, Filipiinidel, Itaalias, Inglismaal, Poolas, Norras,
Eestis).
Ordu õed saabusid Eestisse 1993.a. ja Klooster on Eestis kantud usuliste ühenduste registrisse 17.01.2005.a. (registreerimisnumber: 80216174).
Ordu Klooster asub Tallinnas Pirita linnaosas, Merivälja tee 18; kloostrit juhib ema Vimala 2023.a. elas Pirita Kloostris 8 nunna (kõigil on Eestis kehtiv elamisluba).
Nunnapühitsuse saamiseks tuleb läbida järgmised astmed: 1. Postulant (alates 18ndast eluaastast, n-ö ettevalmistuse ja katseajaga kloostris elav õde, ei kanna ordurüüd ega peas linikut; staatus kestab 1 aasta); 2. Noviits (kannab halli ordurüüd ja valget linikut, staatus kestab 1 aasta); 3. Nunn (kannab halli ordurüüd ja musta linikut, nooremõe staatus kestab 5 aastat, seejärel annab ta tulenevalt kutsumusest nn lõpliku tõotuse).
Ordu õdede tegevus on suunatud järgmistele peamistele eesmärkidele: 1. kontemplatiivne (sisevaatlik) elu, palve, töö; 2. klerikaal-sotsiaalne tegevus; 3. oikumeenilise dialoogi arendamine erinevate konfessioonide vahel; 4. oikumeenilise külalislahkuse osutamine (erinevate konfessioonide külaliste vastuvõtt ja majutamine); 5. apostolaadi jälgimine ja heategevus.
Igapäevaelus järgivad orduliikmed deviisi ora et labora (palveta ja tööta).
Kloostri päevakava kohaselt on äratus kell 5.45, hommikuti palvetavad ordu õed poolteist tundi ning võtavad osa Pühast Missast, pärastõunane palvus kestab pool tundi, õhtul paar tundi, kokku päevas 3-4 tundi. Esmaspäeviti ja neljapäeviti toimuvad vigiiliad (õhtused palves valvamised), kus palvetatakse kutsumuse ja kristlaste ühtsuse eest.
Igas kuus on ühepäevane ja kord aastas kuuepäevane retrett, mil nunn palvetab ja mediteerib üksi ega tohi teistega rääkida.
Ordu õed abistavad kohalikku kogudust sakraalhoone korrashoiutöödel, võtavad vastu (majutavad ja toitlustavad vastavalt võimalustele) nii katoliku kiriku kui ka teiste konfessioonide külalisi, tegelevad diakooniatööga (hingehoidlikud vestlused abivajajatega), õpetavad koguduse lastele katehheesi (küsimuste-vastuste varal konfessionaalne õppimisvorm).
Ordu on Tallinna Pirita linnaossa ajaloolise kloostrikompleksi kõrvale rajanud uue kloostri, mis on oikumeeniline kultuuri-, sotsiaal- ja palvekeskus. Kloostris korraldatakse ka erinevate konfessioonide liikmetele oikumeenilisi palveüritusi.
Tulenevalt Rooma-Katoliku Kiriku kanoonikast (konfessionaalsete reeglite kogum) ja Ordu tegevust reguleerivatest õigusaktidest ning ajaloolisest traditsioonist puudub Kloostril tava sõlmida nunnadega töö- või teenistuslepinguid tsiviilseaduste mõistes.
Kommentaarid (0)