SOTSIAALSETE ETTEVÕTETE VÕRGUSTIK MTÜ hetkeolukord
Juba 1158 inimeseni on jõudnud selle ettevõtte bränding ja tema tegevusi jälgib 7 Storybooki kasutajat. Ettevõttele hinnanguid antud ei ole ja kommentaarid puuduvad samuti.
Tegevusaruanne 2023
2023. aastal oleme Sotsiaalsete Ettevõtete Võrgustikus (SEV) tegutsenud selle nimel, et kasvatada jätkusuutlike, sotsiaalsete ettevõtete, tugiorganisatsioonide ja valdkonda arendavate organisatsioonidega kogukonda, laiemat mõju loovaid tegevusi. Samuti arendanud koostööd rahvusvaheliste partneritega.
SEVi juhatuse tiim on käivitanud ja loonud projektide käigus tegevusi, mis on suurendanud nii teadlikkust sotsiaalsest ettevõtlusest kui ka toonud juurde võimalusi ettevõtetel ennast arendada.
SEVi eesmärk on luua ökosüsteem, kus sotsiaalsed ettevõtted saavad kiiremini areneda ja luua suuremat mõju ühiskonnale ja keskkonnale.
Soovime tõsta teadlikkust, et sotsiaalne ettevõtlus nišiks normaalsuseks. Antud fookused ja eesmärgid on SEVi tegevuste ja otsuste aluseks.
Täpsemad aasta tegevused on detailsemalt välja toodud aruande alumistes osades (vt ülevaated läbiviidud olulisematest tegevustest), kuid kokkuvõtvalt on SEVi tegemistes ja saavutustes olulist rolli mänginud: 1. ESIA (SIKK) projekti tegevused, mis on võimestanud laiemalt sotsiaalse ettevõtluse ja innovatsiooni kogukonna kasvu, üksteise paremat mõistmist ja koostööd. Suurenesid SEVi rahvusvahelised kontaktid ja koostööd. Projekt sai 2023. aastal lõpetatud. Positiivse arenguna näeme asjaolu, et 2023. aasta detsembris esitasime koostöös partneritega sotsiaalse innovatsiooni arendamiseks Euroopa Komisjonile jätkuprojekti, mille positiivse tulemuse korral saame teha veelgi enam koostööd rahvusvaheliste partneritega ning Eestis sotsiaalset innovatsiooni teemat edasi arendada.
2. Viime endiselt läbi ka uuringuid, mis annaksid head sisendit sotsiaalse ettevõtluse valdkonnale. Sellel aastal võtsime uuringute vallas ette uue, Eestis mitte nii aktiivselt pildis oleva, kuid olulise teema - sotsiaalselt vastutustundlikud riigihanked.
3. Oleme jätkanud sotsiaalse ettevõtluse andmebaasi täiendamisega, mis annab kvartaalse või aastase täpsusega ülevaate sotsiaalsete ettevõtete ja sotsiaalse ettevõtluse sektori käekäigust kirjeldades selle olulisemaid indikaatoreid. Oleme andmebaasi teinud lisandusi ning teinud ülevaateid sektori arengutest vastavalt andmebaasi infole.
4. Rahvusvahelist koostööd ja laiemalt sotsiaalset ettevõtlust ja ettevõtteid arendavate projektide jätkamine ja käivitus on ka sellel aastal fookuses olnud. Näiteks: 1. Koostöös Läti sotsiaalsete ettevõtete võrgustiku (Social Entrepreneurship Association of Latvia), Rootsist Reach for Change ja Leedu sotsiaalsete ettevõtete võrgustikuga (Lithuanian Social Business Association) jätkasime riikidevahelise võrgustiku Baltic Sea Impact
Network-i projektiga, mis pakkus vastastikuse õppimise võimalusi ja töötubasid Eesti, Läti, Leedu ja Rootsi sotsiaalsetele ettevõtjatele.
2. Horizon projekt IBESI koostöös Balti Innovatsiooniagentuuriga Eestist, Reach For Change Rootsist, Katalista Ventures Leedust. IBESI projekt on ametlikult käivitatud ning esimene konsortsiumi kohtumine toimus 18. jaanuaril 2023 Tartus ja keskendus Läänemere piirkonna sotsiaalmajandussektorile. IBESI annab nii sotsiaalsetele ettevõtjatele kui ka novaatoritele parema seotuse olemasolevate ettevõtluse ökosüsteemidega, laiema juurdepääsu alternatiivsetele rahastamisallikatele ning toimivad innovatsioonimudelid, millel on potentsiaali laienemiseks jaedasiseks kasutuselevõtuks.
5. SEV korraldas koostöös 15 partneriga erinevatest sektoritest 5.-6. oktoobril 2023 Põhjala tehases Baltikumi suurima mõju ja jätkusuutlikkuse festivali Impact Day. Kokku astus laval üles 180 esinejat ja festivalil osales 2689 inimest.
1. Impact Day 2023 oli Baltikumi esimene süsinikukompenseeritud festival (mõju mõõtsime koostöös Planet Positive-ga ja kompenseerimise tegime koostöös KWOTA-ga). Impact Day ühendas endas entusiaste, kes soovivad jätkusuutlikkust paremini mõista, ning mõjutajaid/esinejaid, kes harisid külastajaid, et teha igapäevaelus jätkusuutlikumaid valikuid. Lisaks osalesid festivalil mõjuettevõtted, iduettevõtted, sotsiaalsed ja vastutustundlikud ettevõtjad, investeerijad ja avaliku sektori esindajad. Impact Day festival loodi koostöös üle 80 erineva partneri ja kaaskorraldajaga, kes kõik olid protsessi tihedalt kaasatud terve aasta jooksul enne sündmuse toimumist. Festivali eesmärgiks oli jõustada sotsiaalsete ja jätkusuutlike ettevõtete võrgustikku ning võimestada sektori arengut.
TEGEVUSSUUND 1: JÄTKUSUUTLIKKUS
Eesmärk 1: Sotsiaalsete ettevõtete kasvanud jätkusuutlikkus
Ülevaade oodatavate tulemuste saavutamisest: (cid:127) Sotsiaalsete ettevõtete ettevõtlustulu 45,6 mln € -> kasvab.
(cid:127) Eesti on olnud juba mitmendat kvartalit järjest majanduslanguses. Sotsiaalsete ettevõtete maksustatav käive teises kvartalis 2023. aastal oli muljetavaldav 35,5 miljonit eurot. See on ajaloo suuruselt teine käive andmebaasis olevate ca 240 ettevõtte jaoks. Hoolimata majanduslangusest on sektor suutnud säilitada head tootlikkust ning saavutada tugevaid tulemusi.
(cid:127) Üks märkimisväärne näitaja, mis on võrreldes eelmise kvartaliga see eest selge sammu tagasi teinud on maksude tasumine. Kuivõrd teises kvartalis tasusid mõjuettevõtted makse ligi 7,4 miljonit eurot, siis praeguses kolmandas kvartalis on antud number kukkunud 5.7 miljoni euroni. Kas põhjuseks on olnud töötajate palgakärped või midagi muud, eks seda teavad juba ettevõtted ise.
(cid:127) Sotsiaalsete ettevõtete ühiskondliku mõju kasv: Puuduvad otsesed andmed. Kaudsed näitajad on töötajate arvu kasv, maksustava käibe kasv, makstud maksude, ettevõtete hulga kasv, mis kajastub andmebaasist.
(cid:127) Andmebaasi põhjal töötab sotsiaalsetes ettevõtetes 4 181 töötajat, mis on seni suuruselt teine number kvartali kaupa vaadates (2022 aasta lõpus oli see 3800). Kui eelmises kvartalis oli töötajate arv 4194, siis eriline erinevus kvartali võrdluses numbrites puudub.
Kommentaarid (0)