EESTI NOORTE TEADUSTE AKADEEMIA MTÜ hetkeolukord
Juba 143 inimeseni on jõudnud selle ettevõtte bränding ja tema tegevusi jälgib 1 Storybooki kasutaja. Ettevõttele hinnanguid antud ei ole ja kommentaarid puuduvad samuti.
Tegevusaruanne 2023
2017. aastal asutatud Eesti Noorte Teaduste Akadeemia (ENTA) on iseseisev mittetulundusühing, mille eesmärgiks on esindada Eesti noorte teadlaste huve, panustada teaduse ja ühiskonna arengusse ning selgitada ja suurendada teaduse rolli ühiskonnas. ENTA liikmed on väljapaistvad ja aktiivsed doktorikraadiga kuni 41-aastased teadlased.
Organisatsiooni administratiivsed tegevused.
2023. aasta suvisel üldkoosolekul valiti organisatsioonile uus juhatus. Juhatuse liikmeteks on
Toomas Vaimann (president), Miina Norvik (asepresident), Martin Thalfeldt (asepresident), Erik
Abner (kommunikatsioonijuht) ja Mihkel Kama (peasekretär). Juhatuse volitused on kaheks aastaks. Uus juhatus tutvustas oma plaane septembris toimunud sügiskoosolekul.
2023. aasta lõpul valiti ENTAsse uusi liikmeid. Valituks osutusid Mai Beilmann, Marju Himma,
Juhan Hellerma, Madis Järvekülg, Kerli Liivand, Kristiina Mark, Kadi Liis Saar, Kaspar Tootsi ja
Hardi Veermäe. Uute liikmete volitused algavad pärast 2024. aasta kevad-suvist üldkogu. 2023 aasta lõpu seisuga on ENTAs 31 tegevliiget. Juhatuse otsusega võeti vastu 2 toetajaliiget: Maarja
Grossberg-Kuusk ja Helen Eenmaa.
Rahvusvaheline koostöö.
ENTA osaleb YASAS võrgustiku liikmena Euroopa Komisjoni teadusnõustamisele keskenduva konsortsiumi SAPEA+ (Science Advice for Policy by European Academies) töös. YASAS juhib 6.
tööpaketti, mis keskendub noorteadlaste kaasatuse suurendamise strateegia väljatöötamisele. ENTA on esindatud nii YASAS nõukogus (esindaja Helen Eenmaa 2021-2023, vaatleja Ester Oras 2021- 2023/Miina Norvik 2023-…) kui ka juhatuses (Helen Eenmaa 2022-2024). Tänu kuulumisele
YASAS juhatusse, on ENTA olnud kaasatud ka koostöösse Euroopa Komisjoni peateadusnõustajatega. Septembris 2023 valiti Helen Eenmaa YASASe presidendiks.
ENTA osales 24-25. jaanuaril 2023 Londoni kuningliku teadusühingu (the Royal Society) korraldatud UK Young Academy pidulikul esimesel kohtumisel. ENTAt esindas ja esines paneeldiskussioonides Helen Eenmaa. Olles sisse seadmas oma juhtimist ning edasist valimiskorda, soovis UK Young Academy eeskuju võtta ENTA juhtimismudelist ning valimiskorrast. Sama visiidi raames toimus ka kohtumine Eesti suursaatkonnas Londonis, et arutada, kuidas Eesti ja
Ühendkuningriigi teadlaste vahel kontakte tihendada ning Eesti teadust Ühendkuningriigis paremini tutvustada.
ENTA osales 20-21. aprillil Riias toimunud Eesti teaduste akadeemia, Läti teaduste akadeemia ja
Leedu teaduste akadeemia ühiskonverentsil XVIII Baltic Conference on Intellectual Cooperation.
Selle raames kohtuti Läti ja Leedu noorte teaduste akadeemiate esindustega ja vahetati kogemusi.
ENTAt esindasid Maarja Grossberg-Kuusk ja Toomas Vaimann.
ENTA osales 3-4. mail Euroopa Noorte Akadeemiate võrgustiku (ENYA) kohtumisel Stockholmis.
Rootsi Noorte Akadeemia korraldatud arutelud keskendusid sel korral akadeemilisele vabadusele, mille väärtus tuleb kõikjal teravamalt esile nii Euroopa poliitiliste sündmuste kui ka piiratud ja kitsalt suunatud teaduse rahastuse valguses. Noorte akadeemiad alustasid koostööd akadeemilise vabaduse harta kokkupanemiseks. Eestit esindas aruteludes Helen Eenmaa. ENYA puhul on tegemist on iga-aastase Euroopa noorte akadeemiate kohtumisega, mida sel korral korraldas Rootsi noorte teaduste akadeemia, järgmisel aastal Saksamaa ning seejärel Šveits. Kohtumise tulemusena allkirjastati aasta jooksul ka akadeemilist vabadust käsitlev Stockholmi harta, millele oma toetuse ja allkirja andis ka ENTA.
ENTA oli 25-26. mai 2023 külas Berlin-Brandenburgische Akademie der Wissenschaften (Berliini-
Brandenburgi teaduste akadeemial) Berliinis, et ühiselt ellu kutsuda Ukraina noori tippteadlasi kaasav ning üle Euroopa teadlasi ühendav noorte teaduste akadeemia. Uue organisatsiooni loomist
Kommentaarid (0)