EESTI LAIRIBA ARENDUSE SA hetkeolukord
Juba 1823 inimeseni on jõudnud selle ettevõtte bränding ja tema tegevusi jälgib 6 Storybooki kasutajat. Keskmiselt on ettevõtet hinnatud 4,7 punktiga ja kommenteeritud 3 korda.
Tegevusaruanne 2024
Käesolev tegevusaruanne kajastab Eesti Lairiba Arenduse Sihtasutuse tegevusi 2024. majandusaastal.
Eesti Lairiba Arenduse Sihtasutus (SA) asutati 11.08.2009 ning kanti Äriregistrisse 28.08.2009.
Sihtasutuse asutajad on: Elion Ettevõtted AS, Elisa Eesti AS, Eltel Networks AS, EMT AS, Ericsson Eesti AS, Levira AS, Televõrgu AS ja Tele2
Eesti AS.
Vastavalt asutamisotsusele ning põhikirjale on SA eesmärkideks: (cid:127) Lairiba võrgu loomine ja arendamine, sealhulgas lairibavõrgu kavandamise, planeerimise, projekteerimise ja ehitamise korraldamine; (cid:127) Lairiba võrgu opereerimine ning jätkusuutliku majandamise ja haldamise korraldamine; (cid:127) Eelmärgitud eesmärkide täitmiseks vajalike finantsvahendite hankimine, sealhulgas, kuid mitte ainult asutajatelt, SA majandustegevusest, erinevatest toetusfondidest ja abiprogrammidest.
Vastavalt põhikirjale ja asutamisotsusele lähtub SA eelmärgitud eesmärkide täitmisel muuhulgas järgmistest põhimõtetest: (cid:127) Lairiba võrgu ülesehitus peab tagama elektroonilise side infrastruktuuri ühtse ja tervikliku toimimise; (cid:127) Kõigile sideettevõtjatele peavad olema tagatud võrdsed võimalused võrgule juurdepääsuks ning olemasolevate võrkudegasidumiseks/ühendamiseks; (cid:127) Tagatud peab olema sideettevõtjate poolt tehtud investeeringute kaitse ning tegutsetakse konkurentsi põhimõtteid järgides.
2024. majandusaastal oli SA tegevusteks sidevõrkude ehitus ning olemasoleva võrgu haldamine ning rendile andmine. Rajatavate võrkude ehitust finantseeritakse Euroopa Liidu toetusfondide, Eesti Vabariigi poolt eraldatavate toetuste ja SA enda vahenditest. Võrgu haldamise ja hooldamise kulud kaetakse SA poolt klientide käest saadavatest rendituludest. Aasta lõpu seisuga oli valmis ehitatud ligi 6300 km mikrotorustikul ja fiiberoptilistel kaablitel baseeruvat võrku, rajatud fiiberoptilistel kaablitel põhinev juurdepääsuvõrk kuues erinevas piirkonnas, ning püstitatud üks mobiilsidemast.
Euroopa Liidu toetusfondidest on eelolevateks aastateks planeeritud toetusi nii peamiste teede äärse 5G tugitaristu (mastid) kui ka juurdepääsuvõrkude rajamiseks. SA näeb endal olulist rolli nimetatud taristute rajamisel, kui finantsprognoosid projektide elluviimist toetavad ja leitakse sobivad partnerid. Seoses planeeritava 5G tugitaristu rajamisega viis SA koos Eesti ja Läti partneritega 2023 esimeses pooles läbi uuringu, mille eesmärk oli täpsustada 5G tugitaristu vajadust Via Baltica, Rail Balticu ja veel mõnel olulisel transpordikoridoril. Uuringut finantseeris 50% ulatuses CEF (Connecting Europe Facility). Tuginedes osaliselt ka nimetatud uuringule, esitati 2024 aastal taotlus CEF poolt osaliselt finantseeritava projekti ellu viimiseks, mille eesmärgiks on 5G kasutusele võtmist toetava taristu rajamine kolmes Balti riigis Via Baltica trassikoridoris. Projekt osutus CEF poolt valituks ja selle elluviimisega alustatakse 2025. aastal. Projekt kestab kolm aastat ja ELASA planeerib rajada Via Baltica Eesti osas kuni 8 sidemasti koos vajalike ühendustega. Lisaks leidis ELASA võimaluse ühe sidemasti rajamiseks omavahenditest, mis paigaldatakse Vägeva lähistele. Hange masti rajaja leidmiseks viidi läbi 2024 aastal ja tööde tähtaeg on 2025 lõpp.
2023. aastal esitas SA taotlused juurdepääsuvõrkude rajamise finantseerimiseks Riigi tugiteenuste Keskuse (RTK) poolt korraldatud taotlusvoorus väga suure läbilaskevõimega elektroonilise side juurdepääsuvõrgu rajamiseks, millega toetati kindlaksmääratud piirkondades juurdepääsuvõrkude rajamist kuni 95% ulatuses. Positiivne rahastusotsus tehti kolme SA poolt taotletud piirkonna osas: Kalana, Laiuse ja
Sonda. Neis piirkondades võrgu rajamiseks korraldati 2024. aastal hange ehitaja leidmiseks, sõlmiti hankelepingud ja alustati töödega. Võrkude valmimise tähtaeg on 2025. aasta lõpus.
Sidevõrkude haldamiseks ja hooldamiseks ostab SA hooldusteenust sisse. Reeglina sõlmitakse võrguhoolduslepingud viieks aastaks. Alates 01.04.2022 kehtiva võrguhoolduslepinguga on lepingupartneriks Connecto Eesti OÜ. Lepingu kehtivuse tähtaeg on 31.03.2027.
Võrguhooldusleping tagab teenuse tõrgeta toimimise ja klientidele teenuse osutamise kokkulepitud teenustasemel. Samuti seistakse hea selle eest, et teiste osapoolte tegevusel ELASA võrk kahjustada ei saaks. Rikete sh lõhkumiste arv on aastate lõikes küllaltki stabiilne olnud ja 2024 aastal esines 23 riket. Tavapärasest erakordsem oli ELASA-le kuuluva merekaabli purunemine loodusjõudude mõjul 2024 aasta kevadel, kuivõrd taolist riket ei ole varasemalt esinenud. Samuti on merekaabliga seotud rikete kõrvaldamine keerukam ja kulukam võrreldes maapealsetega. Rike õnnestus kõrvaldada võrdlemisi kiiresti ja kuigi merekaablite puhul ELASA klientidele rikkekõrvaldamise tähtaega ei anna (lahendatakse nii kiiresti, kui võimalik), siis eeldatavalt mõju väga suur ei olnud.
Kommentaarid (0)