HIIUMAA MUUSEUMID SA hetkeolukord
Juba 437 inimeseni on jõudnud selle ettevõtte bränding ja tema tegevusi jälgib 5 Storybooki kasutajat. Ettevõttele hinnanguid antud ei ole ja kommentaarid puuduvad samuti.
Tegevusaruanne 2023
Sihtasutus Hiiumaa Muuseumid asutati 21. oktoobril 2014 senise riigimuuseumi õigusjärglasena. Sihtasutuse asutajad on Eesti Vabariik
Kultuuriministeeriumi näol ja Hiiumaa vald.
Hiiumaa Muuseumist on aastatega kujunenud hiidlaste peamine mäluasutus. 2023 aastal jätkas muuseum kultuuripärandi jäädvustamist, uurimist ja eksponeerimist, muuseumikogu hooldamist ja säilitamist, muuseumi taristu kaasajastamist, hariduslikku ja teavitavat tööd.
Sihtasutuses Hiiumaa Muuseumid töötab 12 inimest kogukoormusega 11,05 töökohta. Suviseks külastusperioodiks lisandub 0,8 ametikohta
Pikka Majja (periood mai-september), 1,6 töökohta Mihkli talumuuseumi (periood juuni-august), ja 1 töökoht Rudolf Tobiase majamuuseumisse (juuni-august).
MUUSEUMI TARISTU
Muuseumi viies filiaalis on kokku 17 hoonet, neist kolmes on püsiekspositsioonid. Hoidlana kasutatakse ruume kõigis viies filiaalis, neist ükski ei vasta täielikult hoiustamise tingimustele. SA Hiiumaa Muuseumid on alustanud uue hoidla rajamise ettevalmistusi, 2018. aastal sai valmis arhitektuuribüroo DagoPEN koostatud hoidla põhiprojekt, mida asuti Muinsuskaitseameti eestvedamisel 2023. aasta I pooles kaasajastama.
2023. aasta II pooles seisati ajutiselt tööd hoidlaprojekti uuendamiseks, seoses riigi keerulise rahalise seisuga. SA Hiiumaa Muuseumid avaldab lootust, et pärandihoidlate projektiga minnakse rahalise olukorra paranemisel edasi, sest teema on muuseumi jaoks äärmiselt prioriteetne.
MUUSEUMI KOGU 2023. aastal lõpu seisuga on kogu suuruseks 35 390 (+699 museaali) museaali ja neist on digigeeritud 34 880, mis on 98,56% muuseumikogust. Kogud on nõuetekohaselt hooldatud, kuid hoiutingimused ei vasta riigipoolsetele nõudmistele.
NÄITUSED 2023. aastal esitleti SA Hiiumaa Muuseumid filiaalides kokku 11 näitust, millest kaks olid Tartu Loodusmaja rändnäitused keskkonna teemadel,
Eesti Arheoloogide Liidu rändnäitus arheoloogilised välitööd Eestis 2022 ja üks oli Eesti Vabaõhumuuseumi külalisnäitus.
Lisaks neile oli avatud Kassari majas püsinäitus „Elu saarel. Tuli, vesi, õhk, maa.“ ja kappide avahoidlat. Rudolf Tobiase majamuuseumis eksponeerisime püsinäitust ja R. Tobiase maja aidas Eesti Vabaõhumuuseumi näitust „Alevist linnaks“. Mihkli talumuuseumis kohandasime ja taaskasutasime 2022. aasta Pika Maja aastanäitust „Lapsepõlves…“.
Pikas Majas toimunud näitused: (cid:127) Muinasjutt – kunst muuseumi kogust (cid:127) Loomingu müsteerium (Jaak Adamsoni looming) (cid:127) Muusikast hiidlaste elus (Pika Maja aastanäitus) (cid:127) Pillid piltidel (cid:127) Hoiame oma paradiisi (Tartu Loodusmaja näitus II korrusel) (cid:127) Sõnade surnuaed (ehtekunstnik Maria Valdma-Härmi performatiivne raamatukogu Pika Maja keldris) (cid:127) Arheoloogilised välitööd Eestis 2022 (Eesti Arheoloogide Liidu stendinäitus koos Hiiumaa leidudga) (cid:127) Mehed kolmest kümnendist (Aarne Miikmaa, Paul Reeveeri ja Kaalu Kirme kunst)
KÜLASTATAVUS ja TEAVITUS 2023. aastal külastas Sihtasutus Hiiumaa Muuseumid kõiki filiaale kokku 13 543 inimest, tõus võrreldes eelmise aastaga 24,8% ehk üle 2400 külastaja.
Sellel aastal jätkati paljude 2022. aastal alustatud üritusesarjadega, mis on märkimisväärselt aidanud külastatavust kasvatada. Ürituste tegemine on oluline kohalike muuseumi kutsumiseks ning tutvustavad Hiiumaad ja selle kultuuri kohalikule, külalisele nii mujalt Eestist kui välismaalasele.
Nii on traditsiooniks saanud suvised Triibuseelikute keerutamised Mihkli talumuuseumis, Salongiõhtud Pikas Majas ja perepäevad meie erinevates filiaalides.
Teavitamist korraldas muuseum veebilehe, sotsiaalmeedia (Facebook ja Instagram) ja ajakirjanduse kaudu (peamiselt Hiiu Leht). Igakuuliselt ilmub digitaalne uudiskiri, mis saadetakse laiali e-postina. Esimest korda muuseumi ajaloos postitasime oma YouTube´i kanalil digiteeritud video.
Juunis 2023. aastal võeti kasutusele muuseumi uus koduleht aadressil: https://hiiumaamuuseum.ee/ ,millega koos uuenes ka muuseumi e-pood.
Kommentaarid (0)