LAPSE HEAOLU ARENGUKESKUS SA hetkeolukord
Juba 898 inimeseni on jõudnud selle ettevõtte bränding ja tema tegevusi jälgib 11 Storybooki kasutajat. Ettevõttele hinnanguid antud ei ole ja kommentaarid puuduvad samuti.
Tegevusaruanne 2022
2022. majandusaasta olulisemad sündmused
Perepesa pilootprojekti kokkuvõtted 20. mail toimus Esna mõisas Perepesade pilootprojekti kokkuvõtete seminar, kus andsime ülevaate Perepesade pilootprojekti tulemustest. Koos riigi ja kohalike omavalitsuste esindajatega ning Perepesade meeskondadega mõtestasime kahe aasta vältel tehtud tööd ja arutasime ühiselt tulevikuplaane – kuidas Eestimaa laste ja perede heaolu ennetustööga suurendada.
2022. aasta alguses läbiviidud vanemlusuuringu ja koostööpartnerite tagasisideuuringu tulemused: (cid:127) Enamik (92%) vanemlusuuringule vastanutest teadis Perepesast ja ligi pooled (48%) olid seda külastanud.
(cid:127) Vanemad andsid Perepesa teenustele keskmiseks tagasisisdehinnanguks 9,6/10.
(cid:127) Perepesade koostööpartnerid ja kohalikud omavalitsused hindasid piloodi tegevusi hindega 8,3/10.
(cid:127) Keskuse toimivust hindasid ka Perepesade meeskonnad ning selle koondkeskmiseks kujunes 3,2/4.
Laienemine uutesse omavalitsustesse 14. oktoobril avasime koostöös Tartu linnavalitsusega uue Perepesa Tartus ja 24. oktoobril koostöös Elva vallavalitsusega uue Perepesa
Elvas.
Perepesade tegevuse toetamine
Lisaks Elva ja Tartu Perepesade käivitamise toetamisele jätkasime olemasoleva kolme – Viljandi linna ning Põltsamaa- ja Türi – omavalitsuste ja
Perepesade meeskondade toetamist ning keskuste kvaliteedi hoidmist ja kasvatamist läbi arendustegevuste (arendustegevuste kohta vt allpool).
Augustis ja septembris toimus Perepesade uute meeskondade väljaõpe ja olemasolevate meeskondade täiendkoolitus – 10 koolituspäeva vastavalt koolituskavale.
2022. majandusaastal külastasid pered Perepesasid kokku 7032 korral.
Tagasiside kõigis Perepesas kõigile teenustele ja Perepesale tervikuna > 9.
Teenuste arendamine
Ämmaemanda koduvisiidid esimestel eluaastatel
Jätkasime "Ämmaemanda koduvisiidid esimestel eluaastatel" teenuse testimisega. Projekti eesmärk on välja töötada tegevusmudel lapseootel ja lapse saanud pere heaolu mõjutavate riskide sõelumiseks ja maandamiseks ämmaemanda korduvate sünnitusjärgsete koduvisiitide kaudu koostöös kohalike omavalitsuste ja tervishoiuasutustega eri Eesti piirkondades.
Pilootprojekti raames toimuvad sünnitusjärgsed koduvisiidid kuni 2023. aasta kevadeni. Seejärel analüüsime koos projekti ekspertidega tegevusmudeli tõhusust, rakendatavust ning kasutusvalmidust.
Projekti raames on koolitatud 33 ämmaemandat ja 9 ämmaemanduse üliõpilast. Esimene grupp lõpetas koolitustsükli aprillis ja teine grupp novembris. Koolitatud ämmaemandad pakuvad koduvisiite ja on toeks äsja lapse saanud peredele oma teeninduspiirkondades Tartus, Valgas,
Võrus, Rakveres, Türil, Viljandis, Ida- ja Lääne-Virumaal, Harjumaal ja Saaremaal.
Projekti algatas Sotsiaalministeerium. Projekti viime ellu koostöös Eesti Ämmaemandate Ühingu ja teiste partneritega.
2-aastase lapse kõne ja arengu toetamine
Arendasime 2-aastase lapse kõne ja arengu toetamise teenust.
Kõne ja suhtlemisoskuste tase on oluline 2-aastase lapse üldise arengu näitaja, mis on seotud lapse hilisema arengu, toimetuleku, kooliedukuse ja tervisega. Lapsevanem saab mitmete lihtsate nippidega oma lapse kõne arengule oskuslikult kaasa aidata. Vanemate toetamiseks sellel teekonnal oleme koostöös Tartu Ülikooli arengupsühholoogide ja valdkonna spetsialistidega loonud „2-aastase lapse kõne ja arengu toetamise“ nõustamisprogrammi. Osaleda saavad 22–26 kuu vanuste laste vanemad. Vanemad hindavad oma lapse kõne arengut standardiseeritud kõnetesti abil ja osalevad kolmel grupinõustamisel, mille viivad läbi logopeed ja psühholoog. Septembris ja oktoobris toimusid nõustamisprogrammi läbiviijatele 2-päevane koolitus, milles osalesid kõigi 5 Perepesa piirkondade logopeedid ja Perepesa psühholoogid.
Programmi piloteerimist alustati novembri Viljandis, Põltsamaal, Türil ja Tartu linnas, Elva alustab jaanuaris. Programmi põhiautorid on Tartu
Kommentaarid (0)