VIKING MOTORS AS hetkeolukord
Juba 6009 inimeseni on jõudnud selle ettevõtte bränding ja tema tegevusi jälgib 42 Storybooki kasutajat. Keskmiselt on ettevõtet hinnatud 4,9 punktiga ja kommenteeritud 24 korda.
Tegevusaruanne 2023
Viking Motors AS (edaspidi Ettevõte) põhitegevuseks on KIA, Peugeot ja Cadillac sõidukite müük ning KIA, OPEL, Peugeot, Cadillac, SAAB,
Corvette ja Hummer sõidukite hooldus, remont ja varuosade müük.
Ettevõtte müügitulu oli 2023. aastal 50 817 tuhat eurot (2022. aastal 38 138 tuhat eurot) ja kasumiks kujunes 1 448 tuhat eurot (2022. aastal oli kasum 862 tuhat eurot). Kokku müüdi 2023. aastal 1 287 uut ja 593 kasutatud sõidukit (2022. aastal müüdi 1 064 uut ja 390 kasutatud sõidukit).
Ettevõtte äritegevuses ei esine olulisi hooajalisi kõikumisi.
2023. aasta kujunes Ettevõttele märkimisväärselt edukaks. Turuolukorda mõjutas oluliselt komponentide kriis, kuid tänu Ettevõttes oskuslikult juhitud laovarudele õnnestus müüke jõudsalt suurendada. Kõrged laenuintressid avaldasid märkimisväärset mõju eraisikute ostuotsustele. Uute sõidukite jätkuv hinnatõus tõi kaasa suurema aktiivsuse kasutatud autode turul. Klientide kasvanud tähelepanu jätkusuutlikkuse teemade vastu soodustas klientide huvi kasvu hübriid- ja elektrisõidukite osas. 2024. aastal mõjutab Eesti turuolukorda olulisel määral plaanitav automaks, eriti aasta teises pooles, andes seeläbi olulise panuse turu arengusse. Laenuintresside võimalik langus avab uusi finantsvõimalusi rohkematele klientidele, ergutades seeläbi eraisikute ostuaktiivsust. Kasutatud autode turg võib järgneval aastal imporditavate sõidukite registreerimistasu lisandumise tõttu muutuda samuti aktiivsemaks. Keskkonna jätkusuutlikkuse tähtsustamine ning CO -näitajatel põhinev sõidukite aastamaks 2 võivad paisutada nõudlust elektrisõidukite järele.
Jätkuva majanduslanguse tingimustes kujunes 2023. aasta Eesti majanduse jaoks oodatust keerulisemaks. Statistikaameti viimaste andmete põhjal langes Eesti majandus 2023. aasta kolmandas kvartalis 3,9%, hoolimata hinnatõusu aeglustumisest. Eesti Panga hinnangu kohaselt jääb majanduslangus 2024. aastal tõenäoliselt 0,4% piiresse, kuna kaupade ja teenuste nõudluse taastub aeglaselt. 2023. aastal tõusis tarbijahinnaindeks 9,2% võrreldes 2022. aasta keskmisega, peamiselt eluaseme- ning toidu- ja mittealkohoolsete jookide hinnatõusude mõjul.
Majandusaktiivsuse nõrgenemise tõttu prognoositakse hinnakasvu aeglustumise jätkumist. 2024. aastaks ennustab Eesti Pank hinnatõusuks 3,4%. Aruandeaastal langes Eesti tarbijate kindlustunne. Langus oli suurem 2023. aasta teisel poolel võrreldes aasta esimese poolega. Eesti
Panga hinnangul pidurdavad majapidamiste tarbimiskulutusi inimeste tuleviku suhtes valitsev ebakindlus ja suurenenud töökaotuse hirm.
Ettevõte on liitunud Tallinna Kaubamaja Grupp AS jätkusuutlikkuse programmiga ja järgib Tallinna Kaubamaja Grupi poolt välja töötatud vastutustundlikkuse strateegiat.
Viking Motors AS toetas US Tenniseakadeemiat, kettagolfarit Rasmus Metsamaad ning kergejõustiklast Jander Heili.
Ettevõtte tegevusega võivad kaasneda mitmed finantsriskid, millest olulisemat mõju avaldavad likviidsusrisk, krediidirisk ja tururisk (s.h valuutakursi risk ja intressimäärarisk). Finantsriskide juhtimine on ettevõtte juhatuse pädevuses ja sisaldab riskide määratlemist, mõõtmist ja maandamismeetmete tõhususe kontrollimist. Finantsriskide juhtimise eesmärk on finantsriskide maandamine ja finantstulemuste volatiilsuse vähendamine. Finantsriskide juhtimisel juhindub ettevõte sisemiselt kehtestatud riskijuhtimise strateegiast. Järelvalvet juhatuse poolt riskide maandamiseks võetud meetmete üle teostab ettevõtja nõukogu.
Likviidsuse ehk ettevõtte tegevusest tulenevate kohustuste täitmiseks piisavate rahaliste vahendite olemasolu efektiivseks tagamiseks on loodud ettevõtte emaettevõtte Tallinna Kaubamaja Grupp ASi ja tema tütarettevõtjate pangakontode ühtne kontsernikonto, mis võimaldab kontsernikonto liikmetel kasutada kontsernikonto rahalisi vahendeid kokku lepitud limiitide piires. Majandusaasta lõpu seisuga oli ettevõttel vabu rahalisi vahendeid sularaha ja pangakontode näol 233 tuhat eurot (2022: 5 tuhat eurot). Käibekapital oli 31. detsember 2023 seisuga positiivne 3 322 tuhat eurot (2022: negatiivne 1 261 tuhat eurot). Ettevõttel on lühiajaliste kohustuste katteallikana jätkuvalt tugev igapäevane äritegevuse rahavoog. Juhtkonna hinnangul ei ole ettevõttel likviidsusprobleemi.
Krediidirisk on risk, et ettevõttel tekib rahaline kaotus, mis on põhjustatud finantsinstrumendi teise osapoole poolt, kuna viimane ei suuda oma kohustusi täita. Ettevõte on avatud krediidiriskidele, mis tulenevad äritegevusest (peamiselt nõuetest) ning investeerimistegevusest, s.h.
deposiitidest pankades ja finantsasutustes. Tulenevalt jaemüügi spetsiifikast ei ole ettevõte avatud olulistele krediidiriskidele. Seisuga 31.
detsember 2023 väljendab maksimaalset krediidiriski nõuete summa suuruses 427 tuhat eurot (2022: 916 tuhat eurot).
Valuutarisk on risk, et finantsinstrumentide õiglane väärtus või rahavood kõiguvad tulevikus vahetuskursi muutuste tõttu. Aruandeperioodi lõpu seisuga ei olnud ettevõttel olulisi euroga mitteseotud valuutades fikseeritud finantsvarasid ja –kohustusi.
Intressiriskina käsitletakse sellist riski, kus intressimäära tõustes võib kohustustelt tasutavate intressikulude suurenemine märkimisväärselt mõjutada ettevõtte tegevuse tulemuslikkust. Ettevõtte intressirisk tuleneb peamiselt pikaajalistest EURIBORiga seotud ujuva intressimääraga laenukohustustest. 6 kuu EURIBOR kerkis aruandeaasta lõpuks tasemele 3,861%. Majandusanalüütikute hinnangul võib EURIBOR langeda 2024. aastal 3% tasemele. Juhul, kui ujuva intressimääraga finantskohustuste intressimäärad oleksid 31.12.2023 seisuga olnud 1 protsendipunkti võrra kõrgemad, oleks see suurendanud ettevõtte finantskulu 42 tuhande euro võrra.
Kommentaarid (0)