Evecon OÜ hetkeolukord
Juba 41 954 inimeseni on jõudnud selle ettevõtte bränding ja tema tegevusi jälgib 5 Storybooki kasutajat. Keskmiselt on ettevõtet hinnatud 3,7 punktiga ja kommenteeritud 2 korda.
Tegevusaruanne 2023
Sissejuhatus
Eesti kliima- ja energiapoliitika on suunatud taastuvenergia tootmise mahu olulisele suurendamisele. Eesti taastuvenergia eesmärk on kehtestatud energiamajanduse korralduse seaduses. 2022. aasta oktoobrist jõustus uus eesmärk, mille järgi 2030. aastal toodetakse kogu
Eestis tarbitav elekter taastuvatest energiaallikatest.
Eestil on suur potensiaal päikese- ja tuuleenergia kasutuselevõtuks ja rakendamiseks. Eveconi päikese- ja tuuleenergia arendused kiirendavad üleminekut rohelisele energiale ja aitavad saavutada seatud kliimaeesmärgid. Kuna Balti riigid on praegu energiadefitsiidis, panustab Evecon oma projektide edukal läbiviimisel ka energiajulgeolekusse, varustuskindlusse ning keskkonnasäästlikkusse.
Evecon grupil said 2023. aastal valmis Evecon Solarparks 2 OÜ päikesepargid, mis on kõik kokku koguvõimsusega 25MW, varasemalt oli ettevõtte portfellis 37MW päikeseparke. Ligikaudu 36% kogu aruandeeasta müügitulust oli energiatootmisest. Päikeseparkide ehitust ja liitumise rajamist finantseeris peamiselt LHV Pank AS. Evecon Solarparks OÜ ja Evecon Solarparks 2 OÜ 2023. aastaaruanne on vastavuses ELTS § 17 tingimustele, mis sätestab nõuded elektriettevõtja aruandele. Evecon Solarparks OÜ ja Evecon Solarparks 2 OÜ tegevus on hooajaline, 85% müügitulust on saadud perioodil aprill-september, kui päikeseparkide tööks on sobivad ilmastikutingimused.
Evecon grupil on üle Baltikumi arendamisel projekte. Leedus valmistatakse päikeseparke edasimüümise eesmärgil, sest kohalik seadusandlus on loonud soodsa keskkonna eraisikutele ja kohalikele omavalitsustele valmisehitatud päikeseparkide soetamiseks. 2023 aastal müüdi Leedus esimesed valminud päikesepargid.
Evecon grupp arendab mitmes Eesti vallas maismaatuuleparke. Projektidel on suur tähtsus, kuna toodetakse puhast ja jätkusuutlikku energiat ning samal ajal luuakse lisandväärtust kohalike elanike jaoks, kuna tuulearendused pakuvad naabermaade omanikele ja kogukondadele majanduslikku kasu.
Evecon grupp 2023. aasta konsolideeritud raamatupidamise aastaaruandes kajastuvad Evecon OÜ (emaettevõte) ning tema tütarettevõtete finantsnäitajad (tütarettevõtted on kajastatud lisas nr 2). Usaldusühingud kajastatakse tütarettevõtjatena, kuna nende üle on valitsev mõju. Juhtkonna hinnangul emaettevõte Evecon OÜ omab tegelikku valitsevat mõju rohkem kui 50% hääleõiguse üle kokkuleppe alusel, seda siis juhatuse liikme Aivar Mäemets isikus.
Investeeringud 2023. aastal on kogu grupis soetatud põhivarasid 23 873 186 eurot, millest suurim oli päikeseparkide ehitusteks ettenähtud vahendid, erinevad liitumistasud ja maad.
Leedu tütarettevõtja alustas 2022. aastal nelja päikesepargi ehitusega, lõplikult valmis saadi 44MW suuruses päikeseelektrijaamu 2024 aastal.
Tulud, kulud ja kasum 2023.a. moodustas emaettevõtte Evecon OÜ müügitulu 714 742 eurot. Emaettevõtte kasumiks kujunes 6 888 741 eurot. Tulenevalt laenulepingute tingimustest, ei ole Evecon grupil kavas tuleval aastal jaotada kasumit dividendideks. Emaettevõtte suurimaks tuluallikaks 2023.
aastal oli projektist osaluse müük Prantsusmaa taastuvenergia investeeringutele pühendunud fondile Mirova ja projektist osaluse müük Corsica
Solele. Mirova on seotud ühe maailma suurima varahaldusettevõttega Natixis Investment Managers. Corsica Sole on sõltumatu päikeseenergia tootja ja Prantsusmaa juhtiv energiasalvestusettevõte.
Kokkuleppel Mirovaga rajatakse koostöös kolme Eesti valda (Lääneranna, Põhja-Sakala ja Järva) päikesepargid ligikaudse nimivõimsusega kokku 106MW eeldusliku valmimistähtajaga 2024 lõpuks. Lääneranna valda püstitatakse 77MW päikesepark, mis on oma valmimise hetkel
Baltikumi suurim.
Peamised finantssuhtarvud 31.12.2023 31.12.2022
Evecon grupp Emaettevõte Evecon grupp Emaettevõte
Omakapitali tootlikus (ROE) 24% 58% 39% 85%
Puhasrentaablus 95% 964% 145% 2357%
Varade tootlikus (ROA) 8% 12% 17% 11%
Omakapitali osakaal 34% 20% 43% 13%
Kommentaarid (0)