MÜRKAL OÜ hetkeolukord
Juba 1217 inimeseni on jõudnud selle ettevõtte bränding ja tema tegevusi jälgib 7 Storybooki kasutajat. Ettevõttele hinnanguid antud ei ole ja kommentaarid puuduvad samuti.
Tegevusaruanne 2023
Avatud majandusega Eestit mõjutavad piimatoodete nõudlus ja hinnad maailmaturul. Piimatoodete tarbimine maailmas kasvab, mis lubab tulevikku vaadata optimistlikult. Samas tootmise sisendhindade kiire kasv ja karmistuvad keskkonnanõuded sunnivad tootjaid jätkusuutlikkuse kindlustamiseks investeerima kaasaegsetesse tootmishoonetesse ja tehnoloogiasse. Maailmaturu hindade kõikumisest tulenevat riski aitavad leevendada riiklikud põllumajandustoetused.
OÜ Mürkal on jätkuvalt tegutsev põllumajandusettevõte. 2023. aasta müügitulu oli 453 tuhat eurot (2022: 525 tuhat eurot). Põhitegevuseks on piimatootmine, mis 2023. aastal moodustas põllumajanduslikust müügitulust 83,2% (2022: 64,6%). Kõrvaltegevusteks on teraviljakasvatus, nii oma loomade söödatarbe rahuldamiseks kui ka müügiks. Teravilja müük moodustas põllumajanduslikust müügitulust 12,4% (2022: 28,2%), mis tänu madalatele turuhindadele ja põuast tingitud madalale saagikusele tootis esmakordselt ettevõtte tegevuse ajaloos olulist kahjumit.
Vähesesel määral, 4,4% ulatuses (2022: 7,2%), pakuti kõrvaltegevusena teenust taimekasvatusega seotud tegevuste vallas teistele põllumajandusettevõtetele.
2023. aastal investeeriti põhivarasse 385 tuhat eurot (2022: 1 915 tuhat eurot). 2023. aasta mais valmis uus kaasaegne kahe lüpsirobotiga veiselaut. Investeering on suunatud piimatootmise laiendamisele 2,3-kordseks võrrelduna varasema tootmisvõimsusega. Uus laut ehitati otsapidi kokku vana robotlüpsilaudaga. Lisaks mahutab uus laut ka kuni ühe aasta vanuse noorkarja. Otsapidi kokkuliidetud laudad võimaldavad kogu loomakarja koondada ühe katuse alla. Investeeringu käigus ehitati ka kaks silohoidlat, rajati tuletõrje veevõtukoht ja kogu laudakompleks ümbritseti asfaldkattega teede ja platsidega. Vabanenud varasemad noorkarjakasvatuse hooned leiavad kasutust hoiukohtadena.
2024. aasta jooksul plaanitakse ellu viia uue laudakompleksiga seotud jätkuinvesteering. Investeering näeb ette veel ühe silohoidla ehitust, uue lauda söödakööki robotsöötmissüsteemi paigaldust, varasemaga võrreldes võimsama diiselgeneraatori paigaldust, investeeringut tahe ja- vedelsõnnikumajandusse ning kaasaegsetesse kütusemahutitesse.
2023. aastal osteti sisse piimatootmise laiendamiseks vajalikud lõpptiined noormullikad. Maakasutuse osas vähendati teraviljakasvatuse pindasid ja vabanenud pinnad leidsid rakendust vajamineva täiendava rohusööda tootmisel. Aasta lõpuks peaks piimatootmise maht olema varasemaga võrreldes kahekordne. Stabiilse täisvõimsuse taseme, 140 lüpsilehma, loodame saavutada 2024. aasta lõpuks.
Kokkuvõttes oli 2023. aasta suurte kasvuinvesteeringute, ebasoodsate ilmastikutingimuste ja oluliselt kasvanud laenuintresside tõttu ettevõttele raske aasta.
Ettevõtte põhilised ja pikaajalised äripartnerid toodangu realiseerimisel on: 1) SCE E-Piim, kellele müüakse toodetud toorpiim ja kus on au olla ka omanikeringis; 2) AS Baltic Agro, kellele müüakse kasvatatud teravili; 3) AS Maag Eesti (endine AS HKScan Estonia), kellele müüakse loomi liha tootmise eesmärgil. .
Ettevõtte põhilised sisendite tarnijad on: 1) SCE E-Piim; 2) Scandagra Eesti AS; 3) OÜ Pro Grupp Invest; 4) OÜ Veskimeister; 5) AS Jetoil; 6) AS Baltic Agro.
Peamised finantssuhtarvud:
Müügitulu kasv -13,7% 33,1%
Puhasrentaablus -31,9% 19,9%
Varade puhasrentaablus (ROA) -4,4% 3,6%
Omakapitali tootlus (ROE) -20,7% 12,5%
Lühiajaliste kohustuste kattekordaja 0,8 0,5
Müügitulu kasv (%) = (müügitulu 2023 – müügitulu 2022) / müügitulu 2022 * 100
Puhasrentaablus (%) = puhaskasum / müügitulu * 100
Varade puhasrentaablus = puhaskasum / varad kokku * 100
Omakapitali rentaablus = puhaskasum / omakapital kokku * 100
Lühiajaliste kohustuste kattekordaja (kordades) = käibevara / lühiajalised kohustused
Kommentaarid (0)