Äriõigus - Tegelikust kasusaajast ja äriühingute uuest kohustusest
Tuletame meelde, et septembris jõustus rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seaduse (edaspidi RahaPTS) muudatus, mille kohaselt on kõikidel äriühingutel kohustus teavitada andmetest tegeliku kasusaaja kohta.
Kes on tegelik kasusaaja?
Tegelik kasusaaja on RahaPTS-I kohaselt füüsiline isik, kes omab äriühingut otseselt või kaudselt. Otsene omamanine tähendab, et füüsiline isik omab äriühingus rohkem kui 25% suurust osalust või omandiõigust. Kaudse omamamisega on tegemist siis, kui äriühingus omab rohkem kui 25% suurust osalust või omandiõigust teine äriühing, mis on füüsilise isiku kontrolli all. Lisaks loetakse äriühingu tegelikuks kasusaajaks füüsilist isikut, kes hoolimata omandiosa suurusest muul viisil (nt osanike või aktsionäride lepingu või muu kokkuleppe alusel) kontrollib äriühingu olulisi otsuseid (eelkõige juhtorganite määramist) ning kellel on faktiliselt võimalus teostada suuremat kui 50 protsendilist hääleõigust.
Kuidas see käib?
Andmed tuleb esitada äriregistri infosüsteemi kaudu või notari vahendusel. Äriühingul tuleb esitada tegeliku kasusaaja kohta järgmised andmed:
- nimi, isikukood, isikukoodi välja antud riik või selle puudumise korral sünnaaeg ja –koht ning elukohariik.
- andmed tegeliku kasusaaja isiku kontrolli teostamise viisi kohta.
Tagajärjed ja vastutus
Tagajärjed kohustuse rikkumise korral on karmid. Kohustuse täitmata jätmisel või valeandmete esitamise eest võib rakendada trahvi kuni 300 trahviühikut füüsilisele isikule (ehk käesoleval hetkel kuni 1200 eurot) või kuni 32 000 eurot juriidilisele isikule. Tegeliku kasusaaja tuvastamise kohustuse rikkumise eest näeb seadus füüsilisele isikule ette rahatrahvi kuni 300 trahviühikut või aresti ning juriidilisele isikule kuni 400 000 eurot.
Tähtaegadest
Juhime tähelepanu, et äriühingutel on kohustus teavitada tegeliku kasusaaja andmetest 60 päeva jooksul alates 01.09.2018, seega andmed peavad olema esitatud äriregistrile hiljemalt 31. oktoobriks.
Milleks on see vajalik?
Eelnimetatud andmed on vajalikud läbipaistvama ärikeskkonna loomiseks ja rahapesu tõkestamiseks. Rahandusministri Toomas Tõniste sõnade kohaselt peaks sellest saama uus tööriist pankadele, Maksu- ja Tolliametile ja uurimisasutustele, kus andmeid kahtluse korral võrrelda, kuid neid andmeid võivad kasutada ka kõik ettevõtjad, kes tahavad oma äripartneri tausta uurida. Rahandusminister on täiendavalt märkinud, et info ettevõtete tegelike omanike kohta peaks aitama kaasa puhtama ja läbipaistvama ärikeskkonna loomisele.
Kui teil on tekkinud küsimus seoses tegeliku kasusaaja määratlemisega või registreerimisega, pöördu meie juristide poole.
Nii originaalartikel kui ka teisd õigusteemalised artiklid on leitavad meie kodulehel!
Kommentaarid (0)