EESTIMAA TALUPIDAJATE KESKLIIT MTÜ hetkeolukord
Juba 1087 inimeseni on jõudnud selle ettevõtte bränding ja tema tegevusi jälgib 7 Storybooki kasutajat. Ettevõttele hinnanguid antud ei ole ja kommentaarid puuduvad samuti.
Tegevusaruanne 2023
Mittetulundusühing Eestimaa Talupidajate Keskliit (edaspidi ETKL) on Eesti Vabariigis registreeritud talupidajate ja teiste põllu- ning maamajandusega seotud organisatsioone koondav iseseisev kasumit mitte taotlev esindusorganisatsioon. ETKL on tegutsenud alates 1989. aastast, olles seega üks vanimaid ja kõige enam austust pälvinud organisatsioone selles valdkonnas.
Ühingu tegevuse eesmärgid on mitmekesised ja ulatuslikud. Need hõlmavad liikmete majanduslike, sotsiaalsete ja erialaste huvide ning õiguste kaitsmist kõikides instantsides; põllumajandussaaduste tootmise, töötlemise ja turustamise ning metsamajanduse edendamist; soodsa majanduskeskkonna loomise edendamist liikmetele; ühistegevuse arendamist; täiendõppe ja talupidajate asendusteenistuse korraldamist; maaturismi edendamist; koostöö arendamist teiste riikide talupidajate ja neid ühendavate organisatsioonidega; liikmete tegevuse koordineerimist ja infovahetust.
2023. aastal oli ETKL-il sõlmitud Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumiga toetusraha kasutamise leping, mille raames täideti mitmeid olulisi ülesandeid ja ministeerium finantseeris neid tegevusi. See näitab ETKL-i pühendumust ja aktiivset osalemist põllumajandussektori arendamisel.
ETKL teostas 2023. aastal mitmeid tegevusi, mis aitasid kaasa põllumajandussektori arengule. Need tegevused hõlmasid lühikeste tarneahelate ja otseturustusvõrgustike edendamist, kogudes ja edastades vajalikku teavet põllumajandustootjatele, töötlejatele ja turustajatele. Samuti tegeles organisatsioon aktiivselt ja tulemuslikult koostööga teiste põllumajandustootjaid koondavate organisatsioonidega.
ETKL informeeris avalikkust organisatsiooni tegevustest, avaldades pressiteateid ja arvamusartikleid. See on oluline samm, et suurendada teadlikkust põllumajandussektori olulisusest ja väljakutsetest. Lisaks osales ETKL põllumajanduspoliitika kujundamises nii Eestis kui ka EL tasandil, mõjutades seeläbi otseselt sektori tulevikku.
ETKL korraldas konkursid "Eesti parim talu 2023" ja "Eesti parim talutoit 2023", et tunnustada ja esile tõsta silmapaistvaid talusid ja tooteid. Koostöös Maaelu Edendamise Sihtasutusega korraldas organisatsioon noorte põllumajandusjuhtide väljaõppeprogrammi "Liidrite kool", et toetada järgmise põlvkonna põllumajandusjuhte.
ETKL jätkas agroturismi edendamisega, mille raames toodeti Youtube videod agroturismi talude tutvustamiseks. See on suurepärane viis, kuidas tutvustada Eesti talusid ja nende pakkumisi laiemale publikule. Lisaks korraldas ja arendas ETKL põllumajandustootjate asendusteenust, mis on oluline teenus, et tagada põllumajandustootjate jätkusuutlikkus ja tootlikkus.
ETKL osales aruandeperioodi jooksul aktiivselt põllumajanduspoliitika kujundamises järgmiste institutsioonide kaudu: Regionaal- ja põllumajandusministeeriumi erinevad konsultatiivsed kogud (nt PMAN, MAK 2014-2020 ja ÜPPSK seirekomisjon, teadussiirdekomisjon jne); Riigikogu maaelukomisjon; EL põllumajandusorganisatsioonide ja ühistute katuseorganisatsioon COPA-COGECA.
Asjakohast informatsiooni levitati ETKL-i liikmesorganisatsioonidele ja nende põllumajandustootjatest liikmetele valdavalt e-posti teel ja ETKL-i kodulehe kaudu (www.taluliit.ee). Samuti kasutati info edastamiseks sotsiaalmeedia kanaleid, mis on tänapäeval üks olulisemaid info levitamise kanaleid.
2023. aastal kasutas asendusteenust 141 põllumajandustootjat. Uusi lepinguid sõlmiti 5 põllumajandustootjaga. Kokku on lepingud sõlmitud enam kui neljasaja tootjaga. Teenuse kasutuse maht oli järgmine: tarbitud päevi 3929, tarbitud tunde 30462. Haiguspäevi oli 1287 (33% kogu tarbimisest) ja puhkepäevi 2642 (67% kogu asendusteenistuse tarbimisest). 2023. aastal töötas teenistuses 26 töötajat, sh 22 asendustalunikku (12 täiskohaga), kes töötasid käsunduslepingu alusel, ning 4 töölepinguga töötajat (1 tööde juhataja, finantsjuht, raamatupidaja ja projektijuht) ja 1 juhatuse liige.
Asendusteenistuse töö paremaks organiseerimiseks ja halduskulude minimeerimiseks koordineerib tööd üks tööde juht, kes viib kokku teenuse vajajad ja pakkujad. Nõudlus teenuse järele on stabiilselt kõrge, eriti vegetatsiooniperioodil ja aasta lõpus. Talunike nõutud suurte oskuste ja usaldusväärse tööjõu leidmine on raske, mistõttu värbame töötajaid aastaringselt.
Teenistus töötab kaug- ja kohapealtöötamise põhimõttel, kus töö tehakse taluniku ettevõttes ja rajaneb usaldusel kõigil struktuuritasanditel. See näitab ETKL-i pühendumust pakkuda parimat võimalikku teenust oma liikmetele ja aidata kaasa põllumajandussektori arengule Eestis.
Kommentaarid (0)