EESTI PERSONALIRENDILIIT MTÜ hetkeolukord
Juba 312 inimeseni on jõudnud selle ettevõtte bränding ja tema tegevusi jälgib 10 Storybooki kasutajat. Ettevõttele hinnanguid antud ei ole ja kommentaarid puuduvad samuti.
Tegevusaruanne 2023
Tegevusaruanne 2023 majandusaasta kohta.
Liidu peamised tegevusvaldkonnad on personalirendi, kui samaaegselt paindlikkust ja turvalisust tõstva kolmepoolse töötamise vormi propageerimine ja valdkonna maine tõstmine ning tuntuse suurendamine, personalirendist saadava lisaväärtuse selgitamine tööandjatele ja avalikkusele, personalirendifirmade turu korrastamisele kaasa aitamine ja osalemine töösuhteid puudutavas seadusloomes.
Aasta peamised eesmärgid olid tõhustada EPREL-i osalemist seadusloomes läbi aktiivsema suhtlemise sotsiaalpartneritega kelleks on
Sotsiaalministeerium, Teenusmajanduskoda, PARE, Tööandjate ühendused ja teised valdkonnaga seotud organisatsioonid.
Eesmärgiks oli ja on ka suurendada koostööd Rahandus- ja Sotsiaalministeeriumi esindajatega seoses võimaliku renditöö reguleerimisega
Eestis. Antud kohtumiste ja koostöö arendamise eesmärgiks on tagada legaalse renditöö tunnustamine, selle tegemise edasine arendamine ja propageerimine Eestis.
Eesti tööjõuturul oli ka aastal 2023 üks suurimaid probleeme ja väljakutseid jätkuv kvalifitseeritud tööjõu puudus. Endiselt on Eesti tööjõuturul puudus eelkõige kvalifitseeritud kutseõppeharidusega töötajatest.
Erinevate kriiside ja nendega kaasnenud majanduslanguse tingimustes muutub järjest olulisemaks ka vajadus kaasata tööjõudu suurema paindlikkusega ja suurema kuluefektiivsusega, renditööjõu kaasamine aitab ettevõtetel saavutada suuremat paindlikkust ning kuluefektiivsust ja ka paindlikumat tööjõu planeerimist.
Hinnanguliselt on Eestis legaalselt viibivate renditöötjate koguarvuks prognoositud ligikaudu 5000 töötajat ja see suurusjärk kehtib ka aastal 2024. Sisemised struktuursed muutused on toimunud seoses tööjõu suure maksustamisega Eestis selliselt, et kohalikes ettevõtetes töötab vähem ja vahendatakse teiste riikide renditööjõudu rohkem, viimasel juhul on maksulaekumised küll tihti küsitavad või olematud.
Eesti tööjõuturul on üheks suuremaks suureks probleemiks ka kolmandatest riikidest pärit võõrtööjõu jätkuv reegliteväline kaasamine Eesti tööjõuturule. Kasutades erinevaid poollegaalseid skeeme loovad paljud üksnes võõrtööliste impordiga tegelevad ettevõtted endale ebaausaid konkurentsieeliseid ning tihtipeale Eesti riigile ei tasuta kõiki ettenähtud tööandjamakse. Selliste skeemide ohjeldamiseks vastu võetud seadusemuudatused ei ole veel täies mahus tulemust andnud, muu hulgas kasutatakse sotsiaalmaksu maksmise asemel töötajate tervisekindlustust, mis aga üldjuhul ei ole vastavuses kehtivate sotsiaalkaitse tagamise põhimõtetega.
EPREL-i töökavas on jätkuvalt olulisematel kohtadel alljärgnevad seadusemuudatusettepanekud ja/või soovitused, mis aitaksid korrastada tööturgu ning töösuhteid kolme osapoolega lepingupartnerite vahel: 1. Tähtajaliste lepingute sõlmimiste arv ning pikendamine võiks olla litsentseeritud ja legaalselt kõiki makse maksvate rendiettevõtete puhul piiranguteta; 2. Tähtajaliste töölepingute ennetähtaegne lõpetamine: kolmepoolsetes töösuhetes ehk renditöösuhtes on töölepingu sõlmimise aluseks rendiettevõtte ning renditöötaja vahel konkreetne kasutajaettevõtte ja rendiettevõtte vaheline leping, mis peaks ka sisuliselt reguleerima töölepingu sõlmimise aluseid - tööleping peaks seega lõppema tellimuse lõppedes ja tellimuse kestus on töölepingu kestuse aluseks; 3. Tööandjate tööseadusandluse järgne vastutust töötajate ees peab olema võimalik delegeerida kasutajaettevõtjale nendes punktides, kus järelevalvet saab teostada üksnes kasutajaettevõtte juures; 4. Vastutus tööjõu seadusliku riigis viibimise ja õiguspäraste töölepingute eest peab olema jagatud solidaarselt rendiettevõtte ja kasutajaettevõtte vahel ning järelevalvet ebaseadusliku tööjõu kasutamise ning töö sisule mittevastavate töösuhete ning -lepingute üle tuleb tugevdada.
EPREL osaleb võimalusel aktiivselt võõrtööjõu kasutamise ja teistel tööturuteemalistel aktuaalsetel arutlustel, informatsiooni liikumise parendamiseks ning valdkonna teemadele suurema tähelepanu saamiseks on EPREL liitunud ka Teenusmajanduskojaga ning selle liikmed
Kommentaarid (0)