BAL BUREAU MTÜ hetkeolukord
Juba 204 inimeseni on jõudnud selle ettevõtte bränding aga tema tegevusi ei jälgi ükski kasutaja. Ettevõttele hinnanguid antud ei ole ja kommentaarid puuduvad samuti.
Tegevusaruanne 2023
Aastal 2023 toimus kaks mahukat projekti. Esimene nendest oli raamatu “Your Time Is My Time” koostamine, toimetamine ja väljaandmine (ilmus juunis 2023). Raamatu esitlused toimusid 2023. aastal Tallinnas, Riias, Vilniuses, Pariisis, Berliinis ja New Yorgis. Fotod: https://roots2routes.org/projects/your-time-is-my-time/ “Your Time Is My Time” (2023) analüüsib kaasaegsete Balti kunstnike loomepraktikaid üleilmsete kunstivõrgustike, -turgude ja kunsti produktsiooni perspektiivist. Raamat keskendub Eesti, Läti ja Leedu kunstnikele, kes on elanud ja töötanud väljaspool Balti regiooni ning kes on viljelenud nomaadlikku elustiili, reisides pidevalt erinevate riikide ja linnade vahel. “Your Time Is My Time” uurib rände, prekaarsuse, kuuluvuse ja kogukonna loomise erinevaid aspekte ning toob välja, kuidas töötingimused mõjutavad kaasaegsete kunstnike loomingut.
“Your Time Is My Time” kajastab ka pöördepunkti ajalise, geograafilise ja sotsiaalse läheduse tajumises ning nihet jätkusuutlikumate kunstipraktikate leidmise suunas vastusena üha süvenevale majanduslikule ja ökoloogilisele ärevusele. Kas praegune kriiside ajastu on toonud kaasa uusi kunsti loomise viise? Kuidas on muutunud kodu ja töökoha tähendus?
Raamatu koostasid ja toimetasid Annika Toots ja Merilin Talumaa.
Tekstid on kirjutanud Inga Lace, Sandra Skurvida, Emma Duester ja Neringa Cerniauskaite.
Visuaalesseedega panustanud autorid on Žilvinas Kempinas, Vytenis Jankunas, Viktor Timofeev, Ella Kruglyanskaya, Daiga Grantina, Ingel
Vaikla, Pakui Hardware, Merike Estna, Agne Juodvalkyte, Katja Novitskova, Dorota Gaweda & Egle Kulbokaite, Lina Lapelyte, Evita Vasiljeva,
Emilija Škarnulyte, Laura Põld ja Maria Kapajeva.
Raamatu kujundas Kert Viiart. Kirjastajad ja levitajad on Mousse Publishing ja Roots to Routes.
Teiseks oluliseks projektiks kujunes Pariisis L'Atlas galeriis toimunud rahvusvahelise grupinäitus „Breathing through the eyes“.
Näituse avamine toimus 7. novembril 2023, avatuks jäi kuni detsembri lõpuni. 13. detsembril kell 19.00–21.00 esitles näituse raames oma filme „Moi aussi, je regarde“ (2023) ja „Roosenberg“ (2017) Ingel Vaikla (EE). Sellele järgnes vestlus kunstnikuga, mida juhtis näituse kuraator
Merilin Talumaa (EE).
Kunstnikud: Aili Vint (EE), Daria Melnikova (LV), Kristel Saan (EE), Kristina Õllek (EE), Monika Varšavskaja (EE/FR), Morta Jonynaite (LT), Viktorija Daniliauskaite (LT)
Kuraator: Merilin Talumaa (EE)
Gastronoomiline performance: Monika Varšavskaja (EE/FR)
Näituse kujundus: Daria Melnikova (LV)
Näitusel „Breathing through the eyes“ oli väljas eri põlvkondade kunstnike tööd, kellest enamik esitlesid oma loomingut Pariisis esimest korda.
Näitus lähtus Leedu-Ameerika arheoloogi ja antropoloogi Marija Gimbutase (1921–1994) ideedest, kelle uurimistöö juhtis tähelepanu Balti regiooni vanadele kultuuridele ja laiemalt indoeuroopa maailmale, mida ta on eriti hästi kirjeldanud oma raamatus „Balti rahvad“ (1963). Näitus oli inspireeritud Gimbutase ideedest, mis on mõjutanud tänapäeva arusaama pärandist, põlisidentideedist ning inimese ja looduse suhetest
Läänemere aladel.
Arheoloogiliste artefaktide, lingvistika, etnograafia ja folkloori erialadevahelise uurimise põhjal väitis Gimbutas, et eelajalooline Euroopa kultuur oli naisekeskne ja ülistas emajumalannat kui elu andjat. Vaimset ühtekuuluvustunnet väljendati kunstipäraselt keerulise sümbolite süsteemi ja rohkete rituaalsete esemete kaudu. Loodust ja keha, eriti naise keha, austati Euroopas kümneid tuhandeid aastaid. Naise positsioon oli eriti tugev Ida- ja Kesk-Euroopa ühiskondades, mis tänasel hetkel pole enam nii märgatav.
Näitus „Breathing through the eyes“ käsitles poeetiliselt meie olemuse habrast materiaalsust, läbipõimunud identiteeti, muutuste kulgu ja uut keskkonnateadlikkust. Gimbutas, kes oli avanud eelajaloo aarete laeka, julgustas uskuma rahumeelsesse ellu – tooma tagasi allasurutud, kuid hädavajalikud elemendid, nagu maa, keha ehk tervis, naiselikkus ja alateadvus. Osalevad kunstnikud jagasid isiklike lugude kaudu uskumusi ja kogemusi, mis peegeldasid Gimbutase iidse sümbolismi teooria mõju.
Näitus suunas mõtlema, milline näeks välja jumalannasid austav maailm, kus tähtsustatakse loodushoidu, elu eest hoolitsemist ja sõjapidamise hülgamist. Kas see teoreetiline idee saaks meie tulevikuühiskonna materiaalsesse reaalsusesse üle kanduda?
L’Atlas Gallery 4 Cour de l'Ie Louviers, 75004 Pariis
T–L, 12.00–19.00
Tasuta sissepääs
Fotod: https://roots2routes.org/projects/breathing-through-the-eyes/
Lisaks toimusid 2023. aastal mitmed ettevalmistused järgmiseks aastaks, sealhulgas näitus Draakoni galeriis Tallinnas, näitus MO muuseumis
Kommentaarid (0)