EESTI KLIINILISTE LOGOPEEDIDE KUTSELIIT hetkeolukord
Juba 1707 inimeseni on jõudnud selle ettevõtte bränding ja tema tegevusi jälgib 1 Storybooki kasutaja. Ettevõttele hinnanguid antud ei ole ja kommentaarid puuduvad samuti.
Tegevusaruanne 2023
Eesti Kliiniliste Logopeedide Kutseliit (EKLK, Kutseliit) on tervishoiusüsteemis töötavaid tervishoiuteenuse osutaja tegevusloal registreeritud logopeede esindav ametiühing.
2023. aastal jätkas EKLK juhatus tööd Kutseliidu põhikirjaliste eesmärkide täitmiseks.
Kutseliiduga liitus uusi liikmeid. Tähtsamad tegevused olid seotud tervishoius töötavaid logopeede puudutavate seadusemuudatuste arutelude ja kohtumistega Sotsiaalministeeriumis jm ning kollektiivleppe läbirääkimistel osalemiseks vajalike ettevalmistustega. Osaleti esmatasandi tervishoiu arengukava 2035 aruteludel.
2023. aasta 1. oktoobrist jõustus TTKS muudatus (RT I, 20.03.2024, 4), mille alusel on on logopeedilist ravi osutav logopeed võrdsustatud tervishoiutöötajaga. Tingimuseks on, et logopeed osutab ravi ning tema nimi on kantud Tervishoiukorralduse infosüsteemi. Kuna EKLK liikmeks saavad olla vaid TK infosüsteemis olevad logopeedid, siis puudutab seadusemuudatus kõiki EKLK liikmeid. Seadusemuudatusega on nüüdsest eristatud haridus- ja tervishoiusüsteemis töötavad logopeedid.
Ambulatoorselt on logopeedil õigus ravi osutada iseseisvalt, olla raviarve omanik ning edastada epikriise digilukku. Tegemist on tervishoius töötavate logopeedide jaoks olulise muudatusega, kuid paraku 2023. aastal logopeedilise ravi osutamiseks meditsiiniliste ja kliiniliste teadmiste omandamise nõuet ei kehtestatud. Nõudeks on seatud logopeedi kutse olemasolu. EKLK on jätkuvalt seisukohal, et nõuet ei saa aktsepteerida, sest kutse antakse koos haridusteaduste magistri diplomiga. Seega tõendab ka kutse haridusteaduste spetsialisti pädevust. Ravitööks on aga vajalikud süvendatud meditsiinialased ja kliinilised akadeemilised teadmised, mida logopeedi haridus ega kutse täna ei tõenda.
Kuna Eesti logopeedid on pedagoogilise haridusega, siis on vajalik neile tervishoiusüsteemis töötamiseks ning ravi osutamise võimekuse saavutamiseks luua meditsiinialane ja kliiniline süsteemne täiendkoolitusprogramm. EKLK jätkab ka järgmisel majandusaastal tööd selleks, et logopeedilise ravi osutamise õigus laieneks vaid logopeedidele, kellel on magistriharidusele lisaks omandatud meditsiinilised ja kliinilised teadmised riiklikult reguleeritud täiendõppeprogrammi läbides (nt kliinilise logopeedia mikrokraad).
2023. aastal keskenduti järgmise perioodi (2025–2026 aasta) tervishoiuvaldkonna kollektiivleppe läbirääkimiste ettevalmistuste tegemisele, mille käigus alustati sügisel kohtumistega praeguse lepingu töötajate osapooltega. Kohtumised olid informatiivsed ning osapooled tunnustasid
Kutseliidu püüdlusi kollektiivleppe läbirääkimistel osalemiseks.
2023. aastal EKLK koolitusi ei korraldanud, sest tervishoiutöötajaga võrdsustatud logopeedi teadmised vajavad süsteemse meditsiinialase ja kliinilise täiendõppe rajamist. EKLK peab oluliseks ja efektiivseks teadmiste omandamist akadeemiliselt ja süsteemselt, mitte üksikute täiendkoolitustena.
EKLK jätkab põhikirjalist tegevust ning koostööd ametkondade ja ministeeriumitega. 2024. aastal on Kutseliidu kindel eesmärk osaleda tervishoiuvaldkonna kollektiivleppe läbirääkimistel ning kohtumistel ja aruteludel tervishoiusüsteemi logopeede puudutavate tervishoiupoliitiliste otsuste kujundamisel.
Kommentaarid (0)