NORDIC INSTITUTE FOR INTEROPERABILITY SOLUTIONS MTÜ
Tegevuslugu
Ettevōtte juhtkond, meeskond ja kontaktid
NORDIC INSTITUTE FOR INTEROPERABILITY SOLUTIONS MTÜ hetkeolukord
Juba 307 inimeseni on jõudnud selle ettevõtte bränding ja tema tegevusi jälgib 2 Storybooki kasutajat. Ettevõttele hinnanguid antud ei ole ja kommentaarid puuduvad samuti.
Tegevusaruanne 2023
®
Andmevahetuskiht X-Road 2023. aastal oli MTÜ Nordic Institute for Interoperability Solutions (edasipidi NIIS) kõige olulisem saavutus X-Roadi tulevikunägemuse selgitamine, mis avab uusi võimalusi ja suurendab X-Roadi potentsiaali Euroopa Liidus. Praegune X-Road 7 on kogunud tehnilist pärandit, mis vajab tähelepanu, ning muutused Euroopa ja ülemaailmses andmevahetuskeskkonnas viitavad vajadusele laiemate piiriüleste andmevahetusvõimaluste järele.
2022. aasta detsembris avaldas NIIS koostöös Soome Innovatsioonifondiga Sitra Euroopa Interoperability Landscape Report'i. Tartu Ülikooli teadlased jõudsid järeldusele, et X-Road saab oma peamise eesmärgi - turvalise riikliku või piirkondliku andmevahetuskihi - täitmisel hästi hakkama, kuid võib põhjustada ühilduvusprobleeme teiste riikide või piirkondade süsteemidega. See järeldus ajendas NIIS-i meeskonda edasisteks uuringuteks ja X-Roadi tuleviku tegevuskava ning alternatiivsete lähenemisviiside planeerimiseks.
Euroopa Liidu andmestrateegia eesmärk on luua EL-ist andmepõhise ühiskonna liider, luues andmete ühtse turu, austades täielikult Euroopa privaatsuse, andmekaitse ja konkurentsipoliitika seadusi. Usaldusväärne andmete jagamine nõuab uusi tehnilisi, juhtimis- ja ärilahendusi ning andmeruumid vastavad kõige paremini nendele vajadustele, pakkudes pehmet infrastruktuuri, mis võimaldab usaldusväärset ja sujuvat andmevoogu organisatsioonide vahel.
2023. aasta septembris kogunesid NIIS-i liikmete esindajad Reykjavikis, Islandil, et arutada X-Roadi tootestrateegiat. Tulemuste põhjal koostas
NIIS X-Road 8 tootevisiooni. Pärast põhjalikku uurimistööd ja disaini valmistus NIIS 2023. aasta jooksul, et implementeerida aastal 2024 väikesemahuline prototüüp X-Road 8 kontseptsiooni tõestamiseks eesmärgiga valideerida tootevisioon ja vajadusel seda kohandada.
Tarkvara väljalasked aastal 2023
Märtsis andis NIIS välja X-Road Metrics 1.1.0 ja oktoobris X-Road Metrics 1.2.0. X-Road Metrics on tööriist X-Roadi ökosüsteemist aruandlusandmete ja mõõdikute keskseks kogumiseks, salvestamiseks ja analüüsimiseks.
Mais andis NIIS välja MISP2 2.9.0. MISP2 on veebirakendus, mis loob veebipõhise portaali, pakkudes lihtsat viisi
X-Roadi kaudu andmete päringute tegemiseks.
Juunis andis NIIS välja X-Road 7.3.0 ja detsembris X-Road 7.4.0.
Juunis andis NIIS välja Harmony Access Point 2.0.0, augustis Harmony Access Point 2.1.0 ja oktoobris Harmony Access Point 2.2.0.
Augustis andis NIIS välja Harmony SMP 2.0.0 ja 2.1.0.
Rahvusvaheline koostöö
Juunis esindas tegevjuht NIIS-i Gaia-X Ordinary General Assembly-il.
NIIS osales aasta jooksul Gaia-X Data Exchange Services töörühmas. NIIS kohtus ka mitme Gaia-X-ga seotud delegatsiooniga, kes soovisid rohkem teada saada X-Roadi kohta.
Alates juunist osales NIIS Data Space Support Center (DSSC) Dataspace Connectors and Access and Usage Policy Enforcement ekspertrühmades.
Tegevused teadustöö valdkonnas
Jaanuaris alustas NIIS uurimisprojekti Helsingi Ülikooliga, mille eesmärk oli uurida X-Roadi keskkonnasäästlikkust. Projekti tulemusel valmis aruanne. Uuring keskendus järgmistele teemadele: (cid:127) X-Roadi tarkvaraarendusprotsessi keskkonnamõjude hindamine ja parendusvõimaluste avastamine (cid:127) X-Roadi keskkonnajalajälje hindamine (cid:127) X-Roadi süsinikujalajälje mõõtmine tegelikes tegevuskeskkondades võrreldes X-Roadi heitkoguste kalkulaatori hinnangutega
NIIS viis aasta jooksul läbi sisemisi uurimistegevusi, mis keskendusid tehnilistele teemadele, nagu X-Roadi turvalisuse parandamine ja arhitektuuri optimeerimine. Mõned tulemused kasutati uue X-Roadi keskserveri arendamisel, teisi kasutatakse tulevikus.
Jaanuaris uuris X-Roadi arendusmeeskond võimalusi Akka asendamiseks alternatiivse lahendusega, mis võimaldaks turvaserveri või keskserveri paigalduse erinevate kohalike tarkvarakomponentide omavahelist suhtlust. Uuringu tulemusena koostati erinevad võimalused ja soovitused asenduseks.
NORDIC INSTITUTE FOR INTEROPERABILITY SOLUTIONS MTÜ kontaktid
Ettevõtte suurimad koostööpartnerid
Lisa uus koostööpartner
Dropdown
Esita kaebus
Vali kommentaari tunnus, mida arvad, et see sisaldab:
Soovid teatada sobimatust kommentaarist.
Kas oled kindel?
Kas oled kindel, et soovid artikli kustutada?