SANATOORIUM TERVIS AS hetkeolukord
Juba 5108 inimeseni on jõudnud selle ettevõtte bränding ja tema tegevusi jälgib 52 Storybooki kasutajat. Keskmiselt on ettevõtet hinnatud 4,4 punktiga ja kommenteeritud 300 korda.
Tegevusaruanne 2023
AS Sanatoorium Tervis tegevusaladeks on sanatoorne taastus- ja kuurortravi, spaa-lõõgastuspakettide pakkumine, rehabilitatsiooniteenuse osutamine, külastajate majutamine, toitlustamine ning reisikorraldus, puhke- ja kultuuriteenused, jaekaubandus ning seminaride, konverentside korraldamine. 2023. a. töötas AS Sanatoorium Tervis kontsernina, ettevõte omab 100% tütarfirmana OÜ Tervise Paradiisi.
Prognoositult kujunes 2023. aastast ettevõtte jaoks väga keeruline periood.
2023. a. mõjutas üleüldist ettevõtluskeskkonda piirkonnas kõige rohkem tõsiasi, et Ukrainas 2022. aasta alguses Venemaa provotseerimatu ja maailmavallutusliku tagamõttega käivitatud kallaletungi tagajärjel möllav täiemahuline sõda ei näita mingisuguseid vaibumise märke. Aina rohkem mõjutab inimeste (tarbimis)käitumist hirm, et tsiviliseeritud maailm ei tule toime röövelliku Venemaa ohjeldamisega ja et konflikti edasine laienemine ei olegi võimatu.
Prognoositult oli teada, et kõigi tähtsamate kulupositsioonide hüppelised kasvud jõuavad ettevõtte finantsaruannetesse reaalsete numbritena peamiselt just 2023. majandusaasta jooksul. Nii ka tegelikkuses juhtus - aastases võrdluses kasvasid peamised/olulised kulupositsioonid alljärgnevalt: vesi ja kanalisatsioon 25%, elektrienergia kulu 35%, tööjõukulu 20% ja soojusenergia kulu lausa 50%. Seda kõike lisaks juba 2022.
aasta teises pooles toimunud kiiretele tõusudele.
Erinevate energiahindade kasvu mõju ei jõudnud ettevõtteni mitte ainult läbi otseste energiakandjate hinna tõusu. Kuna energiahind mõjutab kõiki majanduselus osalejaid, siis samamoodi kiires tempos jätkasid tõusmist sisse ostetavate kaupade ja teenuste hinnad. Sisuliselt kallinesid 2023. aasta jooksul jätkuvalt ettevõtte jaoks kõik sisse ostetavad teenused ja kaubad. Kogu ärikulude kasvuprotsent aastases võrdluses oli kokku 17%.
Lisaks ärikuludele ei jäänud paigale ka finantskulud. Euroopa Keskpanga rahapoliitika tõttu toimunud EURIBORI/laenuintresside samuti hüppeline kasv kasvatas seda positsiooni aastases võrdluses ei rohkem ega vähem kui 161%!
Kõnealused kasvuprotsendid olid määras, millisele tasakaalustava äritulude kasvu saavutamine osutus paraku turuolukorda ja üldist makroökonoomilist situatsiooni arvestades ebareaalseks. Äritulud kasvasid 2023. majandusaastal tervikuna 4%, sealhulgas aga langes majutuse- ja majutuspakettide müük 1%, vabaajakeskuse teenuste müük kasvas 8%, toitlustuse tulud kasvasid 12% ja ravi- ja spaateenuste müük kasvas 24%.
Eriti vastuoluline oli 2023. aasta esimese poolaasta jooksul tööjõuturg ja tööjõukulude liikumine. Kuigi arusaam seiskunud või lausa langevast majandussituatsioonist Eestis oli nii statistikas kui ka massimeedia kajastustes juba mõnda aega näha, toimus samal ajal endiselt kiire palgaootuste kasv. Ettevõtte jätkusuutliku tegevuse kindlustamiseks ei olnud väga kitsaks jäänud tööjõuturul teisi valikuid kui minna olemasoleva tööjõu hoidmiseks ja uute töötajate leidmiseks hüppeliste palgakasvudega kaasa.
Teatud tööjõupositsioonides on kohaliku tööturu olukord aga lausa selline, kus ka palganumber ei lahenda enam tööjõu saadavuse problemaatikat, vastavat ametit pidada soovivaid inimesi vajalikus mahus tööjõuturul enam lihtsalt ei ole. Mitmetes ametipositsioonides peab töötajate leidmiseks ettevõte ise läbi viima ka vastava ameti koolituse alustades sisuliselt ametioskuste nulltasemelt.
Prognoosimatute kuid ettevõtte majandustegevusele negatiivset mõju omanud sündmustena tuleb nimetada Eesti spaa-ettevõtlust tervikuna räsinud legionella bakteri paanikat massimeedias aasta teises kvartalis.
Klientide poolt veedetud ööd vähenesid aastases võrdluses 110 189 pealt (2022) 94 701 öö peale (2023). Siinjuures on võimalik leida aga ka positiivset – kuigi kogu klientide poolt veedetud ööde arv kukkus tuntavalt (2022. aasta numbritesse andis suure panuse Ukraina sõjapõgenike majutamine) näitasid siiski kena kasvuprotsenti Soome, Rootsi ja Läti klientide poolt veedetud ööd.
Ettevõtte likviidsusele omas positiivset mõju tütarettevõtte OÜ Tervise Paradiisi dividendimakse, mida omakorda võimaldas OÜ Tervise Paradiisi poolt 2022. aastal tehtud äärmiselt edukaks kujunenud elektrienergia tulevikutehingu ost ja hilisem müük.
Käibevahendite mahu positsioonis on ettevõtte hoidnud läbi aastate konservatiivset joont (pigem rohkem kui vähem) ja seetõttu säilitas ettevõte lahjade majandustulemuste kiuste korraliku likviidsuse. Pikas perspektiivis on säilinud ka usk ärimudelisse ning majandussituatsiooni pöördumisse tulevikus, mistõttu julges ettevõtte juhtkond ja nõukogu teha 2023. aasta lõpus ka investeerimisotsuseid.
Aasta viimases kuus sõlmis AS Sanatoorium Tervis lepingud 3. majutuskorpuse numbritubade (superior toad korrustel 2-3) renoveerimisprojekti lõpetamiseks rahalises kogumahus üle 400 tuhande euro. Tööd ise on planeeritud algama 2024. aasta jaanuaris. Kogu projekt sai alguse rohkem kui aasta tagasi – esimeses etapis renoveeriti 3. majutuskorpuses 4.-6. korruse superior toad.
Aasta viimases kuus sõlmis ka OÜ Tervise Paradiis lepingud hotelli sviitide täielikuks renoveerimiseks rahalises kogumahus üle 400 tuhande euro. Tööd on planeeritud algama samuti 2024. aasta jaanuaris.
2023. aastal teenis AS Sanatoorium Tervis kontsern äritulusid 13 406 351 eurot ning puhaskasumit 140 505 eurot. Kontserni keskmine töötajate arv oli 285 ning nende palgakulu koos sotsiaalmaksuga oli 5 546 915 eurot.
Kommentaarid (0)