HEIDELBERG MATERIALS KUNDA AS hetkeolukord
Juba 6138 inimeseni on jõudnud selle ettevõtte bränding ja tema tegevusi jälgib 186 Storybooki kasutajat. Keskmiselt on ettevõtet hinnatud 4,6 punktiga ja kommenteeritud 38 korda.
Tegevusaruanne 2023
Sissejuhatus
Heidelberg Materials Kunda AS (HMK/ettevõte) on 1992. aastal asutatud ettevõte, mille põhitegevuseks on tsemendi ja killustiku tootmine ning müük. HMK omanikud on Heidelberg Materials Grupp (ka HM Grupp) 75% ja CRH Grupp 25%, mis mõlemad on rahvusvahelised juhtivad ehitusmaterjalide tootjad ja müüjad.
HeidelbergCement Grupp teatas 20.09.2022 vana kaubamärgi "HeidelbergCement" asendamisest uuega "Heidelberg Materials".
2023 sai uue nime ka endine Kunda Nordic Tsement, mis nüüd on Heidelberg Materials Kunda AS, kõik muud rekvisiidid ja andmed jäid samaks.
Müük 2023 jätkus Eestis ehitusmahu kahanemine inflatsiooni ja hinnatõusu surve all ning vähenes ka ehitusmaterjalide müük. Ukraina sõda lisas riigi kaitsekulusid ja majanduse langus tingis eelarve kärpimise vajaduse. Üks kõige rohkem kannatanud sektoreid oli tee- ehitus.
Tsemendi müügimaht tonnides kahanes võrreldes eelneva aastaga 24%, põhjuseks ehitusmahtude üldine langus ja hinnatõus.
Tsemendi ekspordi osakaal müügis kahanes 6%-ni. Kogu killustiku müügimaht langes võrreldes eelneva aastaga 17%.
Graniitkillustiku müük langes rohkem ja lubjakivitoodete maht kahanes vähem. Peamine põhjus oli riigi väiksem teedeehituse maht, aga ka muu ehituse langus.
Jätkati põlevkivi müügiga. Põlevkivienergeetika maht vähenes seoses elektri hinna langusega tipust, aga müügileping täideti miinimum mahus.
Tootmine
Tsemendi tootmine vähenes müügiga samas suurusjärgus, aga killustiku tootmine veidi kasvas. Tootmiskulusid eelneval aastal kasvatanud elektrienergia hind stabiliseerus, kuid jäi ikkagi keskmiselt kõrgeks.
Jätkati põlevkivi kaevandamisega, et müügileping täita.
Investeeringud, projektid
Aasta investeeringute kogumaht oli 1 miljon eurot. Suuremad projektid olid 4. tsemendiveski korpuse ja voodri vahetus, radioaktiivne analüsaator ning greiferkraana kopp. Peale selle veel väiksemad asendusinvesteeringud, autode rent ja prügila maarendilepingu uuendamine.
Personal
Töötervishoiule pöörati väga tõsist tähelepanu. Arendati turvalist ja tervislikku käitumiskultuuri ettevõttes: viidi läbi koolitusi, koosolekuid ning toimus tööohutuspäev.
Ühtegi tööõnnetust aruandeperioodil ei olnud, ei oma töötajatega ega ka alltöövõtjatega. Ettevõte on 2024. a. märtsi seisuga tegutsenud üle 1873 päeva ilma tööõnnetuseta.
Ettevõttes on rakendatud integreeritud juhtimissüsteem, kuhu kuulub ISO 14001 (keskkond), ISO 9001 (kvaliteet), ISO 45001 (tööohutus) ja ISO 50001 (energia). Detsembris läbiti edukalt juhtimissüsteemide korraline audit.
Majandusaasta lõpuks jäi töötajate arv ettevõttes eelneva aasta tasemele, 87,5.
Tööjõukulud kokku olid 4 822 tuhat eurot (2022: 4 411 tuhat eurot).
Finants
Majandusaasta põhitegevuse müügikäive oli 37 794 tuhat eurot (2022. aastal 40 249 tuhat eurot). HMK 2023. aasta ärikasum oli 3 603 tuhat eurot (2022. aastal 1 658 tuhat eurot).
Ettevõte on varem olnud regulaarne dividendide maksja, kuid 2023. aastal väljamakseid ei tehtud.
2023. aastal mõjutasid HMK tegevust ja kasumlikkust eelmise aastaga võrreldes peamiselt kahanenud ehitusmaht. Elektri hinna kiire tõus, mis jõudis minna kõikidesse hindadesse, väljendudes kõrges inflatsioonis, peatus, aga jäi siiski kõrgele tasemele.
HMK tegevuse kasumlikkus on tundlik energia hinnamuutuste ja üldise hinnatõusu suhtes, kuid juhib seda riski oma lõpptoodete hinnastamise kaudu.
Riske juhitakse eelarve, HM Grupi juhendite järgimise ning erinevate õiguste ning piirmäärade seadmise kaudu. Krediidirisk on maandatud seeläbi, et laene ei anta. Likviidsusriski juhitakse rahavoo prognooside ja raha konversioonitsükli abil.
Kommentaarid (0)