ENEFIT POWER AS hetkeolukord
Juba 17 876 inimeseni on jõudnud selle ettevõtte bränding ja tema tegevusi jälgib 285 Storybooki kasutajat. Keskmiselt on ettevõtet hinnatud 4,4 punktiga ja kommenteeritud 74 korda.
Tegevusaruanne 2023
Enefit Power AS on Eesti ja kogu Baltikumi üks tähtsaimaid energiaettevõtteid ning ringmajanduse edendajaid. Enefit Power AS on 100% Eesti Energia AS-i omandis olev ettevõte, mille põhitegevus on põlevkivist, vedelkütuste kõrvaltootena tekkivast uttegaasist, jäätmepuidust ja rehvihakkest elektri- ja soojusenergia ning õli ja selle kõrvaltoodete (killustiku ja tuha) tootmine ja müük. Ettevõte veab ringmajanduse arengut Eestis, kasutades toorainena jäätmeid, näiteks jäätmepuitu ja vanu rehve, samuti tootes kõrvalproduktina teiste valdkondade jaoks toorainena killustikku ja tuhka.
Ettevõtte strateegiline eesmärk on areneda ajaloolisest põlevkivitööstusest ringmajandusel põhinevaks keemiatööstuseks. 2023. aastal algatati ettevõttes vanarehvide töötlemine tööstuslikus mahus. See on oluline samm teekonnal ringmajandusel põhineva keemiatööstuse poole.
Enefit Poweri koosseisu kuulusid 2023. aastal Narva karjäär, Estonia kaevandus, logistika, Balti elektrijaam, Eesti elektrijaam, Auvere elektrijaam ning vedelkütuste tehased Enefit 140 ja Enefit 280.
Oma tegevuses lähtub ettevõte Eesti Energia omaniku ehk riigi poolt kontsernile püstitatud ootustest: hoiab vähemalt 1000 MW reservvõimsust ja arendab keemiatööstuse kontseptsiooni. Reservvõimsuste hoidmine põhjustab ettevõttele märkimisväärse kulu.
Enefit Power AS-i majandusaasta on kalendriaasta ehk periood 1. jaanuarist 31. detsembrini.
1. aprillist 2023.a muutus nõukogu koosseis ning sinna kuuluvad Andrus Durejko (esimees), Marlen
Tamm, Raine Pajo ja Roland Müür. Eelmisest koosseisust jätkab Raine Pajo.
Aruandeperioodi 7. aprillini töötas juhatus neljaliikmelisena koosseisus juhatuse esimees Andres Vainola, energiamuundamise eest vastutav juhatuse liige Arles Taal, varahalduse eest vastutav Meelis Goldberg ja primaarenergia eest vastutav juhatuse liige Pavel Onuchak. Pärast Pavel Onuchaki lahkumist juhatusest 7. aprillil jätkas juhatus tööd kolmeliikmelisena.
Enefit Power AS-il on kolm sertifikaati: kvaliteedijuhtimissüsteemi ISO 9001:2015 standardi sertifikaat, keskkonnajuhtimissüsteemi ISO 14001:2015 standardi sertifikaat ning töötervishoiu ja tööohutuse juhtimissüsteemi ISO 45001:2018 standardi sertifikaat. Need kinnitavad, et ettevõte on edukalt rakendanud rahvusvahelise juhtimisstandardi nõudeid protsessides, mille puhul on toodete kvaliteet ja töötajate ohutus tagatud nii kvaliteedi- kui ka töötervishoiu ja tööohutuse juhtimissüsteemidega.
ISO 14001 sertifikaat tõendab, et ettevõte on usaldusväärne ja keskkonnasäästlik partner.
2023. aastal sai Enefit Power esimesena Eestis SURE-EU (SUstainable REsources) kolm sertifikaati, mis väljastati Eesti elektrijaamale, Balti elektrijaamale ja Auvere elektrijaamale. Sertifikaadid tõendavad, et ettevõte järgib nõudeid, mis on kehtestatud Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiviga (EL) 2018/2001 (11. detsember 2018) taastuvatest energiaallikatest toodetud energia kasutamise edendamise kohta (RED II), edendab kasvuhoonegaaside heitkoguste vähendamist, tagab kestliku maakasutuse, kinnitab oma koostööpartneritele ja klientidele, et toodab kestlikke tooteid, ning tagab sotsiaalse kestlikkuse.
Ettevõtte keemialabor on akrediteeritud rahvusvahelise laborite kvaliteedisüsteemi ISO 17025:2017 nõuete alusel.
Enefit Poweris on juurutatud ja rakendatakse varahalduse juhtimissüsteemi ISO 55001:2014 standardit ning Euroopa Liidu keskkonnajuhtimise ja keskkonnaauditeerimise süsteemi (EMAS).
Tootmine ja äritegevus
Juhitavad võimsused on endiselt strateegiliselt olulised varustuskindluse tagamiseks, kuid 2023. aastal pääsesid Enefit Poweri reguleeritavad hübriidjaamad turule märgatavalt vähem. Toodangu ulatusliku vähenemise peamine põhjus oli elektrihinna langus Eesti piirkonnas ja jätkuvalt kõrge CO2 hind.
Madalate hindade tõttu hoidis ettevõte energiaplokke valdavalt reservis ja töövalmiduses varustusekindluse tagamiseks. Narva piirkonnas asuvates juhitavates tootmisüksustes (koos Enefit-280) tootsime 2023. aastal 2,27 TWh elektrienergiat ehk 56% (2,87 TWh) vähem kui 2022. aastal. 0,7 TWh (üle 31%) juhitavates elektritootmisvõimsustes toodetud elektrienergiat oli toodetud alternatiivsetest kütustest (2022. aastal 0,8 TWh).
Kommentaarid (0)