EASTNINE BALTICS OÜ hetkeolukord
Juba 692 inimeseni on jõudnud selle ettevõtte bränding ja tema tegevusi jälgib 10 Storybooki kasutajat. Keskmiselt on ettevõtet hinnatud 4,5 punktiga aga kommenteeritud ei ole.
Tegevusaruanne 2023
Eastnine
Eastnine Baltics OÜ (endise nimega Baltic Cable Holding OÜ) on asutatud 2013. aastal ja kuulub Eastnine AB (publ) kontserni (endise nimega
East Capital Explorer AB). Eastnine AB on Rootsi kinnisvara ettevõte, mis on noteeritud Nasdaq Stockholmi börsil. Eastnine’i eesmärk on olla modernsete ning jätkusuutlike kontori- ja logistikahoonete pikaajaline pakkuja parimates asukohtades Balti riikides ja Poolas.
Eastnine Baltics OÜ 100% tütarettevõteteks on Lätis asuv Eastnine Latvia SIA ja Leedus tegutsev Eastnine Lithuania UAB ning Eastnine Prop1
OÜ (Eesti ettevõte, tegevus hetkel puudub). Seisuga 31.12.2023 kuulus Eastnine gruppi kuuluvatele ettevõtetele 183 tuhat ruutmeetrit (2022: 183 tuhat ruutmeetrit) renditavat pinda, millest 144 tuhat ruutmeetrit Eastnine Baltics OÜ tütarettevõtjatele Lätis ja Leedus. Eastnine gruppi kuuluvate ettevõtete rendipindade turuväärtus on aasta lõpu seisuga ca 574 miljonit eurot (2022: 606 miljonit eurot). 2023. aasta jooksul
Eastnine Baltics OÜ tütarettevõtjate poolt kinnisvara ei omandatud (2022: omandati Vilniuses ja Riias kokku 0 miljoni euro eest). Ettevõtte finantspositsioon on tugev ning järgnevatel aastatel on kavas jätkata kontori- ja logistikahoonete omandamist Balti riikides ja Poolas.
Turu ülevaade 2023. aastat iseloomustas kõrge inflatsioon, piirav rahapoliitika ja majanduslangus ning geopoliitiline pinge kogu maailmas jätkus. Aasta keskmine inflatsioon ulatus Poolas 10,9 protsendini, Lätis 9,1 protsendini, Leedus 8,7 protsendini ja eurotsoonis 5,4 protsendini, mis oli küll tunduvalt madalam kui aasta varem, kuid ületas siiski keskpanga eesmärke.
Seetõttu on Euroopa Keskpank ja teised keskpangad jätkanud intressimäärade tõstmist kogu aasta vältel, mille tagajärjel on enamik majandusi stagneerunud. SKT reaalkasv oli nii Eastnine’i turgudel kui ka euroalal tervikuna nullilähedane.
Kuigi Venemaa sõda Ukrainas jätkub ning Iisraeli ja Hamasi vaheline sõda Gazas kerkib esile uue geopoliitilise tulipunktina, jätkub inflatsiooni alanemine eeldatavasti ka 2024. aastal, mis tähendab lühitulevikus tõenäolist intressimäärade alanemist ja majanduse taastumist.
Intressi- ja laenuturud
Euroopa Keskpank tõstis aasta jooksul oma kõige olulisema intressimäära, hoiuseintressi, nelja protsendini. Säilinud intressitase on kaasa toonud kinnisvaraettevõtete finantseerimiskulude järsu kasvu. 2023. aasta lõpus alustas turg hinnakujundust alandatud intressimääradega.
Viieaastane swap, mis on kinnisvaraturu jaoks väga oluline meede ning mis kujutab endast viieaastase laenu intressi fikseerimise kulusid, langes eurodes nomineeritud laenude puhul ligikaudu 2,50 protsendini pärast seda, kui see oli jäänud vahemikku 3,00- 3,50 protsenti umbes aastaks.
Ligipääs pangafinantseeringule on olnud hea, vähemalt kvaliteetse kinnisvara puhul. Madalama kvaliteediga kinnisvara refinantseerimine võib olla keeruline, kuna laenuandjad on arendusprojektide suhtes piiravad.
Tehinguturg
Rekordiliselt kõrged intressimäärad summutasid tehinguaktiivsuse kinnisvaraturul 2023. aastal rekordiliselt madalale tasemele – nii globaalselt kui ka Ida-Euroopas. Paljud investorid jäid intressituru suure ebakindluse tõttu täielikult kõrvale, samas kui vähestel aktiivsetel investoritel oli raskusi õige hinnataseme leidmisega. Samal ajal keskendusid paljud investorid olemasolevate portfellide refinantseerimisele, mitte omandamisele.
Baltikumis tehingumahud ei olnud oluliselt mõjutatud. 2023. aastal vahetasid omanikku umbes 700 miljoni euro väärtuses kinnistuid võrreldes miljardi euroga, mille väärtuses viimastel aastatel väikesel Baltikumi turul tehinguid on tehtud. Osaliselt on see seletatav sellega, et statistikat mõjutavad üksikud tehingud, osalt aga nende turgude väike sõltuvus väliskapitalist. 2023. aastal jätkasid investeeringute tegemist mitmed regionaalselt keskendunud fondihaldurid. Kontorisegmendis tegi suurema ostu Leedu ettevõte Lords LB Asset Management, mis omandas
Vilniuses ligikaudu 100 000 ruutmeetri suuruse kontoripargi Põhjamaade kontoriomanikult Technopoliselt. Pärast aasta lõppu loovutas
Technopolis enamusosaluse nende Tallinna kontoripargis Eesti vähemusomanikule Mainorile.
Kinnistute tootlusnõuded tõusid 2023. aastal laias laastus kõigis kinnisvarasegmentides ja kõikidel turgudel. Eastnine'i regioonis on parimate büroopindade tulunõue hinnanguliselt tõusnud 100–150 punkti võrra, kuna intressimäärad hakkasid 2022. aastal järsult tõusma, ning nii
Vilniuses kui Riias 6,50 protsendini.
Üüriturg
Samal ajal kui tootlusnõuded on korrigeerimisel, on üüritasemed tõusnud ka Eastnine'i turgudel. See ei kehti ainult olemasolevate rendilepingute kohta, mida indekseeritakse inflatsiooniandmete alusel.
Üha kõrgematel tasanditel sõlmitakse ka uusi üürilepinguid, tõsi küll, seda ainult kesksetes asukohtades asuvates kaasaegsetes büroopindades.
Kommentaarid (0)