Rando Maisvee: töötajate konkurentsipiirangud Eestis nii pea ei kao
Tööandjate ja töötajate vaheline konkurentsipiirang on töölepingutes laialdaselt kasutatav vahend, mis võimaldab tööandjatel kaitsta oma majanduslikke huve ja ärisaladusi. Eestis on konkurentsipiirangud seaduslikud ja nende kasutamine jätkub, hoolimata rahvusvahelistest arengutest, kus selliseid piiranguid on asutud seaduse jõuga keelustama. Miks need piirangud Eestis nii pea ei kao?
Konkurentsipiirangute roll ja vajadus
Eesti seadus võimaldab tööandjal ja töötajal leppida kokku, et töötaja ei tööta pärast töösuhte lõppemist tööandja konkurendi juures või ei tegutse samal majandus- või kutsetegevuse alal. See on oluline tööandja majandusliku huvi kaitseks, vältimaks ärisaladuste ja strateegilise teabe lekkimist. Vandeadvokaat Rando Maisvee rõhutab, et sellised piirangud on Eestis tavaline praktika ja neid ei ole plaanis lähitulevikus kaotada.
Rahvusvahelised suundumused ja Eesti
Kuigi Ameerika Ühendriikides on konkurentsipiirangud sattunud suure tähelepanu alla ja nende keelustamist kaalutakse, Eestis selliseid samme ei plaanita. Ameeriklaste hinnangul parandab konkurentsipiirangute keelamine innovatsiooni ja majanduskasvu. Nad usuvad, et see võib tuua kaasa märkimisväärse arvu uusi patente ja ettevõtteid ning tõsta töötajate sissetulekuid. Suurbritannias on samuti kaalumisel konkurentsikeelu tingimuste muutmine töötajatele soodsamaks, kuid need muudatused ei jõustu tõenäoliselt enne valimisi.
Teised vahendid töötajate liikuvuse piiramiseks
Eestis kasutatakse konkurentsipiirangute kõrval ka teisi vahendeid töötajate liikuvuse piiramiseks ja investeeringute kaitsmiseks. Näiteks võivad tööandjad pakkuda töötajatele osalusoptsioone, laene, konfidentsiaalsustingimusi või leppida kokku koolituskulude hüvitamises enneaegse töölt lahkumise korral. Samuti on levinud ettevõtjate vahelised (paberil vormistamata) kokkulepped konkurendi töötajate värbamisest hoidumiseks või palgataseme hoidmiseks.
Ettevaatlikkus on vajalik
Tööandjad peaksid olema ettevaatlikud, sest sellised kokkulepped võivad sattuda kartellikontrolli alla, kui need ei reguleeri töösuhteid ametiühinguga. Konkurentsiamet on selgitanud, et kokkulepped mitte konkureerida töötajate pärast on käsitletavad kokkulepetena, mis kahjustavad konkurentsi, kuna töötajad või nende kulud on üks konkurentsiparameetritest, mis võimaldavad ettevõtjatel efektiivsemalt omavahel konkureerida.
Konkurentsipiirangud ja Eesti seadus
Eesti töölepingu seadus sätestab täpsed nõuded töötajaga sõlmitavale konkurentsipiirangule ja nende järgimata jätmise puhuks näeb seadus ette piirangu tühisuse. Eesti kohtupraktikat võib pidada liberaalseks, kus piirangute kehtivust eeldatakse. Riigikohus on rõhutanud, et konkurentsipiirangu kokkulepete puhul ei saa mõistlikult järeldada, et pooled sõlmivad selliseid lepinguid soovides, et need ei kehtiks mitte kunagi.
Tuleviku väljavaated
Kuigi rahvusvahelised muutused võivad lõpuks mõjutada ka Eesti praktikat, ei ole lähitulevikus oodata töötajatega sõlmitavate konkurentsipiirangute keelustamist. Konkurentsipiirangute kaotamine avardaks ettevõtjatevaheliste tööturgu piiravate kokkulepete sõlmimise võimalusi, kuid hetkel ei ole see meie majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumis päevakorras.
Seega, Eestis jätkub konkurentsipiirangute kasutamine tööandjate ja töötajate vahel, et kaitsta ettevõtete majanduslikke huve ja ärisaladusi. Samal ajal peavad ettevõtjad olema ettevaatlikud ja järgima seaduse nõudeid, et vältida võimalikke õiguslikke probleeme.
Kommentaarid (0)