6 müüti depressioonist, mida peaksid teadma – Kogemusnõustaja vaatenurk
Depressioon on keeruline ja sageli alahinnatud seisund, millest ei räägita piisavalt avatult. Kui oled selle ise läbi elanud, mõistad, kui keeruline on seda täielikult edasi anda, eriti kui sind ümbritsevad eksiarvamused ja müüdid. Allpool lükkame ümber kuus levinud müüti depressioonist ning jagan isiklikke kogemusi, et anda selgem arusaam sellest, mida depressioon tegelikult tähendama võib.
1. Sa oled lihtsalt laisk
Müüt: Inimesed arvavad tihti, et depressiooniga inimene on lihtsalt laisk. Kui sa ei taha voodist välja tulla ega midagi teha, näib see kõrvaltvaatajale puudusena soovist pingutada.
Tegelikkus: Depressioon ei ole lihtsalt laiskus. Isegi kõige lihtsamad igapäevaülesanded – nagu voodist tõusmine või hambapesu – võivad depressioonis olles tunduda mäetippu vallutamisega võrreldavad. Energiat on äärmiselt vähe ja kõik tegevused tunduvad mõttetud. Mina ise õppisin enda väikseid võite hindama – iga päev, kui ma sain voodist välja, oli see minu jaoks suur saavutus, mida tunnustada.
2. "Mõtle positiivselt"
Müüt: Üks levinud soovitus on "mõtle positiivselt". Arvatakse, et positiivne mõtlemine võib kiirelt ja kergesti muuta depressiooniga inimese enesetunnet.
Tegelikkus: Positiivne mõtlemine on oluline, aga see ei ole imerohi. Depressiooniga inimesena mõistsin, et kõikide tunnete – nii halvad kui head – vastuvõtmine ja mõistmine on kriitilise tähtsusega. Positiivne mõtlemine peab olema toetatud tegudega, mis aitavad luua paremat elu ja vaimset heaolu. Tundeid ei saa lihtsalt "ära mõelda" – neid tuleb töödelda ja aktsepteerida.
3. Endiseks inimeseks tagasi saamine
Müüt: Paljud arvavad, et depressioonist taastudes naaseb inimene täielikult oma varasema elu juurde ja olemusse.
Tegelikkus: Depressioonist taastudes ei saa sa lihtsalt "tagasi minna" sellele, kes olite enne. Depressioon õpetab palju enda kohta ja sageli avastad, et vana mina ei olnud tegelikult kõige parem versioon endast. Muutus on osa tervenemise protsessist. Minu enda kogemus näitas, et see, kes ma olin enne, ei olnud ideaalne ja uusi harjumusi ja teadmisi on olulisem arendada kui vana mina taastamine.
4. Olen kõike proovinud, aga miski ei aita
Müüt: Tihti öeldakse, et kui midagi ei aita, siis oledki lootusetus olukorras.
Tegelikkus: Kui ma tundsin, et olen kõike proovinud, kuid ei saanud soovitud tulemusi, mõistsin, et see ei tähenda, et olen kõik proovinud, vaid pigem et ma ei olnud piisavalt paindlik või valmis katsetama uusi lähenemisviise. Tagasilangus on osa protsessist ja igast ebaõnnestumisest õpitakse. Minu kogemus näitas, et uuesti proovimine ja erinevate meetodite katsetamine on hädavajalik, et leida toimivad lahendused.
5. Ainult ravim teeb terveks
Müüt: Ravimid nähakse sageli ainukese lahendusena depressioonile.
Tegelikkus: Ravimid võivad aidata sümptomeid maandada, kuid need ei ole ainus lahendus. Depressiooni ravimine hõlmab ka enesetöötlust, teraapiat ja eluviisi muutusi. Ravimite eesmärk on anda sulle võimalus tegutseda, mitte olla ainus lahendus. Minu enda kogemus näitas, et ravimite abil saadud kergendus võimaldas mul keskenduda enesetöötlemisele ja elustiili muutmisele, mis on tervenemise oluline osa.
6. Mul pole mõtet kellelegi rääkida, sest keegi ei mõista mind
Müüt: Paljud tunnevad, et nad ei saa oma probleemidest rääkida, sest teised ei suuda neid mõista.
Tegelikkus: Oma tunnete jagamine võib olla äärmiselt raske, kuid see on oluline samm tervenemise teel. Alati ei ole kerge olla haavatav, kuid teistega rääkimine võib pakkuda toetust ja uusi perspektiive. Minu kogemus näitas, et isegi kui alguses tundus rääkimine hirmutav, oli see vajalik samm enda mõistmise ja toetuse leidmiseks.
Kokkuvõte
Depressioon on keeruline seisund, mis vajab mõistmist ja empaatiat. Iga inimene kogeb seda omamoodi, kuid müüdid ja valeinfo võivad raskendada toetuse pakkumist ja isiklikku võitlust. Loodan, et need selgitused ja isiklikud kogemused aitavad paremini mõista depressiooni ja toetada neid, kes sellega võitlevad. Kui vajad abi, ära kõhkle küsida – jagatud mure on pool mure vähem.
Kui tunned, et vajad professionaalset nõu või tuge, võta minuga ühendust tervevaim.ee. Oleme siin, et aidata.
Kommentaarid (0)