EESTI KALATOOTJATE KESKÜHISTU TÜH
Tegevuslugu
Ettevōtte juhtkond, meeskond ja kontaktid
EESTI KALATOOTJATE KESKÜHISTU TÜH hetkeolukord
Juba 3610 inimeseni on jõudnud selle ettevõtte bränding ja tema tegevusi jälgib 119 Storybooki kasutajat. Ettevõttele hinnanguid antud ei ole ja kommentaarid puuduvad samuti.
Tegevusaruanne 2023
Eesti Kalatootjate Keskühistu (edaspidi Keskühistu) on Tulundusühistu, mille liikmeks on tunnustatud kilu ja räime tootjaorganisatsioonid, mis tegelevad tööstusliku kalapüügiga ja kala töötlemisega. Eesti Kalatootjate Keskühistu liikmeteks on: Eesti Kalapüügiühistu, Eesti Kutseliste
Kalurite Ühistu ja Eesti Traalpüügi Ühistu.
Keskühistu eesmärgiks on ühistusse kuuluvate tootjaorganisatsioonide ühist huvi pakkuvate tegevuste koordineerimine ja arendamine ning väheväärtusliku kala töötlemine. 2023.aasta oli viies täisaasta Keskühistu Paldiski kalajahu ning kalaõli tehase töös.
Aasta kulgedes viidi läbi kolm suuremat investeeringut.
(cid:127) Täiendati valmistoodangu mahutiparki õli osas kahe täiendava mahutiga a 60 kuupmeetrit, mis võimaldab paindlikumalt reageerida turu vajadustele, st tarnida korraga suuremaid koguseid ning vähendada „sundmüüki“ mis seni tulenesid olukorrast, kus olemasolev mahutipark mahutas tipphooajal vaid nädala toodangu. Lisaks täiendati mahutitesüsteemi mahutitevahelise retsirkulatsioonivõimalusega saavutamaks suuremaid ühtlase kvaliteediga partiisid.
(cid:127) Investeeriti 4,5 tonnisesse elektrimootoriga kahveltõstukisse vähendamaks taastumatute energiakandjate kasutamist, see võimaldas ka ühe kahveltõstuki viimist Paldiski sadamasse, mis tagab operatiivse kalalaevade teenindamise vee eraldajaga. Tõstukiga saab selle operatiivselt liigutada vastavalt laevade lossimiskohtadele (cid:127) Lisati protsessivee kontsentratsioonisüsteemile täiendav, kolmas aste, mis vähendab energiakulu protsessivee kontsentreerimisel (kuna töötab jääksoojusel), samuti tõstab see teatud määral tehase töötlemisvõimsust.
Järjepidevalt on kasvatatud ning mitmekesistatud kliendibaasi.
Uurimis ja arendustegevuste osas on tehtud esimesed katsed kalavalgu hüdrolüsaadi tootmise perspektiivikuse uurimisel. Selleks viidi läbi, koostöös Norra uurimisasutusega Nofima katsed nelja erineva ensüümiga läänemere tooraine sobivuse uuringuks praktiliselt puhta kalavalgu tootmiseks. Esialgsed tulemused olid paljulubavad. Plaanis on 2024 esimesel poolaastal viia läbi analoogne katse tööstuslikul skaalal kas GEA või Alfa Lavali piloottehases. Vastavalt nende katsete tulemusele on plaanis hakata ette valmistama investeeringut vastava liini ehitamiseks olemasolevatesse tootmisruumidesse
Nõudlus kalajahu ja kalaõli järele maailmas püsib endiselt kõrge. Lühiajaliselt võivad välisturgudel toimuvad arengud mõjutada ka Keskühistu tegevust, kuid pikemas perspektiivis probleeme toodete turustamisega olla ei tohiks, seda toetab geograafiliselt küllalt mitmekesine kliendibaas.
Äritegevuse hooajalisus on suuresti selline nagu varem planeeritud ehk, et suvekuudel aktiivset tootmist tehases ei toimu. Tänu uuele valmistoodangu laole on paremini võimalik rahuldada nende klientide nõudlust, kes vajavad stabiilseid kalajahu tarneid aastaringselt, seni oli suveperioodil Keskühistu tarnevõimekus olematu.
Kokkuvõttes võib siiski öelda, et Keskühistul toodangu müük toimus suuremate häireteta. 2023 aastat iseloomustas valmistoodangu müügihindade märkimisväärne kasv, mis võimaldas tõsta ka väheväärtusliku kala sisseostuhinda ühistu liikmetele.
Personali osas pole sisulisi muudatusi aruandeaastal toimunud. Keskmine töötajate arv 2023 aastal oli 26. Juhatuse liikmetele tasu ei makstud ja lepingu lõpetamise korral hüvitisi ette nähtud ei ole.
Kokkuvõttes oli 2023. aasta Keskühistule majanduslikult küllaltki edukas.
2023. aastal jätkab Keskühistu plaanitud äritegevusega, eesmärgiks on töötlemismahu kasvatamine, eelkõige kuudel, kus toodangu väljatulek ja kvaliteet on parim.
2023 2022
Puhasrentaablus % 2,53 4,50
Lühiajaliste kohustuste kattekordaja 1,1 0,9
Omakapitali määr % 14 13,5
ROA % 4,3 6,7
ROE % 30,8 49,9
Suhtarvude arvutamisel kasutatud valemid:
Puhasrentaablus (%) = puhaskasum/ müügitulu * 100
Lühiajaliste kohustuste kattekordaja (kordades) =käibevara/lühiajalised kohustused
Omakapitali määr (%) omakapital/varad kokku*100
ROA (%) = puhaskasum/ varad kokku * 100
ROE (%) = puhaskasum/ omakapital kokku * 100
EESTI KALATOOTJATE KESKÜHISTU TÜH kontaktid
Ettevõtte suurimad koostööpartnerid
Lisa uus koostööpartner
Dropdown
Esita kaebus
Vali kommentaari tunnus, mida arvad, et see sisaldab:
Soovid teatada sobimatust kommentaarist.
Kas oled kindel?
Kas oled kindel, et soovid artikli kustutada?