KESKVERE KULTUURIKODA MTÜ
Tegevuslugu
Ettevōtte juhtkond, meeskond ja kontaktid
KESKVERE KULTUURIKODA MTÜ hetkeolukord
Juba 246 inimeseni on jõudnud selle ettevõtte bränding aga tema tegevusi ei jälgi ükski kasutaja. Ettevõttele hinnanguid antud ei ole ja kommentaarid puuduvad samuti.
Tegevusaruanne 2023
Ülevaade mittetulundusühingu Keskvere Kultuurikoda tegevusest
Mittetulundusühing Keskvere Kultuurikoda asutati 21. oktoobril 2009. Vastavalt põhikirjale on ühingu eesmärgiks Keskvere mõisasüdame miljööväärtuse taastamine ja arendamine, ühistegevuse edendamine ning traditsiooniliste kultuurivaldkondade säilitamine ja rakendamine.
2009. taotleti sihtotstarbelist raha muinsuskaitse alla kuuluva Keskvere mõisa aidahoone parendamiseks. MTÜ Keskvere Kultuurikoda taotles PRIA toetust projektile “Keskvere mõisa aida parendamine.” (Kodukant Läänemaa strateegia 2010 rakenduskava meede 4.3) ja sai positiivse rahastamisotsuse (käskkiri 14. septembrist 2010 nr 13-6/1610). Vastavalt sellele projektile teostati 2011. a suvehooaja jooksul Keskvere aidahoone parendustööd.
2012. a tõrvati üle Keskvere härrastemaja katus, 2013. a värviti üle härrastemaja ning kõrvalhoonete osi, 2014. a parandati aidahoone katust. Alates 2015. tegeleme humala kui traditsioonilise, ent unustatud kultuuri kasvatamise katsetamisega. Katsetasime erinevaid humalasorte, et selgitada välja kohalikele oludele sobivaim ning rajasime 300 taimega humalaistanduse. 2017. ja 2018. aastal jätkasime humalakasvatusega, ehkki ilmastikutingimused olid selleks ebasoodsad. 2019. aastal jõudsime otsusele, et humalakasvatusel meie tingimustes siiski perspektiivi ei ole ning likvideerisime istanduse.
Olulise tegevusena viisime 2019. läbi tuleohtlike küttekollete korrastustööd peahoones.
Parandatud sai bussipaviljoni katus.
Jätkuvalt hooldasime (niitmine, võsast ja murdunud puudest jm puhastamine jne) mõisasüdant ja parki ning ürdiaeda. 2018. aastal istutasime juurde noori viljapuid, 2019. tuli osa neist asendada.
2020. aastal parandasime taas aidahoone katust.
2020. aastal alustasime mesindusega, seda jätkasime ka 2023. aastal.
Ühistööna on teostatud mitmeid olulisi töid. 2011. aastal korrastati Keskvere bussipaviljon, 2012.
aasta talgupäeval ehitati aida kõrvale välikäimla. 2013. aasta viidi ühistööna läbi peahoone värvimine ning õunamahla pressipäev, 2014 korrastati parki. 2015. aasta kevadisel talgupäeval korrastati ja puhastati parki. Suvel toimus kasevihtade tegemise päev ning aida katuse parandamine. 2016. a toimus talgutööna humalate tugivõrgustiku paigaldamine. 2017, 2018.
toimusid ühised pargi korrastamise tööd, kuivanud ja murdunud puude koristus jmt. Viiel viimasel aastal (2019-2023) oleme pidanud parki põhjalikumalt hooldama. Võtsime maha kuivanud, ümber kukkunud ja hoonetele ohtlikke puid ning suuremaid oksi. Pargi koristamise vajadus on viimastel aastatel suurenenud seoses puude haigestumisega saare- ja jalakasurma ning nende ümberkukkumise või murdumisega. Talgupäevi 2023. a ei korraldatud.
Kuna mtü liikmed on ka kohaliku Kasari jahiseltsi liikmed, on osaletud kogukondlikel jahiseltsi üritustel.
2021. aastal saavutati arheoloogiliste eksperthinnangute ja ajaloo- ning arheoloogiaalaste konsultatsioonide tegemise pädevus, mille omandas Mihkel Tammet. Pädevustunnistust on jätkuvalt rakendatud konsultatsioonide andmise ja uuringute tegemisega 2022. ja 2023. aastal.
Keskvere mõisa tutvustamine
Muinsuskaitsealuse arhailise Keskvere mõisahäärberit, abihooneid ja parki on igal aastal tutvustatud ekskursioonigruppidele või omal käel mõisa külastanud inimestele. Mõisahuvilisi on olnud nii Eestist kui ka mujalt Euroopast. Lisaks on mõis olnud külastusobjektiks ka teiste reisijuhtide ekskursioonidel. Mõis oli 2017. aastal üheks uurimisobjektiks Elis Pärna bakalaureusetöös “Puitmõisad Põhja-Eestis 18. sajandist 20. sajandi alguseni” (Tartu Ülikool).
2020-21 hooajal käis koroonaepideemia tõttu väga vähe külastajaid. 2022. paigutati bussipeatuse juurde piirkonda tutvustav kaart/infotahvel. 2023. oli mõis külastajatele avatud, käis kümmekond suuremat ja väiksemat ekskursiooni.
2021. aasta lõpul Keskveres filmitud materjal valmis 2022. alguses filmi “Estland. Herrenhäuser im
Winterlicht” osana (NDR, tegijad saksa mõisauurijad Thomas Helms ja Sabine Bock ning Thilo
Tauz).
Arenguplaanid 2023. aasta lõpul vaadati üle ja korrigeeriti järgmise ning lähiaastate tegevuskava. Uusi liikmeid vastu ei võetud.
Eeldatavad arengusuunad järgmisel, 2024. aastal:
KESKVERE KULTUURIKODA MTÜ kontaktid
Ettevõtte suurimad koostööpartnerid
Lisa uus koostööpartner
Dropdown
Esita kaebus
Vali kommentaari tunnus, mida arvad, et see sisaldab:
Soovid teatada sobimatust kommentaarist.
Kas oled kindel?
Kas oled kindel, et soovid artikli kustutada?