VAIBLA LINNUJAAM MTÜ
Tegevuslugu
Ettevōtte juhtkond, meeskond ja kontaktid
VAIBLA LINNUJAAM MTÜ hetkeolukord
Juba 108 inimeseni on jõudnud selle ettevõtte bränding ja tema tegevusi jälgib 1 Storybooki kasutaja. Keskmiselt on ettevõtet hinnatud 4,8 punktiga ja kommenteeritud 32 korda.
Tegevusaruanne 2022
MTÜ Vaibla Linnujaam on mitteformaalse seltsinguna tegutsenud alates aastast 1987, kui toonased Tartu Loodussõprade maja ornitoloogiaringi õpilased juhendaja Heinrich Veromanni eestvedamisel esimest suve Vaiblas lindude rõngastamisega tegelema hakkasid. Sellest ajast alates on
Vaiblast läbi käinud sadu, ilmselt isegi tuhandeid linnuhuvilisi. Toonane põlvkond on praeguseks saanud tööinimesteks – Vaiblast on välja kasvanud teadlasi, keskkonnakaitsjaid, biolooge, aga ka teiste väärikate elualade esindajaid. Kindlasti on aga kõigile, kes kunagi Linnujaama tegevuses osalenud, jäänud hinge ja südamesse positiivne suhtumine elusloodusse ja ümbritsevasse keskkonda. Et seda mõtteviisi formaalsel kujul edendada ja arendada loodi 2020. aastal mittetulundusühing Vaibla linnujaam.
MTÜ Vaibla Linnujaam asutati 2020. a septembris kaheksa isiku algatusel. Mittetulundusühingu eesmärgiks on: 1. lindude uurimine ja rände seire vaatlemise ja märgistamise abil; 2. lindude püüdmise, määramise ja märgistamise teoreetilise ja praktilise tegevuse tutvustamine huvilistele; 3. keskkonnakaitse ja -hariduse alane tegevus, loodusteaduste populariseerimine; 4. panustamine Eesti loodusteadusesse ja keskkonnakaitsesse oluliste andmete kogumisega.
Vaibla linnujaamas uuritakse linde peamiselt suvel – juulis ja augustis, aga ka hiljem sügisel. Linnujaamas saab tutvuda rändel olevate väikeste värvulistega ning nende uurimise meetoditega: vaadelda, määrata, rõngastada. Külastajad saavad osaleda Linnujaama igapäevatöös: käia loorvõrkusid kontrollimas, osaleda lindude rõngastamises ja mõõtmises ja linde ka oma käest lahti lasta.
Vaibla linnujaam pakub võimalust osaleda tutvustavatel rõngastuspäevadel või pikemates laagrites, saada tuttavamaks lindudega ning omandada praktilisi kogemusi rõngastamisel. Rõngastamisel osalejaid oli 32, kes kokku vabatahtlikena andsid rõngastustöösse 398 inimpäevase panuse. Kuna tegevus pole oma iseloomu tõttu piiratud 8-tunniste tööpäevadega, võib öelda et tegemist oli rohkem kui tuhande tööpäevaga. Vaibla linnujaam ongi alati tegutsenud vabatahtlike (töö)panuste toel.
MTÜ Vaibla Linnujaam viib läbi ka lindude rände uurimise õppeprogramme. 2022. aastal saadi toetust SA Keskkonnainvesteeringute Keskuselt õppeprogrammi “Kuidas uuritakse värvuliste sügisrännet?” läbiviimiseks. Selle raames külastas Vaibla Linnujaama enam kui 700 linnuhuvilist, sealhulgas 23 õpilaste ekskursiooni.
Vaibla Linnujaam on olnud sotsiaalmeedias aktiivne alates 2015. aastast ning kogunud endale laia huviliste seltskonna. Vaibla Linnujaamas toimuvatele loodusretkedele kutsuvad inimesi regulaarsed teemakohased postitused kodulehel (Vaibla.net), Facebooki lehel (www.facebook.com/vaiblalinnujaam 1200 jälgijat), Instagramis (www.instagram.com/ vaiblalinnujaam 1300 jälgijat), Linnuhuviliste listis (lists.ut.ee/wws/info/linnuhuvilised).
Varasematel aastatel on Vaibla Linnujaama küllakutseid jaganud ka ajakiri Eesti Loodus ja Tiirutaja. 2022. aastal ilmus Ornitoloogiaühingu väljaandes Tiirutaja lindude turvalist käsitlemist juhendav artikkel Vaibla Linnujaama poolt ning jaama tegemisi tutvustati Viljandimaa ajalehes
Sakala. Facebooki lehel tehti (www.facebook.com/vaiblalinnujaam) kaheksa linnujaama tegevusi kajastavat piltidega postitust.
Vaibla Linnujaama külastanud inimesed on ühe hindamatu kogemuse võrra rikkamad. Võimalus nii vahetult lindudega kokku puutuda paneb inimesi mõistma, kui vajalik on linde ja loodust üleüldse uurida ning kaitsta. Nii mõnelegi annab see tõuke harrastusteaduslikes projektides kaasa löömiseks, kus omakorda avaneb võimalus lindude määramist edasi harjutada ja panustada väärtuslikke seireandmetega Eesti teadusesse.
Mittetulundusühingul on 2022. a detsembri lõpu seisuga 11 liiget. MTÜ on genereerinud tulusid liikmemaksudest, annetustest ning õppeprogrammide osalustasudest ja ka MTÜ sümboolikaga pusade müügist.
2022. aasta olulisemateks sündmusteks olid: (cid:127) edukas rõngastushooaeg juulis ja augustis ning rõngastuspäevad ka septembris-oktoobris, mille käigus rõngastati enam kui 20000 lindu ja tutvustati rõngastustegevust mitmesajale huvilisele, (cid:127) õppeprogrammide väljatöötamine ja läbiviimine KIKi abiga, (cid:127) juunis toimunud üle-eestilisel Loodusvaatluste Maratonil vaatluspaigana osalemine ja võistlemine.
2023. aastal plaanib MTÜ jätkata eesmärkide elluviimisega jätkates seniseid tegevusi: lindude rõngastamine ning selle tutvustamine külalistele, õppeprogrammide läbiviimine. Plaanis on LEADER programmi toel edendada taristut, paigaldades mõned väiksed abihooned ja piknikuvarjualuse. Eesmärgiks on suurendada liikmete arvu ja leida laiemat kõlapinda keskkonnakaitse ja teaduse populariseerimise alastel teemadel nii sotsiaal- kui klassikalises meedias.
VAIBLA LINNUJAAM MTÜ kontaktid
Ettevõtte suurimad koostööpartnerid
Lisa uus koostööpartner
Dropdown
Esita kaebus
Vali kommentaari tunnus, mida arvad, et see sisaldab:
Soovid teatada sobimatust kommentaarist.
Kas oled kindel?
Kas oled kindel, et soovid artikli kustutada?