Rohkema info nägemiseks:

EESTIROOTSLASTE KULTUURIOMAVALITSUSE SA

Ärimeedia ja uudisvoog
?
Ärimeedialehel külastusi - 383; jälgijaid - 54. Arvustusi - 0; Artikleid 0 "Kirjuta EESTIROOTSLASTE KULTUURIOMAVALITSUSE SA kohta arvamuslugu!"

EESTIROOTSLASTE KULTUURIOMAVALITSUSE SA hetkeolukord

Juba 383 inimeseni on jõudnud selle ettevõtte bränding ja tema tegevusi jälgib 54 Storybooki kasutajat. Ettevõttele hinnanguid antud ei ole ja kommentaarid puuduvad samuti.

Tegevusaruanne 2023

Eestirootslaste Kultuuriomavalitsuse Sihtasutus on loodud juriidilise kehandina Eestirootslaste Kultuuriomavalituse eesmärkide täitmiseks.

Põhitegevuseks on säilitada ja arendada rannarootsi kultuuripärandit Eestis, ühendada eestirootslasi Eestis ja välismaal ning täita rahvusvähemuste kultuuriautonoomia seadusest, kultuuriomavalitsuse määrusest ja sihtasutuse põhikirjast tulenevaid kohustusi.

Sihtasutuse juhatus andis nõukogule ülevaate sihtasutuse majanduslikust tegevusest majandusaasta nelja kvartali jooksul raamatupidamisdokumentide alusel. Koosolekud SA nõukoguga koosseisus Ülo Kalm, Elna Siimberg, Ingegerd Lindström toimusid veebis ja kontaktselt: 9.jaanuar, 7. juuni, 16.juuni (kirjalik kinnitus meilitsi kahes SA nõukogule esitatud küsimuses), 27. september. Juhatuse koosolekud toimusid Tallinnas viiel korral: 27.jaanuar, 10. märts, 14. aprill, 26. mai, 13.september.

2023. aastal oli juhatus tegev rannarootsi kultuuriruumi sõnumdamisega avalikkusele: loodi logo kultuuriruumile koos tööriistakastiga, korraldati keske loo kirjutamiskonkurss ja alustati juhatuses rannarootsi kultuuriruumi keskse loo lõpliku variandi loomist, mis valmib 2024. aastal.

Rannarootsi kultuuriruumile eraldi programmi loomise eesmärgil pöörduti Eesti Kultuuriministeeriumi poole (ERKOV 04.12.2023 nr 11-1/1559-2

Eestirootslaste Kultuuriomavalitsuse pöördumine, Kultuuriministeerium 25.01.2024 vastuskiri Rannarootsi kultuuriruumi arenguvajadused).

Kultuuriruumile eraldi programmi loomise suunal töötab juhatus edasi kaaludes erinevaid strateegiaid. Rannarootsi kultuuriruumile eraldi programmi loomine on rahvusgrupi kultuuri säilimise võtmeküsimus sellel kümnendil.

21.-22. november toimus Tartus seminar koostöös ERM-ga, et läbi viia ideekorje rannarootslaste näituse jaoks (esialgne plaan on avada näitus

Eesti Rahva Muuseumis aastal 2025).

Jätkati 2024. aastal tööd nelja raamatuprojektiga: - raamat Bernhard Schmidti elutööst koostöös raamatukolleegiumiga, mida veab Kristina Rosen. Raamatu tõlkis saksa-rootsi-eesti suunal Ivar

Rüütli. Plaani kohaselt ilmub raamat perioodil 2024-2025. Raamatu tõlkega alustas tõlkija Matthias Bolliger ja seejärel alustab sisutoimetaja

Maarja Madisson. Raamatut konsulteeris Laurits Leedjärv, TÜ Tartu observatooiumi kaasprofesor.

- tõlkija Matthias Bolliger lõpetas Osmussaare asustuslugu kirjeldava raamatu tõlke rootsi keelest eesti keelde. Raamat on plaanitud ilmuma perioodil 2024-2025. Raamatu sisuosa valmis koostöös Osmussaare külaseltsiga/Odensholms byalag.

- rannarootsi rahvarõivaraamatu jaoks koostasid sisuosa viie piirkonna ajaloolased-praktikud. Sisuosa valmimise järel on raamatu sisutoimetamist alustanud Maret Tamjärv. Raamat on plaanitud ilmuma perioodil 2024-2025.

- tuntud eestirootsi naistest pajatava raamatu sisuosa sai täiendust Naissaare piirkonna kohta. Sisuosa on koostanud Margit Rosen Norlin.

Täiendava materjali osas tegi kaastööd Ivar Rüütli. Raamatu sisuosa loomisega jätkatakse aastal 2024. Raamat ilmub perioodil 2024-2026.

Paljude projektide lõpetamine on ajatatud paarile järgmisele aastale, sest toetussummad kultuurile on vähenenud sõltuvalt üldisest majanduse käekäigust Euroopas ja mujal maailmas.

Sihtfinantseeritud toetusi kasutati summas 10 000 eurot kahe projekti edasiarenduseks: Rootsi-Eesti Koostööfond/The Sweden-Estonia

Cooperation Grants (toetuse väljamakse Kammarkollegiet) summas 4000 eurot, Eestirootslaste V Laulu- ja Tantsupeo repertuaari väljatöötamiseks ja Eesti toetusprogramm 6000 eurot rahvarõiva uurimustööks ja sisuosa loomistöö tasustamiseks. Kõik aruanded sihtfinantseeritud toetuste osas on esitatud rahastajatele ja rahuldatud. Sihtasutusel ei ole projektide läbiviimisel tekkinud võlgnevusi.

Ajaleht "Eestirootslane" ilmus kahel korral. Eestirootslaste Kultuuriomavalitsus osales Rahvusvähemuste kultuurinõukoja koosolekutel. Lisaks esindati rootsi rahvusvähemust ERÜ korraldatud Etnolaadal septembris, kus traditsiooniliselt esindas meid kahel päeval EELK Tallinna

Rootsi-Mihkli kogudus ja Rannarootsi Muuseum.

2022.aastal alustanud projekt Eestirootslaste V Laulu- ja Tantsupidu "Lähemalt ja Kaugemalt" saab läbi viidud 6.juulil 2024. Korralduskomitee on teinud tööd kogu aasta vältel. Juhatus on saanud Kultuurkapitali IV taotlusvoorust toetust 5000 eurot, mille kasutamine lõpeb 2024 aastal projekti läbiviimise käigus. Juhatusel on tehtud veel 2 taotlust 2023. aastal ja kavas taotleda täindavaid ressursse projekti läbiviimiseks 2024.a. I kvartalis.

Jätkunud on keeleõpe Ruhnus, Vormsil, Noarootsis ja Tallinnas. Kultuuriomavalitsus keeleõppele täiendavaid vahendeid ei jaganud, sest vahendeid selleks oli piisavalt. Tõusnud on rootsi keelt õpetavate õpetajate, kes ei oma filoloogiharidust, huvi täienduskoolituste vastu. Koostöös

Rootsi Keele Õpetajate Seltsiga püütakse leida võimalusi rootsi keele õpetajate täiendkoolituseks, kes ei kuulu ERKOS liikmete hulka, kuid on oluliseks täienduseks kogukonnale keeleõppe tagamisel.

Vastavalt rannarootsi kultuuriruumi strateegiale osaleb juhatuse esimees MTÜ Eesti Saarte Kogu töös, sest püsiasustusega saarte hulgas on saari, mis kuuluvad rannarootsi ajalooliste asualade hulka. Püsiasustuse ja seeläbi ka rannarootsi kultuuripärandi kestvuse tagamine neil asualadel - omavahelise koostöö kaudu asualadel elavate kogukondade ja Rootsis oleva kogukonna vahel - on teine väga oluline aspekt rannarootsi kultuuriruumi tugevdamiseks.

Projektid, mis sõltusid kolmandate osapoolte tegevusest või rahalise toetuse puudumisest on edasi lükatud järgmisele kahele aastale /2024-2025): Interreg projekt (projektijuht Henry Timusk) PEEK ja infotahvlite paigaldamine rannarootsi kultuuriruumi tähitamiseks välikeskkonnas (Eesti asualade sadamates) koostöös Rootsi Suursaatkonnaga. Projektid ei ole lõpetatud ja otsitakse võimalusi nende läbiviimiseks.

Eestirootslaste Kultuuriomavalitsuse SA on majanduslikult jätkusuutlik ja tegutseb orienteeritult rannarootsi kultuuripärandi laiemaks tutvustamiseks avalikkusele ja kogukondadae tugevdamisele järgnevatel aastatel.

EESTIROOTSLASTE KULTUURIOMAVALITSUSE SA kontaktid

Dropdown

kõik artiklid

Kas oled kindel, et soovid artikli kustutada?

Loader

Loader

App Ad

Storybook Chrome laiendus

Storybooki laiendus ütleb Sulle, mis firma veebilehel Sa parajasti viibid ja kui usaldusväärne see firma täna on. laadi laiendus alla

Näed helistaja tausta! Storybooki Äpp toob Sinuni otsekontaktid 400 000 Eesti ettevõtte ja isikute kohta (juhid, ametnikud). Andmed on rikastatud maksevõime ja finantsinfoga.