Samm-sammuline juhend kodu sügavpuhastuseks ühe nädalavahetusega
1. Esmane ettevalmistus
Esmalt koostame nimekirja kõikidest töödest, mida me soovime nädalavahetuse jooksul lõpule viia. Põhjalik planeerimine aitab vältida olukorda, kus me unustame mõne olulise nurga või eseme puhastamata. Samuti aitab see meil hinnata, kas kaks päeva on piisav aeg kogu suurepuhastuse läbiviimiseks. Vahel on kasulik kõik suuremad toad, pinnad ja kodumasinad eraldi üles märkida, et me ei jätaks tähelepanuta näiteks pesumasina sisemuse puhastust või köögikubu rasvafiltrite vahetust.
Edasi tasub mõelda, kas meil on kõik vajalikud puhastus- ja pesuvahendid olemas. Me varume kindlasti piisavas koguses lapikesi, svamme, kinniteta harjasid, mikrokiudlappe ja kvaliteetseid puhastusvahendeid. Vahel unustatakse osta spetsiaalseid plekieemaldajaid, rasva lahustajaid või desinfitseerivaid puhastusaineid, mida suurema puhastuse käigus läheb vaja. Kui me soovime puhastada aknaid, on meil tarvis spetsiaalset klaasipuhastajat ja aknapuhastustarvikuid. Kui on vaja lisada värskendavat lõhna, on abiks loodusliku essentsiõliga ruumivärskendajad.
2. Ajakava koostamine
Plaanime suurepuhastuse kahe päeva peale ära ja jaotame tööd nii, et esimesel päeval saaks tegeleda enim mustust koguvate piirkondadega, nagu köök ja vannituba. Need kipuvad olema kõige aeganõudvamad, sest rasva ja veeplekkide eemaldamine võib osutuda keerukaks. Me kasutame tihtilugu puhastusvahendeid, mis vajavad teatud aega toimimiseks, näiteks on rasvafiltreid tark leotada. Seepärast on mõistlik pühendada sellele eraldi piisavalt hetki esimesel päeval, et me ei peaks hiljem kiirustama.
Teisel päeval sobib keskenduda magamistubade, elutoa ja koridoride põhjalikule korrastamisele. Samuti saame teisel päeval tegeleda pisemate detailidega, nagu näiteks kardinate ja patjade pesu ning kappides korda loomisega. Hea ajaplaneerimine tähendab, et meie tulemus on põhjalik, kvaliteetne ja ei tekita liigset stressi.
3. Päev 1: Köök ja vannituba
3.1 Köögi suurpuhastus
Köök on üks kõige olulisemaid ruume, sest seal koguneb igapäevaselt palju mustust, rasva ja toidujäätmeid. Me soovime alustada köögi kappe tühjendades, et saaks kõigi riiulite, sahtlite ja nurkade puhastamise korralikult ette võtta. Tooted, mis on aegunud või mida me enam ei kasuta, lähevad utiliseerimisele, et ruumi kokku hoida.
Jätkame külmiku sisemuse ja välispinna puhastamisega. Külmiku puhastamiseks on abiks sooda-vee lahus või õrn desinfitseeriv puhastusaine, mis aitab eemaldada ebameeldivaid lõhnu. Külmiku riiulid ja sahtlid on lihtsam puhastada, kui need on lahti võetud ja vees üle loputatud. Me kuivatame need hoolega enne tagasi asetust, et vältida liigset niiskust.
Seejärel võtame käsile pliidi, ahju ja kubu. Ahju sisemuses kipuvad eriti tugevad kõrbenud plekid ja rasvakihid. Tihti aitab spetsiaalne ahjupuhastusvahend, mille võib pihustada pinnale, jätta mõjuma ning seejärel hoolikalt maha küürida. Kubu filter tasub eemaldada, leotada kuumas vees koos lahustava puhastusvahendiga ja loputada. Hiljem, kui filter on kuivanud, saab selle tagasi asetada.
Viimase etapina puhastame köögipinnad, keraamilise kraanikausi või roostevabast terasest valamu. Abiks on universaalne rasva ja mustuse eemaldaja, mille jätame mõneks minutiks peale, et see mustust pehmendaks. Seejärel loputame puhta veega ja kuivatame lapiga. Nii säilib valamu metallil või keraamilisel pinnal kaua ilus läige.
3.2 Vannitoa suurpuhastus
Vannitoas keskendume esmalt dušinurga või vanni puhastamisele. Kuigi meie igapäevane koristus hõlmab enamasti pindade kiiret loputust, kipub sealsetesse vahedesse kogunema katlakivi ja seepjääke. Me kasutame katlakivi eemaldavat vahendit, laseme sel mõned minutid toimida ja seejärel hõõrume pinnad puhtaks. Erilist tähelepanu pöörame vee äravoolule ja silikoonvuukidele, sest sinna võivad koguneda hallitusekolded. Kui me märkame hallitusplekke, võiks sobivat puhastusvahendit kauem mõjuda lasta või korduspesu teha.
Järgmiseks puhastame kraanikausi, peeglid ja segistid. Metalliläiget aitab taastada spetsiaalne kroomipuhastusvahend või äädika baasil tehtud segu, mis lahustab katlakivi. Peeglid jäävad kõige ilusamad siis, kui me kasutame mikrokiudlappi ja pritsime neile spetsiaalset klaasipuhastusvahendit. Mikrokiudlapp aitab vältida triipe.
Viimaks pöörame tähelepanu põrandale ja tualetipotile. Tualetipoti sisemusse valame puhastusaine, laseme sel mõjuda ja hõõrume harjaga. Põrandapesuks valime antibakteriaalse vahendi, et eemaldada jalajälgi ja tagada hügieeniline tulemus. Pärast esimese päeva tööd on valdkonnad, kus mustus enim pesitseb, põhjalikult puhastatud ja meil jääb vaid rõõm tunda värskest keskkonnast.
4. Päev 2: Eluruumid, magamistoad ja peenemad detailid
4.1 Elutoa ja esiku korrastamine
Teisel päeval võtame esmajoones ette elutoa ja esiku, kus inimesed kõige sagedamini liiguvad ja kus võib koguneda ohtralt tolmu, jalanõude mustust ning tekstiilide määrdumist. Me alustame põrandate põhjaliku puhastusega: esmalt tolmuimejaga kõikidest nurkadest ja seejärel niiske mopi või lapiga. Kui meil on parkettpõrand, tasub kasutada spetsiaalselt puitpindadele mõeldud vahendit, et ei kahjustaks materjali.
Seejärel vaatame üle kõik elutoas kasutatavad tekstiilid: diivanipadjad, pleedid, toolikatted. Kõik, mis on masinpestav, võiks panna pesumasinasse. Nii saame diivanitekstiilid jälle värskeks ja vabaneme peenikesest tolmust. Vahel on kasulik kontrollida polstri kasutusjuhendit, sest mõningaid kangaid tuleb pesta kindlal režiimil või viia keemilisse puhastusse.
Laua- ja riiulipindadelt eemaldame raamatud, kaunistused ning tolmulapid. Soovi korral saame raamatuid korraga tuulutada või kappides ümber paigutada, et luua värskem ja korrastatum ilme. Kui mõni vaip on suurem ja masinpestav, tasub see samuti pesumasina läbi lasta või panna õue tuulduma, kui ilm võimaldab. Nii vabaneme tolmulestadest ja võimalikust ebameeldivast lõhnast.
4.2 Magamistubade värskendamine
Magamistoas alustame voodipesu vahetamisest. Me võtame ära kõik linad, padjapüürid ja tekikoti, peseme need sobival temperatuuril. Padjad ja tekid võiks samuti tuulutada või pesumasinas pesta, kui materjal seda võimaldab. Voodiraam ja madrats koguvad aastate jooksul palju tolmu, seetõttu on hea ette võtta ka madratsi tolmuimejaga puhastamine. Samuti aitab madratsi regulaarne pööramine (pea-jalutsisuuna vahetamine) sellel ühtlaselt kuluda.
Meie soovitus on vaadata üle riidekappide sisu. Sügavpuhastuse käigus on mugav sorteerida vanu või ebavajalikke rõivaid, mida enam ei kanta. Kui leiame talveriideid, mida võib-olla on aeg keemilisse puhastusse viia, tasub need eraldi kõrvale panna. Ühtlasi laseme riidekappides õhku liikuda, puhastame riiulid niiske lapiga ja eemaldame sinna kogunenud tolmu. Nii tunnevad magamistoa kasutajad end hiljem puhtas ja organiseeritud keskkonnas rahulikumalt.
5. Kardinad, aknad ja pisemad detailid
5.1 Kardinate ja akende pesu
Nädalavahetuse suurpuhastus on ideaalne aeg, et pesta ka kardinaid. Erinevate kangaste jaoks on meil reeglina erinevad pesusoovitused, seega kontrollime õige pesurežiimi eelnevalt. Kui kangad lubavad, peseme kardinaid masinas, muidu viime keemilisse puhastusse või peseme käsitsi. Viimistletud ja puhtad kardinad toovad tuppa värskuse ning võimaldavad päikesevalgusel kaunilt paista.
Samuti tasub aknaid pesta suurpuhastuse käigus. Eemaldame esmalt raamide ja aknalaudade tolmu, kasutades tolmuimejat või niisket lappi. Seejärel puhastame klaasid spetsiaalse klaasipesuvahendiga, mis aitab vältida veeplekke. Kuivatame aknad mikrokiudlapiga, et saavutada selge läbipaistvus. Kui elame kõrgemas korruses, on alati mõistlik silmas pidada ohutusnõudeid akende välispinna puhastamisel.
5.2 Lülitid, käepidemed ja valguslülitid
Peaaegu märkamatu, ent üllatavalt mustaks muutuv detail on ukselinkide, kapiuste käepidemete ja valguslülitite pind. Sinna koguneb pideva kasutamise käigus tolmu, rasu ning võimalikke baktereid. Eriti just suuremad pered või aktiivse eluviisiga kodud peaksid regulaarselt neid pindu üle käima. Seepärast on värskendav suurpuhastus hea hetk, et puhastada kõik need väikesed, kuid olulised detailid. Sobib mikrokiudlapp ja õrn puhastusvahend. Tugevate puhastusvahenditega võiks olla ettevaatlik, sest need võivad pindu kahjustada.
6. Korrashoid pärast süvapesu
Pärast kahte intensiivset päeva on kodu särav, värske ja korrastatud. Meie soov on hoida seda korras nii, et ei tekiks vajadust järgmise põhjaliku suurpuhastuse järele liiga kiiresti. Soovitame leida igapäevaseid väikeseid rutiine, nagu näiteks kiire köögipindade üle pühkimine pärast toiduvalmistamist, peeglite ja segistite kuivatamine kohe pärast kasutamist või põrandate kiire tolmuimemine nädalas korra. Regulaarsed pisitoimingud aitavad vältida suuremat mustusekogunemist.
Igale esemele võiks anda oma kindla koha, et vältida liigset segadust. Korrapäraselt võiks ka kapid-kummutid üle vaadata, sest kuigi me oleme teinud põhjaliku koristuse, kipuvad asjad aastaringselt lisanduma. Väikesed harjumused ja süsteemid aitavad tagada, et me ei pea mõne kuu pärast taas suurt nädalavahetust planeerima.
Comments (0)