NAISTE TUGI- JA TEABEKESKUS MTÜ
Tegevuslugu
Ettevōtte juhtkond, meeskond ja kontaktid
NAISTE TUGI- JA TEABEKESKUS MTÜ hetkeolukord
Juba 753 inimeseni on jõudnud selle ettevõtte bränding ja tema tegevusi jälgib 2 Storybooki kasutajat. Keskmiselt on ettevõtet hinnatud 4,5 punktiga ja kommenteeritud 8 korda.
Tegevusaruanne 2023
Naiste Tugi- ja Teabekeskus on 2023.aastal olnud väga tegus.
Oleme Tartus ja selle ümbruses abivajajatele tuge pakkunud alates 2002.aastast. Alates pakume tuge ka Põlvamaal. Meieni jõuab naisi ja lapsi kõigist Eesti nurkadest. Oleme väga uhked oma ajaloo üle.
Viimastel aastatel on meile pöördujate arv püsinud, õnneks ka pandeemia seda ei vähendanud. Kindlasti on siin seos perevägivalla teema laiema kõlapinnaga ühiskonnas üldiselt. Kui meie olemasolust teatakse rohkem ning maha on võetud valehäbi ja -hirm, on abivajajatel kergem meie juurde tulla.
Mida vajab naine, kes on vägivalla all kannatanud lühemat või pikemat aega? Ennekõike usaldust - tunnet, et teda kuulatakse, usutakse ja toetatakse. Ja professionaalset nõustamist – kriisi-, juhtumipõhist ja turvanõu, lisaks abi edasise elu planeerimisel. Enamasti vajab ta psühholoogilist tuge, mille kestus sõltub läbi elatud trauma olemusest ja võib kesta aastaid. Kui abivajajal on lapsed, on kliinilise psühholoogi tehtav hindamine nende jaoks hädavajalik, sellele järgnev töö lapse või lastega sõltub jällegi trauma sügavusest ja olemusest. Vaja võib minna ka juristi abi – alates lihtsamatest juriidiliste toimingute tegemisest kuni kohtuprotsessides osalemiseni välja. Meil on kogemusi, kus kohtuprotsessid võtavad aega aastaid. Töö nendega, kes on ohvriks sattunud, on pikaajaline ja kallis.
Selle aasta 12 kuu jooksul pakkusime Põlvas ja Tartus asuvas nõustamiskeskuses nõustamist 281 erinevale naisele (2022: 297 naisele), kellest esmapöördujaid oli 190 (2022: 147). Pöördujatest 4,6% olid vanemad kui 65 aastat (2022: 2,1%). 63% naistest tuli Tartumaalt (2022: 80%).
Vanemaealiste pöördujate püsiv vähenemine on muret tekitav ning nende suunal tehtava teavitustööga tuleb järgmisel aastal tõsiselt tegeleda.
Psühholoogilist nõustamist pakkusime 1072 tundi (2022: 883 tundi) ning juriidilist nõustamist (mh. kohtus esindamist) 362 tundi (2022: 264 tundi).
Majutuskeskuses vajas öömaja 54 naist (2022: 11), kelle keskmine ööbimispäevade arv oli 15 ööd (2022: 18 ööd). Lisaks olid paljudel naistel kaasas lapsed. Ööbimist vajavate naiste ja laste osakaal tõusis, aga viimase paari aasta trend – majutust vajavate naiste arvu vähenemine, olles ligikaudu 10% meieni jõudnud abivajajatest. Ööbimist vajavate naiste ja laste arv on küll tõusnud, kuid siiski on märgatavalt juurde tulnud peamiselt neid, kes elukoha pärast muretsema ei pea.
Nõustamiskeskuse tiim on vabariigi suurim ja nad on suure südamega valdkondlikud eksperdid: meil on põhitöökohaga tööl 2 sotsiaalnõustajat, lisaks osalise tööajaga nõustajad ja öise telefonivalve inimesed. Veel on meil tööl kaks psühhoterapeuti ning kliiniline lapsepsühholoog, samuti kaks juristi. Terapeutide, psühholoogi ja juristide hõivatus on otseselt seotud rahalise ressursi olemasoluga – riik toetab nende tööd ohvritega ainult osaliselt, sõltuvalt abivajaja vastu suunatud kuriteo olemusest. Lisavahendite leidmiseks teevad juht ja projektitiim tõsiselt tööd ja oleme leidnud ka toetajaid. 2021-2023.aastatel toetas MTÜ Aitan Eestit meie lapsepsühholoogi ja juristide tööd, võimaldades 134 tunni jagu nõustamist aastas. Viimastel aastatel on annetusi tulnud ka erafirmadest, mille üle on meil väga hea meel. See tähendab, et kogukond on nõus meie töö olulisusega ning aitavad seal, kus mujalt raha ei jätku. Meil on alati olnud väike aga väga järjekindel hulk eraannetajaid, kelle üle on meil kõige suurem rõõm. Need on inimesed, kellele on mõne puhul juba aastaid meie töö olnud oluline ja nad on meid igakuiste annetussummadega toetanud.
Lisaks on meile tulnud vabatahtlike tegevuste pakkujaid. Nii korraldas Inga Lunge oma kolleegidega terve aasta kestva igakuiste enesejõustamiste töötubade sarja. See jätkub ka 2024.aastal. Lisaks on 2024.aastal oma vabaatahtlikku arengukoolituste sarja pakkunud
Swedpanga kooskond.
Paraku pole Tartu linn jätkuvalt pidanud vajalikuks terapeutide ja juristide tegevuse toetamiseks võimaluse leidmist. Toetatakse küll üldiseid, kõigile linnakodanikele suunatud teenuseid, aga vägivallaohvritega tegelevaid spetsialiste, kes nõustamistegevuse jooksul meie teiste nõustajatega ühenduses ning koordineeritult tulemuslikumat abi pakuvad, pole. Me ei ole kaotanud optimismi ja käime meie tegevuse vajadust linnavanematele järjepidevalt üle selgitamas.
Vajadus teraapia ja juriidilise abi järgi on praegu märgatavalt suurem, kui selleks ressurssi jätkub.
Reaalsus on, et Tartu suurune piirkond vajab juurde otseselt perevägivalla valdkonna eksperte – juriste ja terapeute ning lapsepsühholooge.
Järjest sagedasem perevägivallast rääkimine toob meieni suurema hulga abivajajaid. Pelgalt öömaja pakkumise ja sotsiaaltöötaja nõustamisega nende elu paremaks ei muuda.
Aprillis 2023 hakkas kehtima uus Ohvriabiseadus. Perevägivallaohvritest laste nõustamise jaoks lisaraha saamine riigieelarvest oli alguse segadustes keeruline, aga 2024.aastaks on selle kaudu hüvitatav töö ka alanud. Laste õigeaegne toetamine on nende tulevikku arvestades erakordselt tähtis. Kui neist saavad terved täiskasvanud, on riigil tulevikus tervem ja turvalisem kogukond.
Lisaks nõustamiskeskusele on meil ka projekti- ja arendustöörühm. See aitab kaasata täiendavaid vahendeid nõustamiskeskuse töös hoidmiseks. Vähem oluline pole ka projektitöö kaudu Eestisse tulev teadmus (nii ühekordne info kui jäädavalt kasutatavad materjalid) ja
NAISTE TUGI- JA TEABEKESKUS MTÜ kontaktid
Ettevõtte suurimad koostööpartnerid
Lisa uus koostööpartner
Dropdown
Esita kaebus
Vali kommentaari tunnus, mida arvad, et see sisaldab:
Soovid teatada sobimatust kommentaarist.
Kas oled kindel?
Kas oled kindel, et soovid artikli kustutada?